دانلود پایان نامه ارشد حقوق:فلسفه اذن پدر

دانلود پایان نامه های ارشد


دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 اذن ولی در ازدواج باکره

–  اسناد قول سوم

این نظر متّکی به جمع بین اخبارِ مطرح در مسئله و خصوص برخی روایات است.

جمع بین اخبار با این بیان که با توجّه به قانون «الجمع مهما أمکن اولی من الطرح» اطلاق روایات دالّ بر استقلال دختر و روایات دالّ بر استقلال ولیّ به یکدیگر مقیّد می‌شود. دختر شوهردیده سهم گروه اول از روایات و دوشیزه­ی غیر رشید سهم گروه دوم از روایات و دوشیزه­ی رشید سهم هر دو گروه از روایات است. با این تصرف در مفاد روایات که هرچند هر یک از دو گروه اطلاق دارد (روایات استقلال دوشیزه می‌گوید: چه پدر اذن دهد یا نه و روایات استقلال پدر می‌گوید: چه دختر راضی باشد یا نه) لکن اطلاق هریک را مقیّد کرده به صورتی‌که طرف دیگر رضایت داشته باشد.

درباره­ی خصوص برخی اخبار هم چنین گفته شده است:

در معتبره صفوان امام (ع) می‌فرمایند: «برای زن نیز سهمی است (فإن لها فی نفسها نصیباً، فإن لها فی نفسها حظّاً)» و این می‌رساند که زن سهمی دارد و غیر زن نیز سهمی. همچنین در صحیح زراره و محمدبن مسلم آمده است که امام باقر (ع) فرمود: «لا ینقض النکاح إلّا الأب». «نقض» در موردی صادق است که امر مبرم و با قراری وجود داشته باشد و از آنجا که عقد صحیح بالفعل قابل نقض نیست، چرا که در نکاح فسخ وجود ندارد، پس مراد از امر مبرم عقدی است که صحّت شأنی داشته باشد به گونه‌ای با اذن یا اجازه به فعلیت تبدیل شود یا با ردّ، نقض و نابود گردد و این چیزی جز دیدگاه تشریک نیست (خوئی: ج۲، صص۲۶۴ و ۲۶۵).

مطابقت این نظر با احتیاط هم می‌تواند یکی از علل گرایش به این نظر باشد.

۲-۵-۲-   اقوال فقها

۲-۵-۲-۱-   ابو صلاح حلبی

«اگر دختر بالغ باشد، پدر و جد پدری نمی­توانند او را شوهر دهند، مگر با اذن خودش، اگر آنها عقد را منعقد کردند مخالف سنت عمل نموده­اند و او می­تواند بپذیرد یا نپذیرد و اگر نپذیرفت عقد باطل می­شود و او هم نمی­تواند بدون اذن آنها عقد را منعقد کند و اگر عقد کند، خلاف سنت عمل نموده و عقد موقوف به امضای آنها است» (ابو­صلاح حلبی،

«اگر دختر بالغ باشد، پدر و جد پدری نمی­توانند او را شوهر دهند، مگر با اذن خودش، اگر آنها عقد را منعقد کردند مخالف سنت عمل نموده­اند و او می­تواند بپذیرد یا نپذیرد و اگر نپذیرفت عقد باطل می­شود و او هم نمی­تواند بدون اذن آنها عقد را منعقد کند و اگر عقد کند، خلاف سنت عمل نموده و عقد موقوف به امضای آنها است» (ابو­صلاح حلبی، ۱۴۰۳ق: ص۲۹۲).

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود از لینک زیر

 دانلود پایان نامه:اذن ولی در ازدواج باکره