دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان پایان نامه :ارزیابی وضعیت مدیریت دانش و بررسی رابطه آن با اثربخشی سازمانی(مطالعه موردی گمرک جمهوری اسلامی ایران- جزیره کیش)

مدیریت دانش همچون یک نگرش نوین در سازمانها منظور می‌شود. اصول مدیریت دانش در علوم مدیریت، موضوعاتی مختلف را شامل می‌شود.دلیل ایجاد این نگرش هم انتقال سیستمهای اقتصادی صنعت مدار به جامعه‌های مبتنی بر دانش وتوسعه اقتصاد دانش محور می‌باشد. در واقع« دانش و سرمایه فکری»، پایه و اساس شایستگی‌های اصلی و نیز راهبردی برای عملکرد بهتر می‌باشد. در دستیابی به مزیت رقابتی پایدار، هم توجه به دانش موجود و استفاده موثر از آن و هم ایجاد ساختاری برای استفاده از دانش نوین اهمیت بسیار دارد. سازمانها باید به همه این امور توجه داشته باشند، زیرا مدیریت دانش همچون یک استراتژی کاری، همزمان،در کل سازمان عمل می‌کند و ابزار پیشرفت برنامه کلی یک سازمان محسوب میشود. این ابزار در سازمان قدرت ایجاد می‌کند تا چالش‌های بیرونی را برطرف سازد. همانطور که ذکر شد مدیریت دانش در دنیای کنونی راز اصلی موفقیت سازمانهای هزاره سوم است . مدیریت دانش دارای ابعاد چندگانه است که در مدلهای مختلف (پرابست، جعفری و فشارکی و…) آورده شده اند با توجه به بررسی های عمل شده چهار بعد انتقال دانش، کاربرد دانش، کسب دانش، و ثبت و ضبط دانش مشترک می باشد. لذا در این پژوهش، پژوهشگر این چهار بعد مدیریت دانش را مد نظر خویش قرار می دهد.

هر رشته ای در علوم اداری به نحوی، مدیران را در اثربخش کردن سازمانهایشان کمک میکند. برای مثال بازاریابی، مدیران را در جهت افزایش در آمدها و سهم بازار راهنمایی می کند. مفاهیم رشته مالی مدیران را در بهینه سازی وجوه سرمایه گذاری در سازمان یاری می دهد، مفاهیم مدیریت تولید و عملیات رهنمودهایی را در زمینه طراحی کارآمدفرایند تولید ارائه می کند. اصول حسابداری، مدیران را به اطلاعاتی که می تواند کیفیت تصمیمات اتخاذ شده توسط آنها را افزایش دهد، مجهز می کند.(الوانی،دانایی فرد،1390)

از انجایی که اداره گمرک یکی از موثرترین ادارات در امور اقتصادی هر کشوری است زیرا دروازه ورود و خروج کالاست و لذا هر چقدر گمرک موفق تر وموثرتر واقع شود به اقتصاد کشور کمک بیشتری می شود همانطور که ملاحظه می شود یکی از مناسب ترین راههای اثربخش کردن سازمانها مدیریت دانش آنها در زمینه های مختلف است.  و از آنجایی که چهار بعد کسب، انتقال، نگهداری،و بکارگیری دانش در مدلهای مختلف مدیریت دانش عنوان شده اند لذا نسبت به سایر ابعاد دارای اهمیت بیشتری هستند. لذا پژوهش حاضر به دنبال پاسخ به این سوال است. وضعیت مدیریت دانش (انتقال، کسب، بکارگیری، ثبت و نگهداری دانش)در گمرک جمهوری اسلامی ایران به چه صورت است؟و رابطه آن با اثر بخشی سازمانی در گمرک جمهوری اسلامی ایران(مطالعه موردی: گمرک کیش) چگونه می‌باشد؟

 

 

 

 

همانطور که ذکر شد سازمانها برای اینکه در جرگه سازمانهای موفق قرار بگیرند باید مرتبا دانش جدید تولید نموده، آن را در سطح سازمان گسترش داده و با سرعت زیاد از آن در محصولات و خدماتی که ارائه می دهند استفاده نمایند

اداره گمرک نیز از امر مستثنی نیست بلکه به دلیل اینکه گمرگ مهمترین نقش را در ورود و خروج کالاها از کشور داراست و وارادات و صادرات نیز چرخهای اقتصادی کشور را می چرخانندضرورت و اهمیت موضوع مورد بحث را دو چندان می کند. در واقع اداره گمرک باید به شناسایی، جمع آوری، سازماندهی، ذخیره و تسهیم دانش با هدف خلق ارزش و دستیابی به مزیت رقابتی بپردازد واز این طریق موثرتر و موفق تر عمل کند. لذا انجام پژوهشی با موضوع بررسی وارزیابی وضعیت مدیریت دانش ورابطه آن با اثربخشی سازمانی در گمرک جمهوری اسلامی(کیش) ضروری به نظر می رسد

روی لینک زیر کلیک نکنید برای دیدن جزییات این پایان نامه به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید

(فقط حاوی صفحات فرد و حداکثر فقط 50 صفحه با فرمت ورد):

 ارزیابی وضعیت مدیریت دانش و بررسی رابطه آن با اثربخشی سازمانی(مطالعه موردی گمرک جمهوری اسلامی ایران- جزیره کیش)

(فقط حاوی صفحات فرد و حداکثر فقط 50 صفحه با فرمت pdf):

ارزیابی وضعیت مدیریت دانش و بررسی رابطه آن با اثربخشی سازمانی(مطالعه موردی گمرک جمهوری اسلامی ایران- جزیره کیش)

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر