دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :  عبرت از دیدگاه قرآن و نهج البلاغه و آثار تربیتی آن

مقدمه

 1- بیان مسئله

با توجه به آیاتی که در آن‌ها به عبرت پذیری تصریح شده است و دقت در داستان‌ها و قصص قرآن که تنها جنبه قصه پردازی را ندارند بلکه برای پند و عبرت گرفتن از آن‌ها بیان شده‌اند و سخنان بسیار زیاد حضرت علیA در مورد عبرت پذیری، این رساله در پی آن است که عبرت را به عنوان یکی از کارآمدترین روش‌های تربیتی که در قرآن و نهج‌البلاغه آمده معرفی کند. زیرا شخص عبرت‏بین با توجه به حوادث و وقایعی که برای گذشتگان رخ داده است و با دقت در نتیجه و آثار آن‌ها و با شناخت آثار مثبت و منفی این حوادث می‌تواند تصمیمی سعادت آفرین اتخاذ کرده و خود را از خطر سقوط و هلاکت نجات دهد.

عبرت آموزی باز بودن چشم عبرت و بصیرت به صاحبش این امکان را می‌دهد که خویشتن را از خطر انحراف و کژی نجات دهد، راه هدایت و صراط حق را پیش گیرد و با نگریستن به حوادث زندگی از افق بالا با بینایی بیشتری به سوی رشد و شکوفایی گام بردارد.

 2- اهمیت موضوع

با دقت در آیات قرآن کریم و نهج‌البلاغه می‌توانیم الگوهای مناسب را برای تربیت فردی و اجتماعی انسان به دست آوریم و عوامل موفقیت و شکست پیشینیان را بیاییم. در نتیجه آن‌ها را در زندگی روزمره و تصمیمات آینده خود لحاظ کرده و از زندگی خوب و سعادتمندانه ای بهره‌مند شویم.

 3- پیشینه پژوهش

مباحث قصص قرآن و تاریخ انبیاء که بخشی از عبرت‌های تاریخی هستند، از دیر باز در کتب تاریخی ذکر شده‌اند، اما به طور خاص در مورد آثار تربیتی عبرت کتابی وجود ندارد. تنها پایان نامه موجود در موضوع عبرت نیز، «عبرت‌های تاریخی قرآن» است که در هر بخش آن، عبرت‌های داستان چند تن از پیامبران x بررسی شده است.

بدین ترتیب ملاحظه می‌شود که تا به حال تحقیقی وسیع و همه جانبه در مورد آثار تربیتی عبرت انجام نشده است، این رساله نمونه‌ای از بررسی این موضوع در قرآن کریم و نهج‌البلاغه است..

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه

( فقط حاوی صفحات فرد و حداکثر فقط 50 صفحه  با فرمت ورد ) :

 عبرت از دیدگاه قرآن و نهج البلاغه و آثار تربیتی آن

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

پایان نامه کارشناسی ارشد عبرت از دیدگاه قرآن و نهج البلاغه و آثار تربیتی آن

Categories: دسته اصلی

Related Posts

دسته اصلی

موضوعات سایت (رشته مدیریت و اقتصاد)- قسمت 20

    ت از مراحل متوالی رشد و توسعه که سازمان از آنها عبور می کند.”+ مراکز رشد علمی و دانشگاهی این نوع مراکز رشد+ معمولاً توسط مراجع علمی و دانشگاهی برای توسعه اقتصادی و Read more…

دسته اصلی

موضوعات سایت (رشته مدیریت و اقتصاد)- قسمت 19

                                        برای دانلود متن کامل پایان نامه ها اینجا کلیک کنید              Read more…

دسته اصلی

موضوعات سایت (رشته مدیریت و اقتصاد)- قسمت 18

                                            برای دانلود متن کامل پایان نامه ها اینجا کلیک کنید          Read more…