بررسی علل قاچاق مواد مخدر و روانگردان در شهرستان مسجد سلیمان -دانلود پایان نامه ارشد حقوق

دانلود پایان نامه های ارشد


دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 بررسی علل قاچاق مواد مخدر و روانگردان در شهرستان مسجد سلیمان

– عوامل اقتصادی و فرهنگی

می دانیم که عوامل اقتصادی و عوامل فرهنگی هر کدام در گرایش به امر قاچاق مواد مخدر و وقوع جرایم مربوط به آن تا چه اندازه می تواند نقش کلیدی و اساسی ایفا کند. بررسی این عوامل به ما هشدار می دهد که تا زمانی که مشکلات ناشی از مسائل اقتصادی و فرهنگی به صورت اساسی رفع نشود ما همچنان شاهد اینگونه جرایم خواهیم بود.

۲-۵-۲-۳-۱- عوامل اقتصادی

تاثیر عوامل اقتصادی از مسائل انکارناپذیر و شفافی است که هر چند بارها به آن پرداخته شده ولی باز به دلیل اهمیت، تکرار آن خالی از لطف نیست.

۲-۵-۲-۳-۱-۱- فقر

منظور از علل اقتصادی بحث در مورد نوسانات اقتصادی، بحران اقتصادی، تورم و رشد و توسعه صنعت نیست، بلکه بررسی تاثیر فقر و ثروت در قاچاق مواد مخدر است. تعریف دقیق فقیر و تعیین حد آن مشکل و اطلاق عنوان فقیر و غنی به افراد در مناطق مختلف متفاوت است. طبق تعریف سازمان ملل « کسی که از حداقل سطح زندگی انسان ها محروم باشد فقیر محسوب می شود »(دانش، پیشین، ص۱۲۹).

در منابع دینی به مسئله فقر بسیار توجه شده است و مدام نسبت به آن هشدار داده شده است. فقر به حدی فساد آفرین است که حضرت محمد (ص) فرمودند : « کاد الفقر ان یکون کفرا » یعنی فقر به کفر نزدیک است.. چرا که فرد فقیر و بیکار خیلی زود به مرز کفر و فساد رفته و به همه چیز پشت پا می زند. در مورد اهمیت نقش آفرینی گرسنگی در جامعه ضرب المثل معروفی است که می گوید : « آدم گرسنه ایمان ندارد». در رابطه با بیکاری هم ضرب المثلی هست که می گوید : « بیکاری مادر فساد هاست » که کاملا بر نقش بیکاری در ابتلای به اعتیاد و قاچاق مواد مخدر منطبق است(شاکرمی، پیشین،ص۱۲۹).

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود از لینک زیر

 دانلود پایان نامه:بررسی علل قاچاق مواد مخدر و روانگردان در شهرستان مسجد سلیمان