دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 بررسی تطبیقی اعاده حیثیت در حقوق کیفری ایران، لبنان و فرانسه

مهرورزي و جلب اعتماد افراد

محبت ورزيدن نيرو آفرين است و انسانها را بدرستي و درست رفتاري مي كشاند در صورتيكه قانونگذار بخواهد نقش بيشتري در اصلاح و تربيت مجرمان و بزهكاران داشته باشد نبايد از مهرورزي نسبت به آنان غفلت بورزد .

حضرت علي (ع) در نهج البلاغه حكمت 50 مي فرمايند « قلوب الرجال و حشيه فمن تالفها اقبلت عليها»( محمدي  1422، 120)دلهاي انسانها بيگانه و نامأنوسند و هر كس از در محبت وارد شود با او الفت مي گيرند و امام صادق (ع) نيز مي فرمايند « المرء مع من احب»( محمدي ري شهري 1360،120) انسان با كسي خواهد بود كه او را دوست دارد.

اصولاً بر اساس اين اصل افرادي كه با بزهكاران و مجرمان سر و كار دارند گرمي و مهر لازم را به افراد خطاكار داشته باشند زمينه بازگشت آنان به يك اجتماع سالم فراهم خواهد شد و اين روش در امر اصلاح و تربيت افراد مجرم از جمله روشهايي است كه در سيره عملي پيامبر (ص) و ائمه(ع) مورد استفاده قرار گرفته است و از خشونت و تندي تنها در مواقع خاص استفاده مي كرده اند .

*تكيه بر نقاط مثبت افراد مجرم

آدم ها همگي در درون خود نياز مبرمي به اين دارند كه مورد پذيرش ديگران باشند واحساس كنند كه مفيدندولذا توجه به نقاط مثبت افراد مجرم و تشويق آنان به كارهاي خوب است زيرا اگر انسان بدون توجه به نقاط مثبت فرد خطاكار وي را مورد سرزنش قرار دهد آن فرد را به واكنش از خود وا مي دارد و موجب برافروخته شدن آتش لجاجت مخاطب مي گردد و او را در پيمودن راه خلاف جسورتر مي كند .

امام علي (ع) در وصيت خود به فرزند بزرگوارش امام حسن مي فرمايند « والافراط في الملامه يشب نيران اللجاجه»( مجلسي  پيشين، 113 )زياده روي در سرزنش آتش لجاجت را مي افروزد .

و لذا قانونگذار به عنوان مربي جامعه كه وظيفه وعظ و توبيخ افراد را بر عهده دارد لازم است كه از لغزشها و رفتارهاي ناشايست مجرم چشم پوشي كند و راه را بر وي نبندد تا زمينه ي بازگشت او را به جامعه فراهم كند و يادآوري  نقاط مثبت افراد و رفتارها و كارهاي ارزشمندي كه فرد مي تواند در جامعه انجام دهد موجب تحرك افراد جهت حركت به سوي رفتارهاي مثبت خواهد بود .

*پرهيز از برچسب زدن

امروزه يكي از رايجترين علل انحراف اجتماعي برچسب زدن مي باشد بزهكاري ممكن است از هر كسي سرزند اما تداوم آن به صورت يك بزهكار حرفه اي هنگامي اتفاق مي افتد كه جامعه برچسب بزهكاري به فردي بزنند وي را به اين باور برسانند كه او واقعاً مجرم و بزهكار است و چنانچه فردي از نگاه مردم مجرم و بزهكار شناخته شود اين تصور ذهني رفتار او را تحت تأثير قرار مي دهد و از آن پس به سهولت مرتكب خطا و بزهكاري مي شود .

پس هر گاه فردي مرتكب جرمي شود و مجازات گردد اين امر منجر به طرد او از سوي افراد جامعه مي گردد و اين امر پس از محاكمه و محكوميت فرد به مجازات و پس از رهايي او از مجازات با توجه به اين برچسب انحراف يا مجرميت ممكن است در جامعه جايي نداشته باشد و در موقعيتهاي مشابه مجدد مرتكب جرم شود .

همانگونه كه گذشت در نظام تربيتي اسلام حفظ حرمت و كرامت ذاتي انسان يكي از اهداف مهم و اساسي به شمار مي رود و چنانچه فردي مرتكب جرم گرديد بايد براي اصلاح و تربيت او اقدام نمود و از مراحل ذيل استفاده كرد :

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود از لینک زیر

 دانلود پایان نامه:بررسی تطبیقی اعاده حیثیت در حقوق کیفری ایران، لبنان و فرانسه

Related Posts

دسته اصلی

سایت مرجع دانلود پایان نامه های ارشد رشته روانشناسی

دانلود متن کامل صدها پایان نامه کارشناسی ارشد روانشناسی – دانلود پایان نامه های ارشد رشته روانشناسی گرایش های مشاوره علوم تربیتی برنامه ریزی درسی مدیریت آموزشی بالینی عمومی – پروپوزال رایگان – مشاوره تخصصی Read more…

دسته اصلی

مقاله کامل برون سپاری- رایگان

   برونسپاري  OUTSOURSING برون سپاري چيست؟ برون سپاري عبارتست از واگذاري تمام يا بخشي از مسئوليت انجام يك وظيفه سازماني مشخص به يك فرد ، گروه يا سازمان تخصصي تا ضمن كاهش هزينه ها امكان Read more…

دسته اصلی

کندو-اپلیکیشن :توانایی های شما = کارخانه پولسازی

پرشین فریلنسر هم سایت دیگری در رابطه با فعالیت در حوزه فریلنسریست که توانسته مکانی برای دورکاری را محیا کند. این سایت به نسبت قبلی ها جدیدتر هست به همین دلیل پروژه های کمتری در آن Read more…