بررسی علل قاچاق مواد مخدر و روانگردان در شهرستان مسجد سلیمان -دانلود پایان نامه ارشد رشته حقوق

دانلود پایان نامه های ارشد


دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 بررسی علل قاچاق مواد مخدر و روانگردان در شهرستان مسجد سلیمان

عوامل محیطی

محیط کلیه شرایط و امور و دقایقی است که موجب تکامل هر موجود زنده و به خصوص تحول شخصیت انسانی می شود(اسدافروز، پیشین، ص۱۵۱).

در این قسمت عوامل محیطی مختلف و چگونگی تاثیر آن بر گرایش به قاچاق تشریح خواهد شد.

۲-۵-۲-۲-۱-۱- محیط تحصیلی

محیط تحصیلی اولین محیط اجتماعی است که اطفال بعد از محیط خانوادگی در آن با زندگی دسته جمعی که از گروه های مختلف مذهبی، نژادی، منطقه ای و طبقات اجتماعی تشکیل شده آشنا می گردند. با تماس با همکلاسان خود و سایر دانش آموزان، طرز معاشرت در زندگی و انطباق با محیط اجتماعی را می آموزند و در ضمن از مربیان خود به منزله پدر و مادر انتظار مهر و محبت، هدایت و راهنمایی را دارند. آموزش در محیط تحصیلی توام با تجربیاتی که اطفال از محیط خانواده دارند، سبب تکامل شخصیت آنان می گردد. هر گاه مربیان به احساسات عاطفی، نیازها، تربیت اجتماعی و اخلاقی و مذهبی توجه نداشته باشند، دانش آموزان نیز برای ادامه تحصیل از لحاظ جسمی و روانی و روابط خانوادگی با مسائلی رو به رو می شوند احساس تنهایی کرده از تحصیل منزجر می شوند و با تقلید از دوستان معتاد یا سارق خود و یا برای ابراز احساسات، ارزیابی قدرت و خود نمایی با سرقت کشیدن سیگار اعتیاد و را آغاز و بعد به حشیش و هروئین معتاد شده و ترک تحصیل می کنند، و بعد از سپری شدن این دوران و عدم تمکن مالی جهت زندگی اکروزی و درآمد زا بودن قاچاق مواد مخدر و روان گردان ها روی به این کار می آورد( دانش، پیشین، ص۱۱۲).

برخی معتقدند یکی از راههای کنترل سرقت و اعتیاد و به تبع آن قاچاق مواد مخد در مدارس انجام اقدامات کنترلی پیرامون ورود و خروج دانش آموزان و کنترل محلات واقع شده در اطراف مدارس است. در حالی که بیشتر از هر چیزی مدارس به فضاهای فرهنگی و بسط فرآیند مشاوره و ترویج روابط سالم بین دانش آموزان نیاز دارند. چرا که مدرسه به عنوان خانواده فرهنگی فرد با شان و منزلت خاصی پذیرفته شده و اقدامات پلیسی و نظارتی در این جایگاه حتی می تواند نتیجه عکس را در پی داشته باشد. عواملی مانند وجود استرس های شدید ناشی از فشار تحصیل، فقدان حمایت معلمان، مدیران و مشاوران از نیازهای عاطفی و روانی، برخوردهای تحقیرآمیز و غیر کارشناسانه با مشکلات دانش آموزان و طرد آن ها از دایره عطوفت اولیای مدرسه و به طور کلی ایجاد شرایطی که دانش آموزان احساس امنیت روانی، عاطفی و اجتماعی خود را در مدرسه از دست بدهد، می تواند زمینه گرایش به اعتیاد و در سنین بالا گرایش به امر قاچاق مواد مخدر را در دانش آموزان تقویت کند(محمدی، ۱۳۸۷، ص۱۲۸).

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود از لینک زیر

 دانلود پایان نامه:بررسی علل قاچاق مواد مخدر و روانگردان در شهرستان مسجد سلیمان