دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه : مبانی نظارت بر ولی فقیه و مسؤولیت وی از منظر فقه سیاسی

-6-3-1. نظارت استطلاعی

منظور از نظارت استطلاعی یا اطلاعی، آن است که ناظر تنها حق دارد از فعل مجری اطلاع یابد و نظارت نماید؛ اما حق دخالت در کار و عملکرد او را ندارد و وظیفه­ی او تنها اعلام و گزارش عملکردهاست[1].

به عبارت دیگر می­توان گفت: «نظارت استطلاعی، یعنی کسب اطلاع و آگاهی ناظر از صلاحیت مصوبات یا عملکرد اشخاص، بدون نیاز به تأیید و تصویب و اطلاع گزارش ناظر به مرجع ذی­صلاح مافوق»[2].

در نظارت استطلاعي، ناظر حق صدور حکم و دستور ندارد که در این صورت، حکم و دستور او مطاع و لازم الاجراء نيست و اعمال حقوقي بدون اذن و موافقت او نيز اعتبار دارد و ضمانت اجرايي براي اعمال مستقيم نظر او وجود ندارد.

نظارت استطلاعی در موارد مختلفی از قانون اساسی و قوانین عادی آمده است. به عنوان مثال، نظارت «سازمان بازرسی کل کشور» نظارت استطلاعی است؛ زیرا این سازمان، نتایج بازرسی­های خود را به مراکز مربوط، مانند مراجع قضایی و دیوان عدالت اداری می­فرستد. در اصل یکصد و هفتاد و چهارم قانون اساسی آمده است: «بر اساس حق نظارت قوه­ی قضائيه نسبت به حسن جريان امور و اجراي صحيح قوانين در دستگاه­هاي اداري، سازماني به نام سازمان بازرسي کل کشور زير نظر رئيس قوه­ی قضائيه تشکيل مي­گردد. حدود اختيارات و وظايف اين سازمان را قانون تعيين مي­کند».

همچنين بازرسان وزارت آموزش و پرورش که وظيفه­ و حق تحقيق و تفحص در امور مدارس را دارند، نظارتشان استطلاعي است. آنان بعد از آنکه نظارت خويش را اعمال کردند، گزارشي تهيه نموده و آن را به مقامات ذي­صلاح، ارائه مي­کنند.

 

1-7. مسؤولیت

1-7-1. تعریف مسؤولیت

در فرهنگ فارسی رئیس به معنای سرداری، بزرگی، سروری و فرمانروايی تعريف شده[3] و مسؤول هم به معنای رئیس مصطلح شده که «ضمانت، ضمان، متعهد و مؤاخذه» معنی می­دهد[4]. در تعريف ديگر مسؤول به معنای چيزی خواهش شده و کسی است که فريضه­ای بر ذمه دارد که اگر عمل نکند از او بازخواست شود و مسؤوليت نيز به معنی مسؤول بودن و موظف بودن به انجام دادن امری است[5].

به نظر می­رسد بعضی اوقات رئیس مترادف با کلمه­ی مدیر هم در فارسی به کار می­رود. مدیر به معنای گرداننده، دور دهنده و اداره کننده[6]، به کسی گفته می­شود که کاری را اداره کند. رئیس یا فرمانده هم به شکل مترادف در همين معنا قابل استعمال است؛ زیرا در متون، رئیس و یا مدیر را به جای مافوق که همان دستور دهنده است استفاده می­نمایند. در خصوص واژه­ی مسؤوليت بايد گفت اين لغت از «سَئَلَ» اشتقاق يافته و به معنای درخواست کردن، سؤال کردن، جستجو کردن، يافتن و ضرورت پاسخگو بودن است[7].

مسؤولیت در تعريف ديگر به معنای آن­چه که انسان عهده­دار و مسؤول آن باشد از وظایف و اعمال و افعال می­باشد[8]. مسؤول در اقسام رشته­های حقوق اعم از حقوق مدنی، کيفری و اداری به معنای مأخوذ، مؤاخذه و مورد بازخ[1]. عباس نیکزاد، پاسخ به شبهات نظارت استصوابی، بی چا، (قم: دفتر نظارت و بازرسی انتخابات استان قم، بی تا)، 8.

[2]. سید احمد مرتضایی، نظارت استصوابی یا استطلاعی، چاپ اول، (قم: مؤسسه­ی آموزشی و پژوهشی امام خمینی، 1390ه ش)، 47.

[3] . حسن عميد ؛ فرهنگ عميد، چاپ هشتم، (تهران: اميرکبير، 1372ه ش)، 2، 1079.

[4] . لغت­نامه­ی دهخدا، ذیل «مسؤول».

[5] . فرهنگ فارسی (معین)، ذیل «مسؤول».

[6] . لغت­نامه­ی دهخدا، ذیل «مسؤول».

[7] . محمد بندر ريگی، فرهنگ عربی به فارسی ـ المنجد الطلاب، چاپ دوم، (بی جا: بی نا، 1368ه ش)، 230.

[8] . فرهنگ عميد، ذیل «مسؤولیت».

 

 

روی لینک زیر کلیک نکنید برای دیدن جزییات این پایان نامه به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید روی لینک زیر کلیک نکنید برای دیدن جزییات این پایان نامه به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید

 پایان نامه ارشد – مبانی نظارت بر ولی فقیه و مسؤولیت وی از منظر فقه سیاسی – سایت ارشدها – سایت ارشدها

 

 

روی لینک زیر کلیک نکنید برای دیدن جزییات این پایان نامه به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید روی لینک زیر کلیک نکنید برای دیدن جزییات این پایان نامه به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید

پایان نامه ارشد – مبانی نظارت بر ولی فقیه و مسؤولیت وی از منظر فقه سیاسی – سایت ارشدها – سایت ارشدها

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

 

دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد مبانی نظارت بر ولی فقیه و مسؤولیت وی از منظر فقه سیاسی

Related Posts

دسته اصلی

سایت مرجع دانلود پایان نامه های ارشد رشته روانشناسی

دانلود متن کامل صدها پایان نامه کارشناسی ارشد روانشناسی – دانلود پایان نامه های ارشد رشته روانشناسی گرایش های مشاوره علوم تربیتی برنامه ریزی درسی مدیریت آموزشی بالینی عمومی – پروپوزال رایگان – مشاوره تخصصی Read more…

دسته اصلی

مقاله کامل برون سپاری- رایگان

   برونسپاري  OUTSOURSING برون سپاري چيست؟ برون سپاري عبارتست از واگذاري تمام يا بخشي از مسئوليت انجام يك وظيفه سازماني مشخص به يك فرد ، گروه يا سازمان تخصصي تا ضمن كاهش هزينه ها امكان Read more…

دسته اصلی

کندو-اپلیکیشن :توانایی های شما = کارخانه پولسازی

پرشین فریلنسر هم سایت دیگری در رابطه با فعالیت در حوزه فریلنسریست که توانسته مکانی برای دورکاری را محیا کند. این سایت به نسبت قبلی ها جدیدتر هست به همین دلیل پروژه های کمتری در آن Read more…