دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 بررسي تطبيقي در حقوق ايران ، نظام حقوقي کامن لا و کنوانسيون بيع بين المللي کالا 1980 وين

: فروش به طريق مقتضي

آخرين شرط براي بازفروش کالا فروش به طريق مقتضي است ، بنابراين کنوانسيون هيچ گونه مقررات محدود کننده اي براي طريق فروش به عنوان شرط مقرر خاصي ندارد و فقط از عبارت « طريق مقتضي » استفاده کرده است .

مقصود کنوانسيون از فروش به طريق مقتضي آن است که ، کنوانسيون خواسته که فروش به روشي صورت گيرد که در حقوق قابل اعمال داخلي در محل فروش به رسميت شناخته شده باشد و طرفي که اقدام به

فروش مي کند نه تنها بي درد سر بودن و مناسب بودن در رابطه با ماهيت کالا را در نظر بگيرد بلکه منافع و حقوق طرفين را نيز رعايت نمايد .

کنوانسيون مشخص نکرده که اين وسايل چه هستند و به نظر مي آيد علت آن اين باشد که اين شرايط فروش در کشورهاي مختلف گوناگون مي باشد ۱ و براي اين که مشخص بشود که آيا وسايل استفاده شده براي فروش کالا مقتضي و مناسب هست يا نه ، بايد ديد که در اوضاع و احوال مشابه بر اساس قانون کشور محل فروش شخص متعارف اين اقدام را مطلوب مي داند يا خير.

البته اين روش کنوانسيون مورد انتقاد قرار گرفته ، که فروش با درنظر گرفتن شرايط و مقررات هر کشور ، گوناگون و متنوع مي باشد و بر اين عقيده بوده اند که اگر کنوانسيون روش فروش را معين مي کرد از نظر عملي بهتر و مناسب تر مي بود ۲ . در مقابل اين نظر برخي نويسندگان با تعريف از روش اتخاذ شده در کنوانسيون وين ، روش هاي ديگر را پرزحمت دانسته اند ۳ . در طرح اصلاح کنوانسيون به جاي عبارت « طريق مقتضي » ۴ از عبارت «روش فروشي که مقتضي است »۵ استفاده شده که به نظر مي رسد طراحان طرح اصلاح همچنان بر ارجاع به حقوق داخلي نظر دارند ۶ . طرفي که کالا را در اختيار دارد مي تواند کالا را با هرگونه وسيله اي به فروش رساند ، برخي مفسرين با توجه به اين که شرط بکار رفته در ماده 88 ( طريق مقتضي ) مفهومي بسيار گسترده و وسيع دارد از اين عبارت نتيجه گرفته اند که شرايط فروش خصوصاً قيمت کالاي فروخته شده بايد مناسب باشد و با توجه به نبود هيچ محدوديتي به غير از طريق مقتضي خريد براي خود را مجاز دانسته اند ، چون خريد براي خود نيز نوعي طريق مقتضي مي باشد ۷ .

۱ . هيجده تن از دانشمندان حقوق دانشگاه هاي معتبر جهان ، پيشين ، ص 193 .

2 . Larry  A. Dimatteo & et al  , The Interpretive Turn in International Sales Law : An Analysis of Fiften Years of CISG Jurisprudence , Northwestern Journal of International Law & Business , Volume 24 , Issue 2 Winter , Winter 2004 , p . 428 .

3  . Sandra Saiegh , Avoidance under the CISG and Its Challenges under International Organizations Commercial Transactions , Journal of Law and Commerce , Volume 25 , 2005  – 2006 , p . 447 .

4 . Any Appropriate Means

5 . Appropriateness of Method of Sale

6 . UNCITRAL , UNCITRAL Outline of the CISG , A/CN.9/Ser.C/Guide/1 English 12 September 1995 . Available at : http://www.cisg.law.pace.edu/cisg/text/cisgthes.html#88. (2012/11/12.PM.07:11)

7 . Peter Schlechtriem , Ibid .

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود از لینک زیر

 دانلود پایان نامه:بررسي تطبيقي در حقوق ايران ، نظام حقوقي کامن لا و کنوانسيون بيع بين المللي کالا 1980 وين

Categories: دسته اصلی

Related Posts

دسته اصلی

آشنایی با نقاشی پاستل

مدیوم(متریال) پاستل چیست؟ پاستل از رنگدانه های پودری به هم چسبیده تشکیل شده که برای مابقی مدیوم های نقاشی هم به کار میرود. پاستل ها مدیوم های بسیار حساسی هستند که برای فیگور و چهره Read more…

دسته اصلی

طراحی سایت گردشگری

طراحی سایت گردشگری سفر در عصر حاضر به یکی از اجزای جدایی ناپذیر زندگی این روز های انسان تبدیل شده است. با پیشرفت علم و تکنولوژی و به ویژه ورود وسایل نقلیه حمل نقل مانند Read more…

دسته اصلی

ارائه شیرهای هیدرولیک و پنوماتیکی با بهترین کیفیت

هیدرولیک و پنوماتیک حامد با بیش از یک دهه تجربه در زمینه شیرهای هیدرولیک و پنوماتیکی ابزار دقیق و پروفشنال های صنعتی ، اتصالات هیدرولیکی ، پنوماتیکی استنلس استیل ، شیلنگ های فشار قوی تا  PSI Read more…