مبانی نظارت بر ولی فقیه و مسؤولیت وی از منظر فقه سیاسی

دانلود پایان نامه های ارشد


 

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه : مبانی نظارت بر ولی فقیه و مسؤولیت وی از منظر فقه سیاسی

-۶-۳-۱٫ نظارت استطلاعی

منظور از نظارت استطلاعی یا اطلاعی، آن است که ناظر تنها حق دارد از فعل مجری اطلاع یابد و نظارت نماید؛ اما حق دخالت در کار و عملکرد او را ندارد و وظیفه­ی او تنها اعلام و گزارش عملکردهاست[۱].

به عبارت دیگر می­توان گفت: «نظارت استطلاعی، یعنی کسب اطلاع و آگاهی ناظر از صلاحیت مصوبات یا عملکرد اشخاص، بدون نیاز به تأیید و تصویب و اطلاع گزارش ناظر به مرجع ذی­صلاح مافوق»[۲].

در نظارت استطلاعی، ناظر حق صدور حکم و دستور ندارد که در این صورت، حکم و دستور او مطاع و لازم الاجراء نیست و اعمال حقوقی بدون اذن و موافقت او نیز اعتبار دارد و ضمانت اجرایی برای اعمال مستقیم نظر او وجود ندارد.

نظارت استطلاعی در موارد مختلفی از قانون اساسی و قوانین عادی آمده است. به عنوان مثال، نظارت «سازمان بازرسی کل کشور» نظارت استطلاعی است؛ زیرا این سازمان، نتایج بازرسی­های خود را به مراکز مربوط، مانند مراجع قضایی و دیوان عدالت اداری می­فرستد. در اصل یکصد و هفتاد و چهارم قانون اساسی آمده است: «بر اساس حق نظارت قوه­ی قضائیه نسبت به حسن جریان امور و اجرای صحیح قوانین در دستگاه­های اداری، سازمانی به نام سازمان بازرسی کل کشور زیر نظر رئیس قوه­ی قضائیه تشکیل می­گردد. حدود اختیارات و وظایف این سازمان را قانون تعیین می­کند».

همچنین بازرسان وزارت آموزش و پرورش که وظیفه­ و حق تحقیق و تفحص در امور مدارس را دارند، نظارتشان استطلاعی است. آنان بعد از آنکه نظارت خویش را اعمال کردند، گزارشی تهیه نموده و آن را به مقامات ذی­صلاح، ارائه می­کنند.

 

۱-۷٫ مسؤولیت

۱-۷-۱٫ تعریف مسؤولیت

در فرهنگ فارسی رئیس به معنای سرداری، بزرگی، سروری و فرمانروایی تعریف شده[۳] و مسؤول هم به معنای رئیس مصطلح شده که «ضمانت، ضمان، متعهد و مؤاخذه» معنی می­دهد[۴]. در تعریف دیگر مسؤول به معنای چیزی خواهش شده و کسی است که فریضه­ای بر ذمه دارد که اگر عمل نکند از او بازخواست شود و مسؤولیت نیز به معنی مسؤول بودن و موظف بودن به انجام دادن امری است[۵].

به نظر می­رسد بعضی اوقات رئیس مترادف با کلمه­ی مدیر هم در فارسی به کار می­رود. مدیر به معنای گرداننده، دور دهنده و اداره کننده[۶]، به کسی گفته می­شود که کاری را اداره کند. رئیس یا فرمانده هم به شکل مترادف در همین معنا قابل استعمال است؛ زیرا در متون، رئیس و یا مدیر را به جای مافوق که همان دستور دهنده است استفاده می­نمایند. در خصوص واژه­ی مسؤولیت باید گفت این لغت از «سَئَلَ» اشتقاق یافته و به معنای درخواست کردن، سؤال کردن، جستجو کردن، یافتن و ضرورت پاسخگو بودن است[۷].

مسؤولیت در تعریف دیگر به معنای آن­چه که انسان عهده­دار و مسؤول آن باشد از وظایف و اعمال و افعال می­باشد[۸]. مسؤول در اقسام رشته­های حقوق اعم از حقوق مدنی، کیفری و اداری به معنای مأخوذ، مؤاخذه و مورد بازخ[۱]. عباس نیکزاد، پاسخ به شبهات نظارت استصوابی، بی چا، (قم: دفتر نظارت و بازرسی انتخابات استان قم، بی تا)، ۸٫

[۲]. سید احمد مرتضایی، نظارت استصوابی یا استطلاعی، چاپ اول، (قم: مؤسسه­ی آموزشی و پژوهشی امام خمینی، ۱۳۹۰ه ش)، ۴۷٫

[۳] . حسن عمید ؛ فرهنگ عمید، چاپ هشتم، (تهران: امیرکبیر، ۱۳۷۲ه ش)، ۲، ۱۰۷۹٫

[۴] . لغت­نامه­ی دهخدا، ذیل «مسؤول».

[۵] . فرهنگ فارسی (معین)، ذیل «مسؤول».

[۶] . لغت­نامه­ی دهخدا، ذیل «مسؤول».

[۷] . محمد بندر ریگی، فرهنگ عربی به فارسی ـ المنجد الطلاب، چاپ دوم، (بی جا: بی نا، ۱۳۶۸ه ش)، ۲۳۰٫

[۸] . فرهنگ عمید، ذیل «مسؤولیت».

 

 

روی لینک زیر کلیک نکنید برای دیدن جزییات این پایان نامه به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید روی لینک زیر کلیک نکنید برای دیدن جزییات این پایان نامه به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید

 پایان نامه ارشد – مبانی نظارت بر ولی فقیه و مسؤولیت وی از منظر فقه سیاسی – سایت ارشدها – سایت ارشدها

 

 

روی لینک زیر کلیک نکنید برای دیدن جزییات این پایان نامه به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید روی لینک زیر کلیک نکنید برای دیدن جزییات این پایان نامه به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید

پایان نامه ارشد – مبانی نظارت بر ولی فقیه و مسؤولیت وی از منظر فقه سیاسی – سایت ارشدها – سایت ارشدها

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

 

دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد مبانی نظارت بر ولی فقیه و مسؤولیت وی از منظر فقه سیاسی