فلسفه اذن پدر -پایان نامه حقوق

دانلود پایان نامه های ارشد


دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 اذن ولی در ازدواج باکره

–   نقد اسناد قول دوم

انصافاً دلالت روایات اشاره شده بر دیدگاه دوم فی­نفسه تمام است و بر خلاف روایات دیدگاه اول، دلالت بر هر دو گزاره یعنی استقلال پدر و انحصار حقّ ازدواج در وی می‌کند، ولکن برخی تشدیدات بر استدلال به این روایات را نمی‌توان نادیده گرفت؛ زیرا با انکار اختیار دختر در ازدواج از سوی این روایات، تعارض مسقرّ بین این روایات و روایات گروه اول واقع می‌شود که هرچند دالّ بر انحصار نبود اما دالّ بر استقلال و اختیار دختر بود و در صورت اجرای قواعد عمومی تعارض باید روایات گروه اول را به دلیل شهرت، موافقت با کتاب و سنّت و مخالفت با عامه بر گروه دوم مقدّم دانست.

این نکته را نیز نباید نادیده گرفت که ولایت پدر یا پدر و جدّ پدری بر دختر امری برخلاف اصل و روال طبیعی است؛ حال در صورت ثبوت این مسئله در شریعت لازم بود با ادلّه­ی فراوان، آن هم بدون تعارض و مانع، بیان می‌گردید نه با چند روایت مبتلا به تعارض. به تعبیر دیگر مخالفت با اصل عدم ولایت هیچ‌کس بر هیچ‌کس و ردع آن نیازمند رادع قویّ است و آنچه در صحنه هست کافی برای این جهت نیست.

پدیده شناسی ازدواج هم نکته‌ای است که در استبعاد اندیشه­ی دوم تأثیر بسزا دارد و از آنجا که یکی از نـکات تأمل­برانگـیز این مقاله است، در مرحله­ی تحقیق به تفصیل در مورد آن گفت­وگو خواهد شد.

۲-۵-   قول سوم

براساس نظر سوم ازدواج مزبور باید با اذن یا اجازه­ی دختر و ولیّ (پدر یا جدّ پدری) صورت پذیرد و هرکدام از دختر یا ولیّ، راضی به آن نباشند، ازدواج باطل است. برخی نیز در پیوند با اذن یا اجازه­ی ولیّ احتیاط کرده و از حکم به صحّت نکاح مزبور بدون رضایت او خودداری کرده‌اند.

شیخ انصاری این دو دیدگاه را با عنوان «التشریک بین الجاریه و أبیها فی الإذن» از شیخ مفید در المقنعه، أبوالصلاح حلبی و شیخ حرّ عاملی نقل می‌کند (انصاری ۱۴۱۵: ۱۲۵ و ۱۲۶؛ الخمینی: ج۲، ص۲۵۴؛ خویی: ج۴، ص۲۶۴ امام خمینی در تحریر­الوسیله و محقق خویی در مبانی العروه­الوثقی و جمعی دیگر از فقیهان معاصر نیز بر این نظر تأکید دارند یا احتیاط را در عمل به این نظر دانسته و آن را واجب کرده­اند. این نظر به اندیشه­ی مساهمه و تشریک نامیده شده است.

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود از لینک زیر

 دانلود پایان نامه:اذن ولی در ازدواج باکره