دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 احکام و آثار گذشت شاکی خصوصی در حقوق جزای ایران

-منجز یا مشروط و یا معلق بودن گذشت

گذشت ممکن است منجز و قطعی یا مشروط و معلق[1] باشد (ماده 101 ق.م.ا). گذشت مشروط و معلق در صورتی دارای اثر می­باشد که آن شرط یا معلق­علیه تحقق یافته باشد. گذشت مشروط یا معلق مانع تعقیب، رسیدگی و صدور حکم نیست ولی اجرای مجازات در جرایم قابل گذشت منوط به عدم تحقق شرط یا معلق­علیه است در این صورت، محکوم علیه با قرار تأمین مناسب آزاد می‌شود (تبصره 1ماده 101 ق.م.ا). از مفاد تبصره مذکور بر­می­آ­ید که گذشت مشروط یا معلق در جرایم قابل گذشت، علی­الاصول، از موجبات صدور قرار موقوفی تعقیب نخواهد بود و مانع ادامه تعقیب، رسیدگی و صدور حکم نیست مگر اینکه آن شرط یا معلق­علیه در همان لحظه گذشت (مثلاً، اعلام عذرخواهی از سوی متهم در نزد مقام قضایی) و یا اینکه قبل از صدور رأی محقق شود. در این صورت، باید قرار موقوفی تعقیب صادر گردد. بنابراین، اصولاً گذشت مشروط و معلق مانع ادامه یافتن تعقیب، رسیدگی، صدور حکم و قطعیت رأی نیست ولی اجرای مجازات تا انقضاء مهلت مقرر برای تحقق شرط یا معلق­علیه به تأخیر می­افتد و در صورت تحقق آن شرط یا معلق­علیه در مهلت مقرر، مقام قضایی باید اقدام به صدور قرار موقوفی اجرای مجازات نماید در غیر این­صورت، مجازات به اجرا در می­آید.

1- گذشت مشروط آن است که گذشت کردن شاکی همراه با وضع شرطی مبنی بر انجام یا عدم انجام کاری باشد مثل اینکه شاکی بگوید: «اگر متهم بپذیرد که هزینه­های درمانی یک سال آینده را که در اثر ارتکاب جرم تحمیل خواهد شد، بپردازد، من گذشت می­کنم». گذشت معلق آن است که اثر گذشت از ابتدا از سوی شاکی موکول به تحقق نتیجه­ای معین باشد مثل اینکه شاکی بگوید: «در صورت پرداخت کلیه­ی هزینه­هایی که تاکنون متقبل شده­ام، من دیگر شکایتی ندارم». ر.ک، خالقی، آیین دادرسی کیفری، ص 109.

2- استثناء بر این حالت ناظر جرم صدور چک پرداخت نشدنی است که مهلت اعلام شکایت، شش ماه از تاریخ صدور گواهی عدم پرداخت است. (ماده 11 قانون صدور چک اصلاحی 1382) اگرچه، جرم صدور چک پرداخت نشدنی از نوع جرایم تعزیری قابل گذشت است. زیرا، قانون صدور چک اصلاحی 1382 یک قانون خاص سابق و ماده 106 قانون مجازات اسلامی 1392 یک قانون عام لاحق است. در اینصورت، قانون عام لاحق، قانون خاص سابق را نسخ نمی­کند بلکه قانون خاص سابق، عام لاحق را تخصیص می­زند.

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود از لینک زیر

 دانلود پایان نامه:احکام و آثار گذشت شاکی خصوصی در حقوق جزای ایران

دسته‌ها: دسته اصلی