پایان نامه فقه و مبانی حقوق اسلامی: مبانی نظارت بر ولی فقیه و مسؤولیت وی از منظر فقه سیاسی

دانلود پایان نامه های ارشد


 

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه : مبانی نظارت بر ولی فقیه و مسؤولیت وی از منظر فقه سیاسی

به طور کلی می­توانیم در تعریف واژه­ی مسؤولیت این­چنین بیان نماییم که، مسؤولیت عبارت است از هر فعل یا ترک فعل ظاهری و باطنی که انسان به سبب تکلیف از سوی شارع مقدس، قانون و یا پذیرش شخصی به انجام یا ترک آن مکلف است و در صورت تخطی از آن، مورد بازخواست قرار می­گیرد.

 

۱-۷-۲٫ گستره­ی تاریخی مسؤولیت فرمانداران

پس از ظهور اسلام و پدید آمدن تمدن گسترده­ای که بخش­های عمده­ای از آسیا، آفریقا و حتی اروپا را دربرگرفت، آموزه­های اسلام که بر روح برادری و برابری مبتنی بود، بین اهالی این خطه­ها، فرهنگ قوی و مشترکی را پدید آورد که زیر بنای ایجاد سازمان توانمند اجتماعی شد[۱].

پیامبر اسلام (ص) پس از تشکیل جامعه­ی اسلامی در یثرب، اداره­ی امور مسلمانان را برعهده گرفت و برای اجرای احکام خدا، نظام ویژه­ای را بنیاد نهاد. به مرور زمان و با توسعه­ی بلاد اسلامی، در گام نخست ایشان برای هر شهر، فرماندار و مسؤولی تعیین کرد. این سیره­ی نبوی با استدلال عقلی همراه است؛ چه این­که هر اجتماع و گروهی بدون رهبر و مدیر، دچار هرج و مرج شده و سرانجام آن نابودی خواهد بود.

مدیریت مؤثر، به شکوفایی و تحقق سریع اهداف هر جمع و سازمانی منجر خواهد شد که در این میان نقش مدیر کارآمد، بارزتر است. امیرالمؤمنین (ع) در اهمیت نقش مسؤول و فرماندار    می­فرماید: «و إِنَّهُ لَیَعلَمُ أَنَّ مَحَلِّی مِنها مَحَلُّ القُطبِ مِنَ الرَّحَی»[۲]. یعنی: جایگاه من نسبت به حکومت اسلامی، چون محور آسیاب به آسیاب است که دور آن حرکت می­کند.

یکی از مسؤولیت­های زمامداران و کارگزاران در نظام، نگاه مسؤولانه به منصب مورد تصدی است؛ زیرا نوع نگاه به مسؤولیت از امور بسیار مهمی است که در شکل­گیری اخلاق زمامداری و مدیریت، نقش بسزا دارد. مسؤولی که پُست خود را امانت می­داند می­کوشد تا این بار امانت را حفظ کند و آن را به منزل رساند[۳].

امام علی(ع) در ضروت نگاه مسؤولانه به مسؤولیت فرمود: «إنَّ عَمَلَکَ لَیسَ لَکَ بِطُعمَه و لِکَنّهُ فِی عُنُقِکَ أمانَه»[۴]. یعنی: همانا پُست فرمانداری برای تو وسیله­ی آب و نان نبوده، بلکه امانتی در گردن تو است.

کاملاً واضح است این باور که هر پُست و مقامی، مسؤولیتی بزرگ و امانتی سنگین است وظایف متناسب با خود را برای کارگزار می­طلبد که ضرورت پاسخ­گویی به صاحبان امانت، سامان دادن به امور دین و آیین اجتماع و اداری، رعایت عدالت و منش مردمی از جمله­ی این الگوهاست.

۱-۹٫ مجلس خبرگان رهبری

۱-۹-۱٫ تعریف خبره

«خُبره» واژه­ای عربی و مصدر به معنای علم به حقیقت و دقایق چیزی می­­باشد. این واژه در مورد آگاهی و علم مبتنی بر تجربه نیز به کار رفته است[۵].

بعضی «خِبره» را در معنای اسم مصدری، سنجش و حساب و در معنای وصفی و اسمی، کارشناس دانسته­اند[۱] . محمد حسین نبوی، مدیریت اسلامی، چاپ ششم، (قم: دفترتبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، ۱۳۸۰ه ش)، ۳۰٫

[۲]  . نهج البلاغه، خطبه­ی ۳٫

[۳] . رضا وطن دوست، مسؤولیت پذیری و مسؤولیت گریزی، چاپ اول، (مشهد: مؤسسه فرهنگی قدس، ۱۳۸۸ه ش)، ۶۳ـ۶۴٫

[۴]  . نهج البلاغه، نامه­ی ۵٫

[۵]. محمد بندر ریگی، المنجد فی اللغه، چاپ چهارم، (تهران: بی نا، ۱۳۸۲ه ش)، ذیل «خبره».


 

روی لینک زیر کلیک نکنید برای دیدن جزییات این پایان نامه به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید روی لینک زیر کلیک نکنید برای دیدن جزییات این پایان نامه به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید

 پایان نامه ارشد – مبانی نظارت بر ولی فقیه و مسؤولیت وی از منظر فقه سیاسی – سایت ارشدها – سایت ارشدها

 

 

روی لینک زیر کلیک نکنید برای دیدن جزییات این پایان نامه به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید روی لینک زیر کلیک نکنید برای دیدن جزییات این پایان نامه به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید

پایان نامه ارشد – مبانی نظارت بر ولی فقیه و مسؤولیت وی از منظر فقه سیاسی – سایت ارشدها – سایت ارشدها

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

 

دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد مبانی نظارت بر ولی فقیه و مسؤولیت وی از منظر فقه سیاسی