دانلود پایان نامه:بررسی علل قاچاق مواد مخدر و روانگردان در شهرستان مسجد سلیمان

دانلود پایان نامه های ارشد


دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 بررسی علل قاچاق مواد مخدر و روانگردان در شهرستان مسجد سلیمان

علل و عوامل قاچاق مواد مخدر و روان گردان ها

در این قسمت علل و عوامل مربوط به قاچاق مواد مخدر تبیین خواهد شد و در مورد نقش و اهمیت و چگونگی تاثیرگذاری عوامل مذکور در این مورد سخن خواهد رفت.

۲-۵-۱- عوامل درونی

عوامل درونی به عوامل جسمی و روانی تقسیم می شود که هر کدام از این دو خود شامل عوامل متعددی می شود.

۲-۵-۱-۱- عوامل جسمی

در بررسی عوامل جسمی بایستی اثرات وراثت، ابتلاء به بیماری ها، جنسیت، سن و نژاد مورد توجه قرار گیرد.

۲-۵-۱-۱-۱- جنسیت[۱]

در بیشتر کشورها همیشه تعداد بزهکاران مرد بیشتر از زنان بزهکار است. این امر مربوط به توانایی های جسمی و روانی مردان از نظر فعالیت و خطرپذیری و همچنین قساوت لازم برای ارتکاب اغلب جرایم و خلافکاری هاست. اصولا رفتار زنان با احتیاط و ملاحظات ارزشمندی همراه است که از نظر بزهکاری بازدارنده ای قوی محسوب می شود( قربانی حسینی، ۱۳۸۱، ص۲۶۳).

با توجه به جوامع مختلف انسانی و فرهنگ خاص اجتماعی هر کشور می توان گفت که تمایل به قاچاق مواد مخدر در بین هر دو جنس مذکر و مونث مشاهده می شود. البته ناگفته نماند که آمارها و ارقام در خصوص مردان چه در زمینه ی اعتیاد و چه در زمینه ی قاچاق مواد مخدر بیانگر مشارکت گسترده تر مردان است تا زنان(ساکی، پیشین، ص۲۶۳). علت این امر شاید این باشد که مردان حضور بیشتر و فعال تری نسبت به زنان در جامعه دارند و طبق سنت جامعه این مردان هستند که باید کاریابی کرده و تامین کننده ی هزینه های زندگی خانوادگی باشند بنابراین برخورد آنان با مشکلات، معضلات اجتماعی و اقتصادی زندگی بیشتر است. اگرچه در سال های اخیر آمار زنان و بخصوص دختران معتاد بالا رفته است، اما هنوز اکثریت قاطع در اعتیاد با مردان است. (اسد افروز، ۱۳۸۷، ص۱۴۹).

[۱] . Gender

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود از لینک زیر

 دانلود پایان نامه:بررسی علل قاچاق مواد مخدر و روانگردان در شهرستان مسجد سلیمان