دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 احکام و آثار گذشت شاکی خصوصی در حقوق جزای ایران

مقایسه شاکی خصوصی با اعلام کننده جرم

چنانچه خبر دهنده  از وقوع جرم متضرر باشد شاکی خصوصی و در غیر این صورت اعلام کننده جرم مى گويند.بنابر این بین دو اصطلاح شاکی خصوصی و اعلام کننده جرم رابطه عموم و خصوص مطلق برقرار است.یعنی هر شاکی خصوصی لزوماً اعلام کننده جرم است،ولی هر اعلام کننده جرم لزوماً شاکی خصوصی نیست.

تفاوت هاى این دو به قرار ذیل است:

الف: صرف شكایت براى شروع به تحقيقات كافيست اما اعلام جرم زمانى ما را به شروع تحقيقات وادار می كند كه اعلام كننده شاهد عينى وقوع جرم بوده و جرم مربوط به نظم عمومى باشد.

ب: شكایت براى شروع به تحقيق در مورد هر جرمى باشد دلیل بر شروع است اما اعلام جرم در جرایم قابل گذشت مبنایى براى شروع نیست.[1]

پ: شاكى از حقوق و مزایایى كه در ماده ٧٣ و٧٤ ق.آ.د.ک.ج. ذكر شده بهره مند است اما اعلام كننده جرم از چنین حقوقي محروم است.

ت: شاكى و وكيل حق اعتراض نسبت به حكم صادره را دارند اما اعلام كننده جرم نمی تواند به حكم اعتراض كند.

ث: گذشت شاكى می تواند از موارد سقوط يا تخفیف مجازات باشد اما گذشت اعلام كننده تاثيرى در ماهیت امر نخواهد داشت.[2]

2-1-3-تعریف شکایت،گذشت و فرق آن با رضایت

الف-تعریف شکایت

درخواست تعقیب و مجازات متهم نمودن را شکایت، شکواییه می نامند. شکایت از سوی شاکی خصوصی در جرائم قابل گذشت و غیر قابل گذشت نزد مراجع قضایی و قانونی علیه متهم مطرح می گردد .شکایت های کیفری را بدون استفاده از وکیل هم می توان در دادگستری مطرح کرد ولی اکثر دعوای حقوقی باید توسط وکیل دادگستری مطرح شود مثلا دعواهایی که موضوع آن مالی و بیش تر از یک میلیون تومان باشد. پرونده بسیاری از شکایت های کیفری حتی با پس گرفتن از طرف شاکی هم بسته نمی شود ( مثلا شکایت راجع به رشوه ، قتل ، زنا و ……..) اما دعوای حقوقی با پس گرفتن دعوا از طرف شکایت کننده خاتمه می یابند .در شکایت های کیفری ،

[1] -رجوع شود به مواد 65 و 66 و 67 ق.آ.د.ک جدید.

[2] -قابل دسترسی در اینترنت به صورت آنلاین           www. nasimeedalat1.blogfa.com

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود از لینک زیر

 دانلود پایان نامه:احکام و آثار گذشت شاکی خصوصی در حقوق جزای ایران

دسته‌ها: دسته اصلی