دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 بررسی فقهی و حقوقی آثار حکم موت فرضی بر غائب مفقود الاثر

مبحث اول-مفهوم حکم

حکم لغت به معنی فرمان، دستور ، رای و تصمیمی که از سوی دادگاه یا گروه داوری صادر شود.

در فقه و حقوق رای و تصمیمی است که قاضی دادگاه درباره دعوایی که به او برده اند، برای فیصله دادن اختلاف صادر می کند. فقیهان به فصل خصومت و پایان دادن به نزاع یا صدور قول یا فعلی از قاضی به طریق الزام حکم می گویند و معتقدند که قاضی باید برای صدور حکم بر اساس دلایل ارائه شده، اجرای عدالت را در نظر گیرد، گر چه قاضی باید به هنگام صدور حکم به اجتهاد خود عمل کنند. اما فقیهان مقرر داشته اند که پیش از صدور حکم مستحب است که اولاً در آشتی دادن متخاصمین بکوشد و از آن گذشته با فقیهان دیگر مشورت کند[1]. قانون مدنی ایران رای را حکم می داند که راجع به ماهیت دعوا باشد و قاطع آن باشد، از این روی در نظر قانون گذار، رای اعم از حکم است. چنانکه قانون آئین دادرسی مدنی مقرر می دارد: « رای دادگاه اگر راجع به ماهیت دعوا و قاطع آن جزئاً یا کلاً باشد، حکم و الا قرار نامیده می شود.»

مبحث دوم-: غایب مفقود الاثر

در رابطه با غیاب زوج، موضوع کاملاً متفاوت است زیرا غیبت زوج بر 3 نوع است.

الف) غیبت غیر منقطعه عبارت است از سفر او به جای نزدیک است که امکان دستیابی به او چندان دشوار نیست و یا حتی مسیر او بسیار دور است اما امکان مکاتبه و ارسال نامه و … برای وی همواره وجود دارد.

ب) غیبت منقطعه عبارت است از غیبت به گونه ای که معلوم نباشد که وی در کجاست و یا مکان او معلوم است اما امکان دستیابی به او وجود ندارد و یا بسیار دشوار است. به عنوان نمونه اگر نامه ای به او بنویسند، به او نمی رسد یا اگر می رسد، وی پاسخ آن را نمی دهد. فقیهان معتقدند که این نوع غیاب هم موجب می شود که ولایت ولی بر حولی علیه از بین برود و نیز به زوجه حق می دهد که از قاضی طلب طلاق کند.

ج) غیابی است که در آن معلوم نباشد که آیا غائب زنده است یا مرده که هم در فقه و نیز در حقوق از چنین شخصی به مفقود تعبیر می کنند. (مفقود الاثر).

قانون مدنی و قانون امور حسبی نیز مواردی را به آن اختصاص داده است. در این قسمت غیبت و غایب مفقود الاثر را در لغت و فقه و قانون بررسی می کنیم.

[1] – صدری افشار، غلامحسین،  فرهنگ فارسی امروز ، چاپ دوم، 1375، ص 461

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود از لینک زیر

 دانلود پایان نامه:بررسی فقهی و حقوقی آثار حکم موت فرضی بر غائب مفقود الاثر

Categories: دسته اصلی

Related Posts

دسته اصلی

گل فروشی اینترنتی

برای شرکت در مراسم ترحیم ضروری است آداب و رسومی را رعایت کنیم. از جمله رسوماتی که در مراسمات ترحیم مشاهده می شود، ارسال تاج گل مخصوص مراسم ختم جهت همدردی با خانواده متوفی است Read more…

دسته اصلی

آشنایی با نقاشی پاستل

مدیوم(متریال) پاستل چیست؟ پاستل از رنگدانه های پودری به هم چسبیده تشکیل شده که برای مابقی مدیوم های نقاشی هم به کار میرود. پاستل ها مدیوم های بسیار حساسی هستند که برای فیگور و چهره Read more…

دسته اصلی

طراحی سایت گردشگری

طراحی سایت گردشگری سفر در عصر حاضر به یکی از اجزای جدایی ناپذیر زندگی این روز های انسان تبدیل شده است. با پیشرفت علم و تکنولوژی و به ویژه ورود وسایل نقلیه حمل نقل مانند Read more…