دانلود پایان نامه

درت سخت‌افزار میزبانی بیشتر باشد و مسیر ارتباطی پایدارتر و سریع‌تری میان مشتری و وب‌سایت برقرار باشد، سایت در زمان کمتری بارگزاری می‌شود و به نمایش در می‌آید.
نکته‌ی قابل توجه در این بخش، گران‌بودن سخت‌افزار است. به طور ویژه در سایت‌هایی با تعداد بازدید زیاد، قوی کردن سخت‌افزار به مقدار کافی ممکن است همیشه مقدور نباشد. به علاوه بخشی از سرعت که به حجم صفحات مربوط می‌شود با استفاده از سخت‌افزار قابل پوشش نیست. زیرا محدودیت‌های بسیاری نیز در سمت مشتری وجود دارد که خارج از حیطه‌ی اختیار است.

عوامل نرم‌افزاری سرعت سایت

بعد دیگر در سرعت یک سایت، چابک و سریع بودن نرم‌افزاری سایت است. چابکی نرم‌افزاری نیز به دو عامل حجم و سرعت پردازش وابسته است. برای کاهش حجم صفحات وبسایت، می‌توان تصاویر موجود را کاهش حجم داد، حجم صفحات را کم کرد، از فشرده‌سازی استفاده کرد و تکنیک‌های دیگری که می‌تواند زمان انتظار برای دریافت شدن محتوا را کاهش دهد، را به کار گرفت.
همچنین بخشی از زمان انتظار برای دریافت محتوای سایت به زمان پردازش اطلاعات وابسته است. استفاده‌ی غیر اصولی از سیستم‌های مدیریت محتوا( CMS ) می‌تواند یکی از عوامل مهم در کاهش سرعت نمایش یک وبسایت باشد. بهینه‌سازی اصولی سیستم‌های آماده و سیستم‌های سفارشی، به تلاش و تخصص زیادی نیازمند است. افزایش کارایی در بعد نرم‌افزاری ممکن است در ابتدا پر هزینه باشد، ولی در بلند مدت با کاهش هزینه‌های سخت‌افزاری قطعا به سود دارندگان وب‌سایت خواهد بود.

 

بهینه‌سازی حجم

کم بودن حجم سایت یکی از عوامل مهم در جذب مخاطبان و تشویق آنان به مراجعه‌ی مجدد به سایت است. کاهش حجم علاوه بر مزایای مستقیمی که بر رضایت مشتریان و موتورهای جستجو نشان می‌دهد، بر افزایش سرعت انتقال اطلاعات و سرعت نمایش سایت نیز اثر مثبت و قابل توجهی را بر جای می‌گذارد.

کاهش حجم سایت

کاهش حجم سایت یکی از نیازهای اساسی در جلب رضایت مشتریان و موتورهای جستجو برای سئو و بهینه‌سازی بهتر به شمار می‌رود. هر چه حجم سایت کمتر باشد، کاربران زمان کمتری را برای نمایش محتوای سایت منتظر می‌مانند و در نتیجه احتمال رضایتمندی آنان افزایش می‌یابد.

یکی از عامل‌های مهم در رتبه‌بندی سایت‌ها در گوگل و تعیین رتبه‌ی سئو سایت، حجم کمتر سایت است. توجه به حجم سایت و سرعت بارگزاری آن به ویژه در هنگام جستجو از طریق موبایل اثر مهمی در افزایش رتبه سایت در گوگل ایفا می‌کند.

تلاش برای کاهش حجم سایت‌های اینترنتی با گسترش استفاده از موبایل‌ها، اهمیت بیشتری پیدا کرده است. به دلیل قیمت بیشتر اینترنت موبایل و کم بودن امکانات سخت‌افزاری این ابزارها، سایت‌هایی با حجم بالا، سبب افزایش نارضایتی بیش از پیش برای این گروه از استفاده کنندگان خواهند شد.

کاهش حجم سایت و محیط زیست

 

                                    برای دانلود متن کامل پایان نامه ها اینجا کلیک کنید                           

کاهش حجم سایت اثرات زیست محیطی بسیاری نیز به دنبال دارد. کاهش حجم سایت مساوی است با کاهش نیاز به فضای ذخیره‌سازی، کاهش پهنای باند مورد نیاز برای انتقال اطلاعات، کاهش فضای ذخیره‌سازی روی دستگاه گیرنده، کاهش زمان پردازش و در نهایت کاهش زمان صرف شده برای نمایش سایت.

طراحی سایت و محیط زیست

شاید به نظر برسد کاهش چند ده یا چند صد کیلوبایتی حجم سایت اثر ناچیزی خواهد داشت. ولی اگر این مقدار ناچیز را در تعداد استفاده کنندگان از سایت‌های اینترنتی ضرب کنیم، اعداد باورنکردنی به دست خواهد آمد.

با کاهش استفاده از منابع، برق کمتری مصرف می‌شود. امروزه اغلب برق تولیدی در روی کره‌ی زمین از منابع تجدید ناپذیر تهیه می‌شود. تولید و مصرف بیشتر انرژی سبب آلودگی هر چه بیشتر محیط زیست و آسیب به سلامت زندگی نسل‌های آینده خواهد شد.

.

بهینه‌سازی پردازش‌های سرور

اگرچه قدرت سخت‌افزارهای سرور در مقایسه با گذشته کاهش چشم‌گیری را تجربه کرده است. با این حال هنوز در پردازش‌های سنگین، نیاز به بهینه‌سازی استفاده از منابع سخت‌افزاری و به ویژه قدرت پردازنده حس می‌شود. سایت‌های بزرگی مانند گوگل و آمازون در ثانیه صدها هزار پردازش همزمان را انجام می‌دهند و بهینه‌سازی پردازش‌های انجام شده حتی به مقدار جزئی اثری قابل ملاحظه در کارایی کلی و کاهش هزینه‌های سرور و در نتیجه کاهش آلودگی محیط زیست با توجه به کاهش مصرف انرژی در پی دارد.

بهینه‌سازی پردازش‌ها با استفاده از روش‌های گوناگون و به ویژه با استفاده از بهینه‌سازی الگوریتم‌ها قابل انجام است. بسته به زبان برنامه‌نویسی به کاررفته در طراحی سایت، ابزارها و تکنیک‌های قابل اجرا متفاوت خواهند بود.

بهینه‌سازی پایگاه داده

پایگاه داده یکی از نقاط حساس در اغلب نرم‌افزارها به شمار می‌رود. داده‌ها در حجم‌های بزرگ را به آسانی داده‌های کم حجم نمی‌توان نگهداری و مدیریت نمود. جستجو در حجم زیاد داده‌ها کاری بسیار پر هزینه و بسیار دشوار است. به ویژه هنگامی که تعداد کاربران درخواست دهنده رو به فزونی بگذارد. در چنین شرایطی نیاز به بهینه‌سازی پایگاه داده و تغییر در شیوه‌های نگهداری و بازیابی و جستجوی اطلاعات تخصصی ارزشمند و گران‌قیمت به شمار می‌رود.

بهینه‌سازی تعداد درخواست‌های وب

هر صفحه‌ی وب شامل تعداد زیادی فایل است. هر چه تعداد این فایل‌ها کمتر باشد، تعداد درخواست‌هایی که مرورگر به سرور ارسال می‌کند تا تک تک این فایل‌ها را دریافت و پردازش کند نیز کمتر خواهد شد. تعداد زیاد فایل‌ها سبب مشکلات زیادی هم در سمت سرور و هم در شبکه‌ی انتقال و هم در هنگام پردازش محتویات سایت خواهد شد.

به همین دلیل یکی کردن فایل‌هایی با انواع داده‌ای مشابه در فایل‌های تکی، سبب رفع این مشکلات و دستیابی به مزایای زیادی می‌شود. بهینه‌سازی تعداد درخواست‌های وب نیازمند دانش برنامه‌نویسی و تخصص کافی در طراحی قالب و زیرساخت سایت است.

فایل‌های تصویر، فایل‌های اسکریپت و فایل‌های شیوه‌نامه سه گروه اصلی فایل‌هایی هستند که فایل‌های قرار گرفته در هر دسته به طور بالقوه می‌توانند در کنار هم قرار بگیرند و یکجا به سرور ارسال شوند.

بهینه‌سازی کدهای قالب

قالب سایت با استفاده از اسکریپت خاصی با نام HTML تولید می‌شوند. این کدها به مرورگر و موتور جستجو می‌گویند که سایت چه محتوا و چه ساختاری باید داشته باشد و نوع محتوای موجود در صفحه چیست. نمایش ظاهری یک سایت مشابه به تعداد نامحدودی حالت از اسکریپت‌های برنامه‌نویسی قابل متناظر شدن است. ولی تمامی این حالت‌ها حالت‌های بهینه و کارآمد هم از جهت حجم و هم از نظر معنی و مفهوم نخواهند بود.

حالت بهینه حالتی است که در کمتری کدهای ممکن، بیشترین محتوا و بیشترین مفهوم را هم برای مرورگر و هم برای موتورهای جستجو تعریف کند. از طرف دیگر استانداردهای بین‌المللی برای برنامه‌نویسی قالب سایت به زبان HTML تعریف شده‌اند که رعایت آن‌ها مزایای زیادی را در زمینه‌های مختلف برای سایت به دنبال دارد.

بهینه‌سازی کدهای قالب سایت یکی از انواع بهینه‌سازی است که در سایت بهینه‌سازی‌های سایت از جمله سئو و کاهش حجم و افزایش سرعت نقش مهمی ایفا می‌کند.

بهینه‌سازی Cache

کاربران پس از مراجعه‌ی نخست به سایت، در دفعات بعدی مراجعه به همین صفحه یا مشاهد‌ه‌ی صفحات دیگر سایت می‌توانند تنها فایل‌های تغییر یافته در میان بازدیدها را از سرور درخواست دهند و از دانلود مجدد ده‌ها فایل تکراری و مشابه در بازدیدهای پی در پی خودداری نمایند.

تعیین اینکه چه فایل‌هایی ممکن است میان بازدیدهای مکرر یک کاربر تغییر کنند و مرورگر وب می‌بایست آن‌ها را در فاصله‌های زمانی تعیین شده مجددا درخواست دهد، بر عهده‌ی زیرساخت سرور و زیرساخت برنامه‌نویسی سایت است.

به همین دلیل بهینه‌سازی سیستم Cache عامل بسیار مهمی در کاهش استفاده از منابع سرور و افزایش سرعت بارگزاری اطلاعات سایت برای کاربران تکراری سایت به شمار می‌رود.