دانلود متن کامل پایان نامه های ارشد همه رشته ها با فرمت ورد

 

دانلود پایان نامه

جستجو در سایت : کلمه کلیدی خود را وارد نمایید :

عنوان پایان نامه :

 بررسی نقش پلیس در پیشگیری و کاهش جرایم  (راهنمایی و رانندگی)

واژه شناسي پيشگيري

پيشگيري به معناي به كاربردن روش‌هاي احتياطي براي جلوگيري از بيماري‌هاي جسمي و رواني يا به عبارت ديگر، انجام اقدامات احتياطي براي جلوگيري از اتفاقات ناخواسته مي‌باشد(اشراقي،1381، 8 ).

«لغت پيشگيري در منابع فارسي به معناي رفع، جلوگيري، مانع‌شدن و از پيش مانع چيزي شدن، تعريف شده است(فرهنگ دهخدا). اين واژه همچنين در فرهنگ لغوي لاتين نيز به معناي مانع شدن از اينكه چيزي رخ دهد، تعريف شده است(رجبي‌پور 1382، 15).

واژه پيشگيري در منابع ديگر نيز چنين معنا شده است: «جلوگيري، دفع، صيانت، مانع شدن، جلوبستن»(فرهنگ معين، 1360). «اقدامات احتياطي براي جلوگيري از اتفاقات ناگوار و ناخواسته».  پيشگيري يا جلوگيري كردن هم به معناي پيش‌دستي كردن، پيشي گرفتن و به جلو چيزي رفتن و هم به معني آگاه‌كردن، خبر چيزي دادن و هشدار كردن است(بیات و همکاران 1387، 9).

گفتار نخست: تعاریف پيشگيري از جرم

«به لحاظ اينكه انسان داراي ابعاد گوناگون زيستي، رواني واجتماعي است و احتمال ابتلاء او به اختلال و ناهنجاري‌در هر يك از زمينه‌هاي مذكور وجود دارد؛ لذا بكاربردن روش‌هاي احتياطي و كنترلي و انجام اقدامات پيشگيرانه درجلوگيري از ابتلاء انسان به اختلال و ناهنجاري‌ها در هر يك از ابعاد فوق در حکم نوعی پيشگيري مي‌باشد»(فلاح‌بابايي 1382، 4).

از طرفي تعريف مفهومي پيشگيري از جرم«به مجموعه اقداماتي اطلاق مي‌گردد كه براي جلوگيري از فعل و انفعال زيان‌آورمحتمل براي فرد يا گروه و يا هر دو به عمل مي‌آيد. مثل پيشگيري از حوادث كار، جرايم جوانان و حوادث در جاده‌‌ها و ...»(رجبي‌پور1382، 15).

به عقيده برخي صاحبنظران در امر پيشگيري از جرم :

ـ پيشگيري از جرم نوعي اقدام يا سياست است كه عوارض حاصل از جرم را كاهش مي‌دهد و يا از بين مي‌برد. این پيشگيري دربرگيرنده اقدامات دولتي و غيردولتي است تا پیامدهای منفی جرایم را، كاهش دهد.

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود از لینک زیر

 دانلود پایان نامه:بررسی نقش پلیس در پیشگیری و کاهش جرایم  (راهنمایی و رانندگی) 

Categories: دسته اصلی

دانلود پایان نامه

جستجو در سایت : کلمه کلیدی خود را وارد نمایید :

عنوان پایان نامه :

 بررسی نقش پلیس در پیشگیری و کاهش جرایم  (راهنمایی و رانندگی)

انواع پیشگیری از جرم

قدیمی ترین نوع پیشگیری، پیشگیری از بزهکاری کودکان و پیشگیری از بزهکاری عمومی است. طبق این تفکیک، در مورد کودکان و نوجوانان بزهکار که شخصیت آنها در حال شکل گیری است باید از تدابیر پرورشی و بازپروری استفاده کرد؛ در حالی که در مورد بزهکاران بزرگسالان باید از ارعاب انگیزی و تهدید به مجازات استفاده شود؛ زیرا شخصیت آنها شکل گرفته است (نجفی ابرندآبادی، ش 20 و 19: 18). اما تاکنون در زمینه دسته بندی پیشگیری از بزهکاری، گونه های متعددی از سوی جرم شناسان مطرح شده است. به طور مثال، شماری از جرم شناسان با الهام از دانش پزشکی، الگوی سه گانه پیشگیری یعنی: نخستین، دومین و سومین از بزهکاری را بیان کرده اند و برخی دیگر تقسیم بندی پیشگیری از بزهکاری را به دو گونه کنشی و واکنشی ارائه کرده اند که امروزه تقسیم بندی اخیر بیشتر مد نظر جرم شناسان است (نیازپور، 1383: 172-170). البته تقسیم بندی های دیگری نیز صورت گرفته است که در ادامه به آنها اشاره می شود. به هر حال، این متنوع بودن روش های پیشگیری بیانگر آن است که بزهکاری از محدوده صرف حقوقی، قضایی و پلیسی خارج شده و مقابله مؤثر با آن از یک سو همکاری و مشارکت نهادهای دولتی و تشکل های مردمی را می طلبد و از سوی دیگر، مستلزم ایجاد تحول و نوآوری در استراتژی ها، ابزارها و نهادهای سنتی و متداول مقابله با جرم است (نجفی ابرندآبادی، ش 20 و 19: 20).

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود از لینک زیر

 دانلود پایان نامه:بررسی نقش پلیس در پیشگیری و کاهش جرایم  (راهنمایی و رانندگی) 

Categories: دسته اصلی

Related Posts

دسته اصلی

لینک دوستان

سایت برون سپاری آنلاین : انجام میدم  جستجو در سایت : کلمه کلیدی خود را وارد نمایید : جستجو برای:

دسته اصلی

تشریح مسائل و موضوعات پزشکی مساله اهدای جنین

تشریح مسائل و موضوعات پزشکی مساله اهدای جنین از اهمیت فراوانی برخوردار است. از نظرات و فتاوای فقهاء اینگونه بر می آید که برخی از آنان، به خوبی با جنبه پزشکی این موضوع آشنایی ندارند Read more…

دسته اصلی

تضمینی در صفحه اول گوگل قرار گیرید- حتی بدون داشتن سایت یا وبلاگ

در این سرویس تبلیغات یک محصول از محصولات قابل فروش شما یا یک مطلب نوشته شما در صفحه اول گوگل با تیتر موردنظر نمایش داده می شود جستجو در سایت : کلمه کلیدی خود را وارد نمایید : جستجو Read more…