پايان نامه حقوق:تبیین علل مجازات سوء مصرف مواد روانگردان

دانلود پایان نامه های ارشد


دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 بررسی فقهی حقوقی تاثیر سوء مصرف مواد روانگردان بر مسولیت کیفری

مسئولیت در قدیم الأیام

ب) مسئولیت در دوران معاصر(مدنی 1361، 8)

الف) مسئولیت در قدیم الأیام

سرگذشت مسئولیت، خواه به مفهوم لزوم جبران ضرر و زیان وارده به دیگری(دوکی  1349 ، به نقل از ناصر کاتوزیان حقوق مدنی) و خواه به معنی اینکه هر کس باید به کیفر اعمال زشت خود برسد.      ( پرفسور گارو، بی تا، 475، ترجمه سیدضیاء الدین نقابت) در دوران تاریخ و ادبیات و متون باقی مانده از دوران قدیم ، به اندازه عمر بشر طولانی است. منتها در ابتدای امر مسئولیت مانند امروز به مسئولیت کیفری و مدنی تقسیم نشده بود. در آن ایام لفظ مسئولیت برای هر گونه عملی که موجب ضرر و زیان مالی و یا صدمه و آسیب جانی دیگری می گردیده بطور یکسان استعمال می شده است.

بطور کلی در این دوران ، مسئله مسئولیت براساس فکر انتقام که مبتنی بر حق طبیعی دفاع و ملاحظات روانی است استوار بوده است. و عکس العمل بر علیه افراد مسئول نه جنبه تنبه داشته ، نه جنبه ارعاب و نه برای رعایت مصلحت اجتماعی بروز می کرده ، بلکه عموماً واجد جنبه فردی و انتقام کشی بوده و به میزان قدرت اولیاء دم و آداب و رسوم رایج بستگی داشته است. چنانکه یکی از استادان دانشکده حقوق پاریس که در این باره تحقیق کرده، می نوسید:

در زمان قدیم هر عملی که سبب خسارت می شد ، ارادی یا غیر ارادی بودن عمل و سایر جنبه های اخلاقی و معنوی مرتکب جرم، و مسئله عمد و خطاء و اصولی که امروزه در تعیین مسئولیت مجرمین رعایت می شود، مد نظر نبوده است و هیچگونه دلیلی برای توجه به نقش اراده و اختیار مرتکب جرم در انجام عمل در دست نیست. بلکه برای مسئول شناختن مرتکب تنها وقوع ضرر و عمل مادی کافی بوده است.(ژان جان دامن– ترجمه علی اردلانی –شماره 98)

بطور کلی با توجه به آثار حقوقی، مخصوصاً نتایج تحقیقات ژان جان دامن استاد دانشکده پاریس و مندرجات کتاب قدرت، قضات و میر غضبان تألیف «ژرژلواسور وژان آمبر» استادان حقوق فرانسوی ، می توان خصوصیاتی به شرح زیر برای مسئولیت در دوران قدیم قائل شد.

طی مباحث گذشته، در رابطه با مسئولیت جزائی از این نوع مسئولیت در اسلام به طور گذرا، سخن به میان رفت. اینک جهت انجام بحثی مستقل در این باره به لحاظ اهمیت آن در این پایان نامه طی دو مبحث تعریف مسئولیت جزائی در اسلام، خصوصیات آن و همچنین قصد جنایی و عوامل رافع مسئولیت جنایی در جزای اسلام بیان می شود.

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود از لینک زیر

 دانلود پایان نامه:بررسی فقهی حقوقی تاثیر سوء مصرف مواد روانگردان بر مسولیت کیفری