دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 اجرای کنوانسیون چهارم ژنودر سرزمینهای اشغالی فلسطین پیش و پس از الحاق فلسطین به کنوانسیونهای ژنو

گفتار دوم: بررسی ماهیت حقوقی مخاصمات مسلحانه در فلسطین

از آنجائیکه توصیف درگیی تاثیری بر حقوق قابل اجرا دارد، مشخص شدن ماهیت حقوقی درگیری فی ما بین فلسطینیان و رژیم صهیونیستی، حقوق و مقررات قابل اعمال و ضوابط لازم الرعایه را نیز نمایانتر خواهد نمود.

وجود «حالت جنگ» با توجه به شرایط مختلف، تعریف خاص خود را می طلبد. لازم به ذکر است که امروزه بسیاری از نوشته ها به جای واژه «جنگ» از لفظ «برخورد مسلحانه یا مخاصمه مسلحانه» که در متن خود، مفهوم و ساختار جنگ را بیان می نماید، استفاده می گردد. بعنوان مثال، اسناد کمیته صلیب سرخ بین المللی تماماً واژه مخاصمه مسلحانه را به کار می برند، همچنین در برخی توافقهای بین المللی از جمله «سند نهایی کنفرانس دیپلماتیک و توسعه حقوق بین الملل بشر دوستانه قابل اجرا در مخاصمات مسلحانه» از این واژه استفاده شده است و از همه مهمتر منشور ملل متحد می باشد که هیچگاه در آن واژه جنگ بکار نرفته است.[1] نسبیت معنای واژه مخاصمه مسلحانه بطور عملی باعث می شود نتوانیم تعریف خاصی از آنرا ارائه دهیم و همین بعلت فرایند تفارق عظیم گونه های مختلف خشونت مسلحانه است. علت کاربرد واژه «برخورد مسلحانه» به جای واژه جنگ، مشمولیت جامع انواع درگیریها با مشارکت طرفین علاوه بر دولتها می باشد، چرا که جنگهای امروزین لزوماً جنگ میان دولتها نیست و مشخصه های قدیمی جنگ که وجود حداقل دو کشور ضروری بود، جای خود را به درگیریهایی داده که در آن عناصر غیر دولتی از جمله نهضتهای آزادی بخش یا گروه های مقاومت هم مشارکت دارند.[2] و برخی از صاحب نظران حقوق بین الملل، مخاصمه مسلحانه را «هر گونه استفاده از نیروهای مسلح بین دو یا چند طرف مخاصمه، بدون در نظر گرفتن شدت آن» تعریف کرده اند.

[1] – مسائلی، محمود و ارفعی، عالیه، جنگ و صلح از دیدگاه حقوق و روابط بین الملل، زیر نظر محمدرضا دبیری، دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی، تهران 1373، چاپ دوم، ص 5.

[2] – همان.

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود از لینک زیر

 دانلود پایان نامه:اجرای کنوانسیون چهارم ژنودر سرزمینهای اشغالی فلسطین پیش و پس از الحاق فلسطین به کنوانسیونهای ژنو

دسته‌ها: دسته اصلی