شاید تا بحال به اهمیت سئو سایت و بهینه سازی سایت ، پی برده باشید و متوجه این موضوع شده باشید که وقتی در فضای اینترنت در یک موتور جستجو مطلبی را سرچ میکنید وب سایت هایی که دارای ارزش و رتبۀ بالاتری نسبت به دیگر سایت ها هستند در صفحه اول نمایش داده می شود. بعنوان مثال شما کلمه ای را در گوگل تایپ میکنید و سپس کلید enter را می فشارید ،بر اساس در خواست و کلمۀ جستجو شده توسط شما گوگل لیستی از وب سایت ها را ارائه می دهد. گوگل از الگوریتم بسیار پیچیده ای برای کمک به شما استفاده می کند.این الگوریتم ها بر پایۀ اطلاعاتی که روبات های گوگل از دیتابیس وب سایت ها بدست می آورند شروع به پردازش میکنند و لیستی که شما از وب سایت های مرتبط در صفحۀ اینترنت مشاهده می کنید خروجی این فرایند است.

تجربه و آمار ثابت کرده که بیشتر از 75 در صد کاربران از سایت گوگل به صفحات دوم و سوم و بعد از آن مراجعه نمیکنند،رقابت دراین عرصه و در میان وب سایت هایی با رتبۀ بالا بسیار سخت است.برتر بودن وب سایت شما در نتایج بدست آمده از موتورهای جستجو بازدیدکنندگان زیادی را برای ویزیت از سایتتان دعوت میکند.بیشترین درصد معاملات آن لاین در تجارت الکترونیک به وسیلۀ موتور های جستجو آغاز می شود.

هزاران وب سایت تجاری در این چرخه وجود دارد که برای گرفتن سهم بیشتری از بازار و در نتیجه کسب در آمد بیشتر با هم رقابت هستند . بنابراین هر وب سایتی که به سوی تجارتی پویا و در آمد آفرین در حرکت است می بایست لینک های نخست موتور های جستجو را به خود اختصاص دهد .

سئو و بهینه سازی سایت چیست ؟

شاید نخستین پرسشی که برای شما بوجود بیاید این است که seo چیست؟ سئو یا SEO مخفف بهینه سازی موتورهای جستجو یاSearch Engine Optimize است و بدین معنی است که وب سایت شما برای موتوهای جستجویی مثل گوگل بهینه سازی می شود. این بهینه سازی برای تمام محتوای سایت می باشد مثل متن، عکس، ویدئو و… که در رتبه هایی که جستجوگر به وب سایت ها می دهد، اول بودن وب سایت مهم ترین موفقیتی است که می شود در عبارت جستجو شده بدست آید .

بهینه سازی سایت چه اهمیتی دارد ؟

اهمیت سئو وب سایت یا همان بهینه سازی سایت در آن است که اگر در اولین نتایج جستجو در عبارت موردنظرتان باشید، یعنی همه چیز برای شما فراهم شده تا بیشترین بازدهی را در کمترین زمان ممکن داشته باشید. این بازدهی می تواند فروش محصولات یا معرفی خدمات یا حتی در زمینه برندینگ باشد. گروه طراحی سایت آکاوب عبارات مورد نظرتان را به روش های استاندارد از نظر جستجوگرها، در کمترین زمان برای شما بالا آورده و تا زمان مقرر از آن نگهداری می کند .

مزایای بهینه سازی وب سایت چیست ؟

پنج مزیت اصلی برای بهینه سازی سایت و سئو سایت ، عبارت است از :

 1. افزایش بینندگان و مراجعه کنندگانی که با استفاده از کلمات کلیدی مرتبط با زمینه کاری شما در حال جستجو در موتورهای جستجو هستند. (تبلیغات هدفمند)
 2. افزایش آمار بینندگان و بالا رفتن آمار ترافیک وب سایت شما که نتیجه آن افزایش آگاهی و اطلاع از محصولات و خدمات شماست و مستقیما” به فروش بیشتر می انجامد.
 3. کسب اعتبار و محبوبیت بیشتر برای شرکت شما
 4. برتری جایگاه شما نسبت به رقبای تجاری خود
 5. تبلیغات همیشگی، هدفمند، پایدار و بسیار کم هزینه در مقایسه با روشهای دیگر تبلیغاتی برای محصولات و خدمات خود در سطح ملی و جهانی

سئو سایت و بهینه سازی وب سایت ، یک فرایند کاملا علمی و تقریبا وقتگیر است که جزئیات آن دائما در حال تغییر است. بهینه سازی صفحات وب به این معناست که وب سایت شما در نتایج جستجو بالاترین رتبه را داشته باشد و به عبارت دیگر لینک صفحه یا صفحاتی از سایت شما در ازاء جستجوی کلمات کلیدی مرتبط با خدمات و یا محصولات سایت در بالاترین رتبۀ نتایج جستجو قرار گیرد. سئو وب سایت ، شما را در موتورهای جستجو محبوب می کند و در نتیجه آنها سایت شما را در صفحۀ نخست نتایج جستجو برای کاربران خود نشان می دهد . این موضوع از این جهت مهم است که تقریبا اکثر کاربران اینترنت از موتورهای جستجو برای دستیابی به مطلب مورد نطر خود استفاده می کنند . به طور کلی در اکثر موتور های جستجو همانند یاهو و گوگل ،جستجوگران به اولین نتایج بدست آمده در صفحۀ اول نتایج جستجو توجه میکنند.

همانند سایر امور مربوط به طراحی سایت ، خدمات بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجوگر که در اصطلاح خدمات سئو نیز کاملاً تخصصی و زمان بر است . برای کسب رتبه های بالا در رابطه با یک کلمه خاص گاه 3 الی 6 ماه به وقت نیاز وجود دارد .

خدمات بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو در گروه طراحی سایت آکاوب شامل موارد زیر است :

 • تحلیل (Analyze) رقبا و جایگاه فعلی آنها در موتورهای جستجو
 • بررسی و تحقیق کلمات کلیدی مورد نظر مشتری و تحلیل و آنالیز آن
 • تهیه متون و مطالب وب سایت قبل از طراحی سایت بر مبنای استانداردهای مورد توجه موتورهای جستجوگر
 • طراحی وب سایت بر اساس آخرین استانداردهای روز مورد توجه موتورهای جستجوگر (بخصوص الگوریتم های گوگل)
 • معرفی به موتورهای جستجوگر همچونGoogle، Yahoo، Bing و سایر موتورهای جستجو
 • تدوین یک استراتژی کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت برای تبادل لینک
 • تحلیل آمار بازدیدکنندگان وب سایت و بررسی رفتار آنها در طول مدت زمان مورد نظر

SEO تکنیکی است برای:

 • طراحی و توسعه ی وب سایت برای رنک بالا در نتایج موتور های جستجوگر
 • افزایش حجم و کیفیت ترافیک وب سایت از موتور ها ی جستجوگر
 • بازاریابی از طریق دانستن اینکه الگوریتم های موتور های جستجوگر به چه طریق کار میکنند، و دیگر اینکه کاربران ممکن است چه چیزی  را در موتور های جستجوگر سرچ میکنند.

اگر به دنبال انجام عملیات ابتدایی SEO  هستید، لازم است در ابتدا بدانید که موتور های جستجو چگونه کار می کنند.

SEO

موتور های جستجوگر چگونه کار می کنند:

موتور های جستجوگر به منظور ارائه ی نتایج، فعالیت های مختلفی را انجام میدهند.

 • CROWLING: فرایند تهییه تمامی صفحات وب مرتبط به یک وب سایت است. این وظیفه برعهده ی نرم افزاری به نام CROWLER یا SPIDER می باشد. (که همانطور که از نام آن  مشخص است همچون یک عنکبوت در صفحات مختلف وب می گردد). به اصطلاح کار جمع آوری اطلاعات برعهده ی اسپایدر می باشد.
 • INDEXING : این فرایند شامل ایجاد فهرست برای تمام صفحات وب و نگهداری آن ها در پایگاه داده می باشد که در آینده توانایی بازیابی آنها موجود باشد.تمام اطلاعات جمع آوری شده توسط SPIDER ها در اختیار ایندکسر قرار میگیرد و اطلاعات ارسالی مورد تجزیه و تحلیل قرار میگیرند. اساسا فرایند INDEXING  شامل شناسایی کلمات و عباراتی است که بهترین توصیف ازآن صفحه و کلمات کلیدی مرتبط با آن را ارائه می دهد.
 • PROCESSING: به محض اینکه درخواستی در موتورهای جستجوگر می آید آن کلمه ی جستجو شده با اطلاعات موجود در دیتابیس ها مقایسه میشود.
 • Calculating Relevancy: در این مرحله ممکن است عبارت جستجو شده در بیش از یک صفحه باشد لذا موتور های جستجوگر فرایند مقایسه ی کلمه ی جستجو شده با تمام صفحات موجود را آغاز میکند.
 • Retrieving Result: در آخرین مرحله بهترین نتیجه مطابقت داده شد را بازیابی میکند. و این دقیقا همان چیزی است که در مرورگر نمایش داده میشود.
 • الگوریتم های جستجو مانند GOOGLE وYAHOO اغلب الگوریتم ها ی خود را ده ها بار در هر ماه به روز می کنند. و هنگامی که شما تغییراتی در رتبه بندی سایت خود مشاهده می نمایید به  دلیل تغییرات الگوریتمی می باشد.

رتبه موتور جستجو چیست؟

هنگامی که شما هر کلمه کلیدی را با استفاده از یک موتور جستجو، جستجو می کنید، هزاران نتیجه در پایگاه داده آن نمایش داده می شود. رتبه بندی صفحه توسط موقعیت صفحات وب نمایش داده شده در نتایج موتور محاسبه می شود. اگر یک موتور جستجو صفحه شما را در موقعیت اول قرار دهد، رتبه بندی صفحه وب شما شماره 1 است و به عنوان صفحه با بالاترین رتبه شناخته می شود. SEO فرایند طراحی و توسعه یک وب سایت برای دستیابی به رتبه بالا در نتایج موتور جستجو است.

 ON-PAGE و OFF-PAGE در SEO به چه معناست؟

به طور مفهومی دو راه جهت بهینه سازی سایت وجود دارد :

On-Page SEO: شامل یک محتوای خوب ، انتخاب کلمات کلیدی مناسب، قرار دادن کلمات کلیدی در مکان مناسب، قرار دادن عنوان مناسب در هر صفحه و …

Off-Page SEO: شامل ساختن لینک، تبادل لینک ها، افزایش محبوبیت لینک ها و …

تکنیک های SEO  به دو دسته ی گسترده تقسیم می شوند: White Hat SEO   و Black Hat SEO

 • White Hat SEO: تکنیک هایی که موتور های جستجو به عنوان یک طراحی خوب توصیه می کنند.
 • Black Hat SEO: تکنیک هایی که موتور های جستجو آن هارا تایید نمی کنند و برای به حداقل رساندن آن ها تلاش میکنند. این تکنیک ها با نام spamdexing شناخته می شود.