دانلود متن کامل پایان نامه های ارشد همه رشته ها با فرمت ورد

 

 

جستجو در سایت : کلمه کلیدی خود را وارد نمایید :

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه : مبانی نظارت بر ولی فقیه و مسؤولیت وی از منظر فقه سیاسی

-6-3-1. نظارت استطلاعی

منظور از نظارت استطلاعی یا اطلاعی، آن است که ناظر تنها حق دارد از فعل مجری اطلاع یابد و نظارت نماید؛ اما حق دخالت در کار و عملکرد او را ندارد و وظیفه­ی او تنها اعلام و گزارش عملکردهاست[1].

به عبارت دیگر می­توان گفت: «نظارت استطلاعی، یعنی کسب اطلاع و آگاهی ناظر از صلاحیت مصوبات یا عملکرد اشخاص، بدون نیاز به تأیید و تصویب و اطلاع گزارش ناظر به مرجع ذی­صلاح مافوق»[2].

در نظارت استطلاعي، ناظر حق صدور حکم و دستور ندارد که در این صورت، حکم و دستور او مطاع و لازم الاجراء نيست و اعمال حقوقي بدون اذن و موافقت او نيز اعتبار دارد و ضمانت اجرايي براي اعمال مستقيم نظر او وجود ندارد.

نظارت استطلاعی در موارد مختلفی از قانون اساسی و قوانین عادی آمده است. به عنوان مثال، نظارت «سازمان بازرسی کل کشور» نظارت استطلاعی است؛ زیرا این سازمان، نتایج بازرسی­های خود را به مراکز مربوط، مانند مراجع قضایی و دیوان عدالت اداری می­فرستد. در اصل یکصد و هفتاد و چهارم قانون اساسی آمده است: «بر اساس حق نظارت قوه­ی قضائيه نسبت به حسن جريان امور و اجراي صحيح قوانين در دستگاه­هاي اداري، سازماني به نام سازمان بازرسي کل کشور زير نظر رئيس قوه­ی قضائيه تشکيل مي­گردد. حدود اختيارات و وظايف اين سازمان را قانون تعيين مي­کند».

همچنين بازرسان وزارت آموزش و پرورش که وظيفه­ و حق تحقيق و تفحص در امور مدارس را دارند، نظارتشان استطلاعي است. آنان بعد از آنکه نظارت خويش را اعمال کردند، گزارشي تهيه نموده و آن را به مقامات ذي­صلاح، ارائه مي­کنند.

 

1-7. مسؤولیت

1-7-1. تعریف مسؤولیت

در فرهنگ فارسی رئیس به معنای سرداری، بزرگی، سروری و فرمانروايی تعريف شده[3] و مسؤول هم به معنای رئیس مصطلح شده که «ضمانت، ضمان، متعهد و مؤاخذه» معنی می­دهد[4]. در تعريف ديگر مسؤول به معنای چيزی خواهش شده و کسی است که فريضه­ای بر ذمه دارد که اگر عمل نکند از او بازخواست شود و مسؤوليت نيز به معنی مسؤول بودن و موظف بودن به انجام دادن امری است[5].

به نظر می­رسد بعضی اوقات رئیس مترادف با کلمه­ی مدیر هم در فارسی به کار می­رود. مدیر به معنای گرداننده، دور دهنده و اداره کننده[6]، به کسی گفته می­شود که کاری را اداره کند. رئیس یا فرمانده هم به شکل مترادف در همين معنا قابل استعمال است؛ زیرا در متون، رئیس و یا مدیر را به جای مافوق که همان دستور دهنده است استفاده می­نمایند. در خصوص واژه­ی مسؤوليت بايد گفت اين لغت از «سَئَلَ» اشتقاق يافته و به معنای درخواست کردن، سؤال کردن، جستجو کردن، يافتن و ضرورت پاسخگو بودن است[7].

مسؤولیت در تعريف ديگر به معنای آن­چه که انسان عهده­دار و مسؤول آن باشد از وظایف و اعمال و افعال می­باشد[8]. مسؤول در اقسام رشته­های حقوق اعم از حقوق مدنی، کيفری و اداری به معنای مأخوذ، مؤاخذه و مورد بازخ[1]. عباس نیکزاد، پاسخ به شبهات نظارت استصوابی، بی چا، (قم: دفتر نظارت و بازرسی انتخابات استان قم، بی تا)، 8.

[2]. سید احمد مرتضایی، نظارت استصوابی یا استطلاعی، چاپ اول، (قم: مؤسسه­ی آموزشی و پژوهشی امام خمینی، 1390ه ش)، 47.

[3] . حسن عميد ؛ فرهنگ عميد، چاپ هشتم، (تهران: اميرکبير، 1372ه ش)، 2، 1079.

[4] . لغت­نامه­ی دهخدا، ذیل «مسؤول».

[5] . فرهنگ فارسی (معین)، ذیل «مسؤول».

[6] . لغت­نامه­ی دهخدا، ذیل «مسؤول».

[7] . محمد بندر ريگی، فرهنگ عربی به فارسی ـ المنجد الطلاب، چاپ دوم، (بی جا: بی نا، 1368ه ش)، 230.

[8] . فرهنگ عميد، ذیل «مسؤولیت».

 

 

روی لینک زیر کلیک نکنید برای دیدن جزییات این پایان نامه به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید روی لینک زیر کلیک نکنید برای دیدن جزییات این پایان نامه به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید

 پایان نامه ارشد - مبانی نظارت بر ولی فقیه و مسؤولیت وی از منظر فقه سیاسی - سایت ارشدها - سایت ارشدها

 

 

روی لینک زیر کلیک نکنید برای دیدن جزییات این پایان نامه به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید روی لینک زیر کلیک نکنید برای دیدن جزییات این پایان نامه به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید

پایان نامه ارشد - مبانی نظارت بر ولی فقیه و مسؤولیت وی از منظر فقه سیاسی - سایت ارشدها - سایت ارشدها

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

 

دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد مبانی نظارت بر ولی فقیه و مسؤولیت وی از منظر فقه سیاسی

Related Posts

دسته اصلی

لینک دوستان

سایت برون سپاری آنلاین : انجام میدم  جستجو در سایت : کلمه کلیدی خود را وارد نمایید : جستجو برای:

دسته اصلی

تشریح مسائل و موضوعات پزشکی مساله اهدای جنین

تشریح مسائل و موضوعات پزشکی مساله اهدای جنین از اهمیت فراوانی برخوردار است. از نظرات و فتاوای فقهاء اینگونه بر می آید که برخی از آنان، به خوبی با جنبه پزشکی این موضوع آشنایی ندارند Read more…

دسته اصلی

تضمینی در صفحه اول گوگل قرار گیرید- حتی بدون داشتن سایت یا وبلاگ

در این سرویس تبلیغات یک محصول از محصولات قابل فروش شما یا یک مطلب نوشته شما در صفحه اول گوگل با تیتر موردنظر نمایش داده می شود جستجو در سایت : کلمه کلیدی خود را وارد نمایید : جستجو Read more…