دانلود پایان نامه ارشد رشته فقه و مبانی حقوق اسلامی: مبانی نظارت بر ولی فقیه و مسؤولیت وی از منظر فقه سیاسی

 

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه : مبانی نظارت بر ولی فقیه و مسؤولیت وی از منظر فقه سیاسی

یک صفحه از متن پایان نامه فقط برای نمونه :

به طور کلی می­توانیم در تعریف واژه­ی مسؤولیت این­چنین بیان نماییم که، مسؤولیت عبارت است از هر فعل یا ترک فعل ظاهری و باطنی که انسان به سبب تکلیف از سوی شارع مقدس، قانون و یا پذیرش شخصی به انجام یا ترک آن مکلف است و در صورت تخطی از آن، مورد بازخواست قرار می­گیرد.

 

۱-۷-۲٫ گستره­ی تاریخی مسؤولیت فرمانداران

پس از ظهور اسلام و پدید آمدن تمدن گسترده­ای که بخش­های عمده­ای از آسیا، آفریقا و حتی اروپا را دربرگرفت، آموزه­های اسلام که بر روح برادری و برابری مبتنی بود، بین اهالی این خطه­ها، فرهنگ قوی و مشترکی را پدید آورد که زیر بنای ایجاد سازمان توانمند اجتماعی شد[۱].

پیامبر اسلام (ص) پس از تشکیل جامعه­ی اسلامی در یثرب، اداره­ی امور مسلمانان را برعهده گرفت و برای اجرای احکام خدا، نظام ویژه­ای را بنیاد نهاد. به مرور زمان و با توسعه­ی بلاد اسلامی، در گام نخست ایشان برای هر شهر، فرماندار و مسؤولی تعیین کرد. این سیره­ی نبوی با استدلال عقلی همراه است؛ چه این­که هر اجتماع و گروهی بدون رهبر و مدیر، دچار هرج و مرج شده و سرانجام آن نابودی خواهد بود.

مدیریت مؤثر، به شکوفایی و تحقق سریع اهداف هر جمع و سازمانی منجر خواهد شد که در این میان نقش مدیر کارآمد، بارزتر است. امیرالمؤمنین (ع) در اهمیت نقش مسؤول و فرماندار    می­فرماید: «و إِنَّهُ لَیَعلَمُ أَنَّ مَحَلِّی مِنها مَحَلُّ القُطبِ مِنَ الرَّحَی»[۲]. یعنی: جایگاه من نسبت به حکومت اسلامی، چون محور آسیاب به آسیاب است که دور آن حرکت می­کند.

یکی از مسؤولیت­های زمامداران و کارگزاران در نظام، نگاه مسؤولانه به منصب مورد تصدی است؛ زیرا نوع نگاه به مسؤولیت از امور بسیار مهمی است که در شکل­گیری اخلاق زمامداری و مدیریت، نقش بسزا دارد. مسؤولی که پُست خود را امانت می­داند می­کوشد تا این بار امانت را حفظ کند و آن را به منزل رساند[۳].

امام علی(ع) در ضروت نگاه مسؤولانه به مسؤولیت فرمود: «إنَّ عَمَلَکَ لَیسَ لَکَ بِطُعمَه و لِکَنّهُ فِی عُنُقِکَ أمانَه»[۴]. یعنی: همانا پُست فرمانداری برای تو وسیله­ی آب و نان نبوده، بلکه امانتی در گردن تو است.

کاملاً واضح است این باور که هر پُست و مقامی، مسؤولیتی بزرگ و امانتی سنگین است وظایف متناسب با خود را برای کارگزار می­طلبد که ضرورت پاسخ­گویی به صاحبان امانت، سامان دادن به امور دین و آیین اجتماع و اداری، رعایت عدالت و منش مردمی از جمله­ی این الگوهاست.

۱-۹٫ مجلس خبرگان رهبری

۱-۹-۱٫ تعریف خبره

«خُبره» واژه­ای عربی و مصدر به معنای علم به حقیقت و دقایق چیزی می­­باشد. این واژه در مورد آگاهی و علم مبتنی بر تجربه نیز به کار رفته است[۵].

بعضی «خِبره» را در معنای اسم مصدری، سنجش و حساب و در معنای وصفی و اسمی، کارشناس دانسته­اند[۱] . محمد حسین نبوی، مدیریت اسلامی، چاپ ششم، (قم: دفترتبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، ۱۳۸۰ه ش)، ۳۰٫

[۲]  . نهج البلاغه، خطبه­ی ۳٫

[۳] . رضا وطن دوست، مسؤولیت پذیری و مسؤولیت گریزی، چاپ اول، (مشهد: مؤسسه فرهنگی قدس، ۱۳۸۸ه ش)، ۶۳ـ۶۴٫

[۴]  . نهج البلاغه، نامه­ی ۵٫

[۵]. محمد بندر ریگی، المنجد فی اللغه، چاپ چهارم، (تهران: بی نا، ۱۳۸۲ه ش)، ذیل «خبره».


 

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه(فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد):

 پایان نامه ارشد – مبانی نظارت بر ولی فقیه و مسؤولیت وی از منظر فقه سیاسی – سایت ارشدها – سایت ارشدها

 

 

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه(فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت پی دی اف):

پایان نامه ارشد – مبانی نظارت بر ولی فقیه و مسؤولیت وی از منظر فقه سیاسی – سایت ارشدها – سایت ارشدها

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

 

دانلود پایان نامه ارشد: مبانی نظارت بر ولی فقیه و مسؤولیت وی از منظر فقه سیاسی

پایان نامه های مشابه: