پایان نامه

 

عنوان پایان نامه :

 صلاحیت شورای امنیت برای تاسیس دادگاه بین المللی کیفری یوگسلاوی سابق

جنایت های جنگی

جنگ های داخلی و حقوق بین المللی کیفری[1]: در طول جنگ های داخلی یوگسلاوی جنایت های جنگی زیادی صورت گرفته، که دادگاه باید به آن ها رسیدگی کند، در این زمینه باید به مسائل زیر توجه داشت.

اصولا در جنگ های داخلی و چگونگی آغاز، ادامه و شرایط آن ها و همچنین جنگ افزارهایی را که می توان در آن ها به کار برد، هیچ قاعده و مقررات بین المللی عرفی و قراردادی وجود ندارد.

در سال 1949 هنگامی که در جریان فعالیت های صلیب سرخ جهانی، تدوین قراردادهای چهارگانه مربوط به قواعد جنگ و حقوق انسانی در ژنو انجام می شد، در اثر حوادث ناگوار ناشی از جنگ های داخلی اسپانیا 1939- 1936 کمیته بین المللی صلیب سرخ، طرح یک قرارداد بین المللی به نسبت کامل را برای حفظ حقوق انسانی در جنگ های داخلی به کنفرانس تسلیم کرد.[2] ولی با توجه به مشکلات گوناگون و پیچیده حقوقی مسائل اینگونه جنگ ها، کنفرانس در این مورد توفیقی نداشت، و تنها در ماده 3 مشترک در هر چهار قرار داد صلیب سرخ 1949 در مورد جنگ های «غیر بین المللی»، قواعدی به شرح زیر پیش بینی شد:

  • با اشخاصی که در جنگ شرکت ندارند، مانند زنان، کودکان و افراد غیر نظامی و همچنین افراد زخمی یا اسیرانی که در جنگ شرکت نمی کنند و یا از طرف دشمن اسیر شده اند، باید با انسانیت رفتار شود.
  • سازمان های بین المللی غیردولتی مانند صلیب سرخ می توانند خدمات و سرویس های خود را به طرف های درگیر در جنگ غیر بین المللی ارائه کنند. در ماده 3 ضمن اینکه کوشش شده است که هیچ نوع تعریف و وصف حقوقی به طرف های درگیر در یک جنگ داخلی داده نشود، یک رشته تعهدات بین المللی، به منظور رعایت حقوق انسانی به آنها تحمیل شده است، مانند آنکه با اشخاصی که مستقیم در جنگ و زد و خورد ها شرکت ندارند، باید با انسانیت رفتار شود، اعدام های فوری ممنوع است، و در انجام دادرسی ها باید تضمین های قانونی رعایت شوند.

 به این ترتیب دیده می شود این ماده به هیج وجه قابل مقایسه با قواعد دقیق و مفصل قرارداد های چهارگانه ژنو در مورد شرایط جنگ های بین المللی نیست، به این دلیل نیز صلیب سرخ جهانی در کنفرانس های دیپلماتیک سال های 1974 و 1977 برای تدوین قواعدی برای انسانی کردن جنگ ها، طرحی هم برای جنگ های داخلی ارائه کرد. این طرح در طول کنفرانس دچار تحولات زیادی شد، با وجود این در بند دوم ماده 18 پروتکل الحاقی شماره 2 به قرارداد ها، این قاعده گنجانده شد: «... در صورتی که اهالی غیرنظامی در نتیجه کمبود مواد اولیه ضروری برای ادامه زندگی و یا در نتیجه کمبود مواد دارویی و بهداشتی در مشکلات شدید قرار گیرند،

  • فیوضی ر، 1379، حقوق بین الملل مسئولیت بین المللی و نظریه حمایت سیاسی اتباع، جلد دوم، چاپ اول، تهران: انتشارات دانشگاه تهران، ص 166-175.
  • Cassese A. 1975, the Spanish, Civil War and Customary Law, Milan.

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد صلاحیت شورای امنیت برای تاسیس دادگاه بین المللی کیفری یوگسلاوی سابق

Related Posts

دسته اصلی

فروش انواع پیچ، مهره، استاد بولت، و واشر

  جستجو برای: صنایع پیچ و مهره پایا در سال 1374 با هدف تولید روزه  External  به روش رولینگ شروع به کار نمود. تا آن زمان در داخل کشور رزوه پیچ­ها اکثرا به صورت براده Read more…

بک لینک

مقاله بهینه سازی سایت

سئو همان بهینه سازی سایت است و در دنیای امروز بسیار با اهمیت در طراحی وب سایت است .   جستجو برای: سئو و بهینه سازی سایت چیست؟ بهینه سازی برای موتور های جستجو مجموعه ای Read more…

بک لینک

انواع روشهای بهینه سازی وب سایت

  جستجو برای: بهینه سازی سایت به مجموعه عملیات هایی گفته می شود که بر روی سایت مورد انجام می گیرد تا رتبه ی سایت در موتورهای جستجو افزایش یابد و نتیجه ی این افزایش Read more…