دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 اجرای کنوانسیون چهارم ژنودر سرزمینهای اشغالی فلسطین پیش و پس از الحاق فلسطین به کنوانسیونهای ژنو

بند دوم: جنگ شش روزه 1967 م

پس از جنگ سال 1948 م، جنگ پنج ژوئن 1967 آغاز گردید که شش روز به طول انجامید. رژیم اشغالگر در این جنگ مساحت وسیعی از خاک اعراب را که بسیار بیشتر از اراضی بود که در جنگ 1948 میلادی تصرف کرده بود، تصاحب نمود.

این جنگ نیز در راستای همان سیاست توسعه طلبی ارضی اسرائیل بمنظور دستیابی به اراضی بیشتر و گسترش قلمروی اسرائیل و رفع نیازهای استراتژیک آن کشور قرار داشت[1]

در ماه می 1967، نیروهای نظامی رژیم صهیونیستی در امتداد مرز با سوریه جمع شدند و آرایش جنگی به خود گرفتند، ناصر، رئیس جمهور مصر، سوریه را از حمله غافلگیرانه اسرائیل آگاه نمود. ارتش های مصر، سوریه، اردن، عراق و کویت به حال آماده باش در آمدند. دو طرف، یکدیگر را متهم کردند که دیگری قصد حمله دارد و جنگ تبلیغاتی را علیه یکدیگر آغاز نمودند.[2] ناصر از سازمان ملل خواست که نیروهایش از صحرای سینا، شرم الشیخ و مدخل خلیج عقبه خارج کند. گفته می شود که ناصر خواستار جنگ نبود. و آمادگی لازم برای جنگ نداشته است. به همین دلیل انتظار داشت که سازمان ملل تقاضای وی را نپذیرد. ولی دبیر کل سازمان ملل بیدرنگ قبول کرد.[3] و بدین ترتیب تنها حائل میان دو طرف متخاصم را که می توانست از وقوع جنگ زمینی یا تشدید آن جلوگیری کند، از میان برداشت.

[1] – آقایی، قاسم، همان، ص 68.

[2] – صفا تاج، مجید، ماجرای فلسطین و اسرائیل، همان، ص 207-208.

[3] – در ایسدل، آلاسادیر و اچ بلیک، جرالد، همان، ص 394.

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود از لینک زیر

 دانلود پایان نامه:اجرای کنوانسیون چهارم ژنودر سرزمینهای اشغالی فلسطین پیش و پس از الحاق فلسطین به کنوانسیونهای ژنو

دسته‌ها: دسته اصلی