دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 بررسی تطبیقی اعاده حیثیت در حقوق کیفری ایران، لبنان و فرانسه

مهرورزي و جلب اعتماد افراد

محبت ورزيدن نيرو آفرين است و انسانها را بدرستي و درست رفتاري مي كشاند در صورتيكه قانونگذار بخواهد نقش بيشتري در اصلاح و تربيت مجرمان و بزهكاران داشته باشد نبايد از مهرورزي نسبت به آنان غفلت بورزد .

حضرت علي (ع) در نهج البلاغه حكمت 50 مي فرمايند « قلوب الرجال و حشيه فمن تالفها اقبلت عليها»( محمدي  1422، 120)دلهاي انسانها بيگانه و نامأنوسند و هر كس از در محبت وارد شود با او الفت مي گيرند و امام صادق (ع) نيز مي فرمايند « المرء مع من احب»( محمدي ري شهري 1360،120) انسان با كسي خواهد بود كه او را دوست دارد.

اصولاً بر اساس اين اصل افرادي كه با بزهكاران و مجرمان سر و كار دارند گرمي و مهر لازم را به افراد خطاكار داشته باشند زمينه بازگشت آنان به يك اجتماع سالم فراهم خواهد شد و اين روش در امر اصلاح و تربيت افراد مجرم از جمله روشهايي است كه در سيره عملي پيامبر (ص) و ائمه(ع) مورد استفاده قرار گرفته است و از خشونت و تندي تنها در مواقع خاص استفاده مي كرده اند .

*تكيه بر نقاط مثبت افراد مجرم

آدم ها همگي در درون خود نياز مبرمي به اين دارند كه مورد پذيرش ديگران باشند واحساس كنند كه مفيدندولذا توجه به نقاط مثبت افراد مجرم و تشويق آنان به كارهاي خوب است زيرا اگر انسان بدون توجه به نقاط مثبت فرد خطاكار وي را مورد سرزنش قرار دهد آن فرد را به واكنش از خود وا مي دارد و موجب برافروخته شدن آتش لجاجت مخاطب مي گردد و او را در پيمودن راه خلاف جسورتر مي كند .

امام علي (ع) در وصيت خود به فرزند بزرگوارش امام حسن مي فرمايند « والافراط في الملامه يشب نيران اللجاجه»( مجلسي  پيشين، 113 )زياده روي در سرزنش آتش لجاجت را مي افروزد .

و لذا قانونگذار به عنوان مربي جامعه كه وظيفه وعظ و توبيخ افراد را بر عهده دارد لازم است كه از لغزشها و رفتارهاي ناشايست مجرم چشم پوشي كند و راه را بر وي نبندد تا زمينه ي بازگشت او را به جامعه فراهم كند و يادآوري  نقاط مثبت افراد و رفتارها و كارهاي ارزشمندي كه فرد مي تواند در جامعه انجام دهد موجب تحرك افراد جهت حركت به سوي رفتارهاي مثبت خواهد بود .

*پرهيز از برچسب زدن

امروزه يكي از رايجترين علل انحراف اجتماعي برچسب زدن مي باشد بزهكاري ممكن است از هر كسي سرزند اما تداوم آن به صورت يك بزهكار حرفه اي هنگامي اتفاق مي افتد كه جامعه برچسب بزهكاري به فردي بزنند وي را به اين باور برسانند كه او واقعاً مجرم و بزهكار است و چنانچه فردي از نگاه مردم مجرم و بزهكار شناخته شود اين تصور ذهني رفتار او را تحت تأثير قرار مي دهد و از آن پس به سهولت مرتكب خطا و بزهكاري مي شود .

پس هر گاه فردي مرتكب جرمي شود و مجازات گردد اين امر منجر به طرد او از سوي افراد جامعه مي گردد و اين امر پس از محاكمه و محكوميت فرد به مجازات و پس از رهايي او از مجازات با توجه به اين برچسب انحراف يا مجرميت ممكن است در جامعه جايي نداشته باشد و در موقعيتهاي مشابه مجدد مرتكب جرم شود .

همانگونه كه گذشت در نظام تربيتي اسلام حفظ حرمت و كرامت ذاتي انسان يكي از اهداف مهم و اساسي به شمار مي رود و چنانچه فردي مرتكب جرم گرديد بايد براي اصلاح و تربيت او اقدام نمود و از مراحل ذيل استفاده كرد :

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود از لینک زیر

 دانلود پایان نامه:بررسی تطبیقی اعاده حیثیت در حقوق کیفری ایران، لبنان و فرانسه

Related Posts

دسته اصلی

Writing A Psychology Essay Such As An Pro: The Actual Structure and Secrets You Should Simply Take

Writing A Psychology Essay Such As An Pro: The Actual Structure and Secrets You Should Simply Take Pupils are assigned therapy essay writing tasks allow them build knowledge of individuals and groups, due to the Read more…

دسته اصلی

A possibility to stretch a dollar with the aid of Secure Online Data Rooms

Without reference to the caliber of the business, every undertaking would like to save money. Of course, saving money is possible with the aid of Electronic Repositories. But whereby does it go? We made up Read more…

دسته اصلی

بانک زبان : آموزش زبان انگلیسی

بانک زبان با هدف آموزش هرچه ساده تر علاقه مندان به زبان انگلیسی و با هدف در دسترس قرار دادن بهترین منابع آموزش زبان انگلیسی از تابستان ۱۳۹۶ شکل گرفت. بانک زبان یکی از مجموعه Read more…