دانلود پایان نامه

واضح است که به صورت چرخشی گسترش می‌یابد. التهاب پوستی بالینی به ندرت پیش از ویتیلیگو اتفاق می‌افتد. دوره‌ی ویتیلیگو بر اساس پرونده‌های فردی به فردی دیگر غیر قابل پیش‌بینی است. دوره‌های بیماری همراه با بروز ماکول‌های بدون رنگ‌دانه‌ی جدید، گسترش ضایعات از پیش موجود یا هر دوی این فرآیندها می‌تواند گسترده شود اما هم‌چنین ممکن است برای دوره‌ی طولانی از زمان ثابت شود یا تسریع ‌یابد. درگیری بدنی کامل که در طول چند هفته یا حتی چند روز گسترش می‌یابد نیز معلوم شده که اتفاق می‌افتد. هر چند رنگ‌دانه سازی مجدد در ویتیلیگو غیر معمول نیست، اما رنگ‌دانه سازی مجدد کامل نادر است. به طور کلی، سیر بیماری خیلی قابل پیش‌بینی نیست اما در مواردی که بیماری سال‌ها درمحل ثابتی باقی مانده است و پیشرفت زیادی نداشته معمولا بعید است که ناگهان پیشرفت زیادی داشته و تمام بدن را فرا گیرد. تعاریف جهانی قابل پذیرشی برای ویتیلیگوی فعال و ثابت وجود ندارد. علاوه بر این، سیستم نمره‌گذاری در دسترس معتبری هم برای ارزیابی فعالیت ویتیلیگو وجود ندارد (بلونیا، جوریزو و اسکافر، 2010).

ویتیلیگو و بیماری‌های چشمی
اعضای چشم (هم‌چون عنبیه، پلک‌ها، مژه و مشیمیه) و اپیتلیوم رنگ‌دانه‌ای شبکیه حاوی سلول‌های رنگ‌دانه‌ای هستند. یووئیت مهم‌ترین ناهنجاری چشمی همراه با ویتیلیگو است. شدیدترین فرم یووئیت در سندرم “ووت-کایاناگی-هارادا” دیده می‌شود. این سندرم یک اختلال چند سیستمی است که بوسیله‌ی یووئیت، مننژیت آسپتیک و درگیری شنوایی (مانند نقص در شنوایی)، همراه با ویتیلیگو بویژه نواحی سر و گردن و هم‌چنین پولیوسیس مرتبط شناخته می‌شود. بررسی‌های بافت شناختی پوست فاقد ملانین (که اغلب بعد از سپتوم‌های سیستمی اتفاق می‌افتد) که نفوذ تک هسته‌ای حاوی لمفوسیت‌های CD4+ درجه‌ی اول را اثبات می‌کند، نقش برجسته‌ای را برای ایمنی با واسطه سلولی پیشنهاد می‌کند. ضایعات فاقد رنگ‌دانه‌ی غیر التهابی ته (قعر) چشم در بعضی از بیماران مبتلا به ویتیلیگو بروز پیدا می‌کند که احتمالا بازنمایی فقدان ملانوسیت در نواحی کانونی است. اگر چه از بین رفتن حساسیت شنوایی در تعداد کمی از بیماران مبتلا به ویتیلیگو گزارش شده است (احتمالا منعکس کننده‌ی آسیب به ملانوسیت‌های حلزون گوش است)، شواهد مشخصی در مورد ناهنجاری‌های شنوایی وجود دارد که بایستی نشان داده شوند (بلونیا، جوریزو و اسکافر، 2010).
“سندرم آلزندرینی” یکی از اختلالات نادری است که بوسیله‌ی سفید شدن موهای ناحیه‌ی جمجمه، ابروها و مژه‌ها و هم‌چنین کاهش رنگ‌دانه‌های پوست در قسمت پیشانی، بینی، گونه، لب‌های بالایی و چانه همراه با تغییرات بینایی همان طرف شناخته می‌شود. در چشم‌هایی که تحت تاثیر بیماری قرار گرفته‌اند، دقت بینایی کاهش یافته و تحلیل عنبیه وجود دارد. سبب شناسی سندرم آلزندرینی مشخص نیست اما این اعتقاد وجود دارد که ارتباط نزدیکی بین این سندرم با سندرم ووت-کایاناگی-هارادا وجود دارد (بلونیا، جوریزو و اسکافر، 2010).

اختلالات مرتبط
اگر چه اکثر بیماران مبتلا به ویتیلیگو غیر از این مورد سالم به نظر می‌رسند، ویتیلیگوی گسترش یافته از حیث شیوع شناسی با تعدادی از اختلالات خودایمنی همراه است بویژه در بیمارانی که سابقه‌ی خانوادگی ابتلاء به ویتیلیگو یا دیگر اشکال خودایمنی دارند. بیماری‌های مرتبط شامل بیماری تیروئید، کم خونی خطرناک، بیماری آدیسون ، لوپوس اریتماتوس ، آرتریت روماتوئید و شروع دیابت قندی خودایمنی در بزرگسالی است (الخطیب، فاین و تودی ، 2003؛ لابرگ، مایلکس و گوآن، 2005؛ به نقل از بلونیا، جوریزو و اسکافر، 2010). خطر فزاینده‌ی گسترش هر یک از این بیماری‌ها با در نظر گرفتن این‌که چنین وضعیت‌هایی با ژن‌های مستعد خودایمنی (مانند NLRP1 ,PTPN22 ) مرتبط هستند که در سبب شناسی ویتیلیگو مورد تاکید قرار گرفته‌اند تعجب آور نیست.
خال‌های گوشتی مادرزادی، طاسی آره‌آتا و لیچن اسکلروزس دیگر اختلالات خودایمنی هستند که ممکن است با ویتیلیگو همراه شوند. شیوع در حال گسترش ویتیلیگو در بیماران مبتلا به انسفالومیوپاتی میتوکندری و اسیدوز لاکتیک ، در مطالعات کوچکی مورد اشاره قرار گرفته است اما بیانگر یک ارتباط صحیح و مورد تایید نیست (بلونیا، جوریزو و اسکافر، 2010).

دسته‌ها: دسته اصلی