دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 اجرای کنوانسیون چهارم ژنودر سرزمینهای اشغالی فلسطین پیش و پس از الحاق فلسطین به کنوانسیونهای ژنو

بند سوم: جنگ سال 1973 م معروف به جنگ رمضان:

جنگ سال 1973 م، معروف به جنگ اکتبر یا رمضان میان اعراب و اسرائیل پس از جنگ 1967، یکی دیگر از منازعات مسلحانه در فلسطین بود. پس از تجاوز رژیم اشغالگر به کشورهای عربی اردن، سوریه و مصر و شکست نیروهای نظامی اعراب و تصرف تمامی خاک فلسطین و پیشروی تا عمق خاک سرزمینهای عربی و تصرف نقاط استراتژیک تا حد برخورد به موانع طبیعی باز دارنده، به منظور گسترش تصرفات نظامی خود، سبب شد تا اعراب، بویژه مصر و سوریه برای جبران خسارات متحمل شده و بدست آوردن اعتبار و حیثیت خود، به اسرائیل حمله کنند. یکی از ویژگیهای مهم جنگ اکتبر، همراهی و مقاومت جنبش مقاومت فلسطین و ارتش آزادی بخش فلسطین در سرزمین های اشغالی فلسطین بود که در چارچوب نقشه های عملیاتی بعنوان جبهه سوم در کنار مصر و سوریه به نبرد پرداختند.[1]

بر اساس قراردادهای منعقده، این جنگ در خاتمه، آزادسازی شهر قنیطره و بخشی از سرزمین جولان و صحرای سینا را بدنبال داشت.

بنابراین به منظور آزادسازی سرزمینهای اشغالی عربی و ایجاد شرایط و عوامل مناسب به منظور دستیابی ملت فلسطین به حقوق کلی خود از جمله احقاق حق خودمختاری، تعیین سرنوشت خود، بازگشت آوارگان فلسطینی و …. دو کشور مصر و سوریه به توافق رسیدند. در این توافقنامه نظامی، اهداف جنگ آینده و شیوه های فرماندهی و تشکیلات اجرایی تعیین گردید.

این توافقنامه، سنگ بنایی بود که طرح استراتژیک نظامی و سیاسی جنگ 1973 م بر آن نهاده شد.[2] در ساعت 14 روز ششم اکتبر 1973 هنگام برگزاری مراسم یوم عید کیپور، نیروهای سوری و مصری به همراه یگانی از ارتش آزادی بخش فلسطین، حمله خود را آغاز نمودند.

[1] – الحرب العربیه الاولی، موسسه تشرین، دمشق، 1978م، ص 12.

[2] – الموسوعه الفلسطینیه، همان، ص 185.

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود از لینک زیر

 دانلود پایان نامه:اجرای کنوانسیون چهارم ژنودر سرزمینهای اشغالی فلسطین پیش و پس از الحاق فلسطین به کنوانسیونهای ژنو

دسته‌ها: دسته اصلی