پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 صلاحیت شورای امنیت برای تاسیس دادگاه بین المللی کیفری یوگسلاوی سابق

جنایت های جنگی

جنگ های داخلی و حقوق بین المللی کیفری[1]: در طول جنگ های داخلی یوگسلاوی جنایت های جنگی زیادی صورت گرفته، که دادگاه باید به آن ها رسیدگی کند، در این زمینه باید به مسائل زیر توجه داشت.

اصولا در جنگ های داخلی و چگونگی آغاز، ادامه و شرایط آن ها و همچنین جنگ افزارهایی را که می توان در آن ها به کار برد، هیچ قاعده و مقررات بین المللی عرفی و قراردادی وجود ندارد.

در سال 1949 هنگامی که در جریان فعالیت های صلیب سرخ جهانی، تدوین قراردادهای چهارگانه مربوط به قواعد جنگ و حقوق انسانی در ژنو انجام می شد، در اثر حوادث ناگوار ناشی از جنگ های داخلی اسپانیا 1939- 1936 کمیته بین المللی صلیب سرخ، طرح یک قرارداد بین المللی به نسبت کامل را برای حفظ حقوق انسانی در جنگ های داخلی به کنفرانس تسلیم کرد.[2] ولی با توجه به مشکلات گوناگون و پیچیده حقوقی مسائل اینگونه جنگ ها، کنفرانس در این مورد توفیقی نداشت، و تنها در ماده 3 مشترک در هر چهار قرار داد صلیب سرخ 1949 در مورد جنگ های «غیر بین المللی»، قواعدی به شرح زیر پیش بینی شد:

  • با اشخاصی که در جنگ شرکت ندارند، مانند زنان، کودکان و افراد غیر نظامی و همچنین افراد زخمی یا اسیرانی که در جنگ شرکت نمی کنند و یا از طرف دشمن اسیر شده اند، باید با انسانیت رفتار شود.
  • سازمان های بین المللی غیردولتی مانند صلیب سرخ می توانند خدمات و سرویس های خود را به طرف های درگیر در جنگ غیر بین المللی ارائه کنند. در ماده 3 ضمن اینکه کوشش شده است که هیچ نوع تعریف و وصف حقوقی به طرف های درگیر در یک جنگ داخلی داده نشود، یک رشته تعهدات بین المللی، به منظور رعایت حقوق انسانی به آنها تحمیل شده است، مانند آنکه با اشخاصی که مستقیم در جنگ و زد و خورد ها شرکت ندارند، باید با انسانیت رفتار شود، اعدام های فوری ممنوع است، و در انجام دادرسی ها باید تضمین های قانونی رعایت شوند.

 به این ترتیب دیده می شود این ماده به هیج وجه قابل مقایسه با قواعد دقیق و مفصل قرارداد های چهارگانه ژنو در مورد شرایط جنگ های بین المللی نیست، به این دلیل نیز صلیب سرخ جهانی در کنفرانس های دیپلماتیک سال های 1974 و 1977 برای تدوین قواعدی برای انسانی کردن جنگ ها، طرحی هم برای جنگ های داخلی ارائه کرد. این طرح در طول کنفرانس دچار تحولات زیادی شد، با وجود این در بند دوم ماده 18 پروتکل الحاقی شماره 2 به قرارداد ها، این قاعده گنجانده شد: «… در صورتی که اهالی غیرنظامی در نتیجه کمبود مواد اولیه ضروری برای ادامه زندگی و یا در نتیجه کمبود مواد دارویی و بهداشتی در مشکلات شدید قرار گیرند،

  • فیوضی ر، 1379، حقوق بین الملل مسئولیت بین المللی و نظریه حمایت سیاسی اتباع، جلد دوم، چاپ اول، تهران: انتشارات دانشگاه تهران، ص 166-175.
  • Cassese A. 1975, the Spanish, Civil War and Customary Law, Milan.

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد صلاحیت شورای امنیت برای تاسیس دادگاه بین المللی کیفری یوگسلاوی سابق

Related Posts

دسته اصلی

کفسابی چیست؟ و چه مواقعی نیاز هست انجام شود؟

کفسابی چیست؟ و چه موقع نیاز هست انجام شود؟ اصطلاحات گوناگونی برای کفسابی استفاده می شود که عبارت اند از شیشه ای کردن سنگ – براق کردن سنگ – درخشان کردن سنگ – زدودن جرم Read more…

دسته اصلی

کلاس های تقویتی کنکور و نکات مهم آن

نکاتی درباره کلاس کنکور  به نکات زیر توجه قبل از اینکه در کلاس های تقویتی کنکور شرکت کنید، حتما داشته باشید: 1-کنکور هم فقط یه امتحانه کنکور، آزمونی غیر عادی نیست وقتی صحبت کنکور به Read more…

دسته اصلی

پایان نامه با موضوع کفسابی، کفپوش، آجر، ,، بتن

کفسابی 20 با تجربه ای زیاد و داشتن تجهیزات مدرن 2018 یکی از پیشروز ترین گروههای ارائه دهنده خدمات کفسابی می باشد سطوح تمیز را از ما بخواهید کلیه پرسنل این مجموعه از بابت این Read more…