دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 بررسي تطبيقي در حقوق ايران ، نظام حقوقي کامن لا و کنوانسيون بيع بين المللي کالا 1980 وين

بازفروش اختياري در حقوق ايران

نهاد بازفروش اختياري ، نهادي است که به يک طرف قرارداد بيع حق مي دهد تا کالاي فروخته شده را بار

ديگر به فروش رساند .

براي شناختن اين نهاد بايد ابتدا پايه هاي آن شناخته شود ، اين نهاد از پنج پايه تشکيل مي شود که به ترتيب :

1 ) نهاد پايه     2 ) تخلف      3 ) تسلط ( استيلاء )       4 ) ضرر        5 ) وسيله

منظور از نهاد پايه ، قرارداد بيع است که جزء اعمال حقوقي محسوب مي شود و در واقع اين نهاد پايه است که باعث ارتباط ميان بازفروش کننده و مالک کالا مي گردد .

دومين شرط وجود تخلف است ، يعني حتماً يکي از طرفين بايد از وظايف قراردادي که به وي محول شده تخطي نمايد ، البته اين تخطي شکل هاي مختلفي دارد .

سومين شرط تسلط است ، چرا که بازفروش کننده بايد کالاي ديگري را در اختيار داشته باشد و يا از وجود اسنادي در دست وي اين استيلاء فهميده شود .

شرط چهارم وجود ضرر است تا ضرري نباشد دفع آن ممکن نيست ، پس بايد ضرري به کسي که کالاي مالک را در اختيار دارد وارد شود ، البته بايد در نظر داشت که اين ضرر صورت هاي مختلفي دارد .

وسيله دفع ضرر در اين نهاد بسيار مهم مي باشد ، چرا که تنها وسيله اي محسوب مي شود که اين نهاد براي دفع ضرر ارائه مي دهد و آن فروش کالا است و در مواردي عامل تمايز با ديگر نهاد ها مي باشد .

آن چه گفته شد صورت باطني حق بازفروش مي باشد ، يعني پايه و شالوده ي اين نهاد از اين پنج شرط ساخته شده است و در صورتي که نهاد هاي موجود در حقوق ايران اين پنج شرط را دارا باشند ، آن نهاد نيز بازفروش محسوب مي شود .

پس با توجه به شروط بالا در تعريف بازفروش بايد گفته شود که حقي است که در رابطه ميان خريدار و فروشنده ايجاد مي شود و به يکي از اين دو اختيار فروش مال ديگري را مي دهد و اين اختيار ناشي از دفع ضرري است که از طرف ديگر بر يک طرف وارد مي شود .

آن چه از تعريف بر مي آيد اين است که در واقع بازفروش نوعي فروش مال غير است و همان طوري که گفته شد فروش مال غير در حقوق ايران ممنوع مي باشد .

در اين فرض بايد بين دو صورت فرق قائل شد ، در صورتي که قرارداد بيعي منعقد شود و مالکيت کالا به طرف ديگر انتقال يابد و بعد از آن به دلايلي قرارداد نخست فسخ شود و مالکيت کالا به فروشنده بازگردد و

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود از لینک زیر

 دانلود پایان نامه:بررسي تطبيقي در حقوق ايران ، نظام حقوقي کامن لا و کنوانسيون بيع بين المللي کالا 1980 وين

Categories: دسته اصلی

Related Posts

دسته اصلی

گل فروشی اینترنتی

برای شرکت در مراسم ترحیم ضروری است آداب و رسومی را رعایت کنیم. از جمله رسوماتی که در مراسمات ترحیم مشاهده می شود، ارسال تاج گل مخصوص مراسم ختم جهت همدردی با خانواده متوفی است Read more…

دسته اصلی

آشنایی با نقاشی پاستل

مدیوم(متریال) پاستل چیست؟ پاستل از رنگدانه های پودری به هم چسبیده تشکیل شده که برای مابقی مدیوم های نقاشی هم به کار میرود. پاستل ها مدیوم های بسیار حساسی هستند که برای فیگور و چهره Read more…

دسته اصلی

طراحی سایت گردشگری

طراحی سایت گردشگری سفر در عصر حاضر به یکی از اجزای جدایی ناپذیر زندگی این روز های انسان تبدیل شده است. با پیشرفت علم و تکنولوژی و به ویژه ورود وسایل نقلیه حمل نقل مانند Read more…