دانلود پایان نامه

ایالت صباح مالزی با طبیعت و زندگی وحشی متفاوت و بی مثل و با جاذبه های تاریخی و مذهبی جور واجور، هر ساله دوستداران زیادی رو به خود جذب کرده.

مقاله های در رابطه:

 • نکاتی درباره اولین سفر به مالزی
 • سفر ۳ روزه به کوالالامپور؛ شهر افسانه ای مالزی
 • راهنمای سفر به مالزی

ایالت صباح یکی از ایالت های کشور مالزی، واقع در قاره آسیاه. این ایالت که در قسمت شمالی جزیره بورنئو قرار داره، از جنوب غربی با ایالت ساراواک و از جنوب با منطقه کالیمانتان در کشور اندونزی هم مرزه. این ایالت با کشور ویتنام از طرف غرب و کشور فیلیپین از شمال و شرق مرز آبی داره. مرکز ایالت صباح، کوتا کینابالو اسمشه.

ایالت صباح ۳٫۸۷۰ میلیون نفر جمعیت داره و مساحت اون، نزدیک به ۷۴ هزار کیلومترمربعه. ۶۵٪ مردم این ایالت رو مسلمونا تشکیل می بدن و بیشتر از ۲۶٪ رو مسیحیان. پیروان بودیسم در ایالت صباح کمتر از ۱۰٪ جمعیت رو شامل می شن. زبون رسمی این ایالت مالاییه.

ایالت صباح در در مورد هایی مثل قضاوت و مهاجرت، جداگونه از دیگر ایالت های شبه جزیره مالای عمل می کنه. در راس ایالت، حاکم قرار داره و در راس حکومت هم اول وزیر. نوع حکومت در این ایالت به سیستم پارلمانی وست مینستر نزدیکه و مجلس این ایالت، از اولین مجلس های کشور مالزی حساب می شه.

در طول جنگ جهانی دوم، ایالت صباح به مدت ۳ سال به وسیله نیروهای ژاپنی اشغال شد. در سال ۱۹۴۶، این ایالت به یکی از مستعمره های سلطنتی انگلستان تبدیل شد و در سال ۱۹۶۳، انگلستان حکومت این ایالت رو به خود صباح واگذار کرد. اینجوری ایالت صباح به همراه ساراواک، سنگاپور و شبه جزیره مالای، فدراسیون مالزی رو تشکیل دادن.

شما واسه خرید می تونید به «یکشنبه بازار خیابون گایا» (Gaya Street Sunday Market) و «وان بورنئو هایپر مال» (One Borneo Hypermall) در کوتا کینابالو سر بزنین.

صباح

دمای هوا در ایالت صباح بین ۲۰ درجه سانتی گراد در نواحی ساحلی و ۳۲ درجه در روزای گرم و آفتابی متغیره و باران های فصلی و موسمی از ویژگی های استوایی این ایالت حساب می شن.

وسایل حمل و نقل عمومی مثل اتوبوس، تاکسی و ون در همه شهرهای مهم ایالت صباح وجود دارن و قطار ایالتی صباح واسه مسافران هر روزه و گردشگران سرویس های قابل قبولی ارائه می دهد. واسه ورود به ایالت صباح، فرودگاه بین المللی کوتا کینابالو دروازه اصلی به حساب می رود. هم اینکه این ایالت ۸ بندر در شهرهای مختلفی مثل کوتا کینابالو و ساپانگار داره.

از شهرهای مهم ایالت صباح می توان به کوتا کینابالو، تاوائو و سانداکان اشاره کرد.

چای صباح، سس چیلی و روغن خالص نارگیل از سوغاتی های خوراکی این ایالت به حساب می روند. دست ساز های حصیری جور واجور، پارچه های بافته بومی و صنایع دستی چوبی هم از سوغاتی های محبوب صباح هستن.

یکی از مشهورترین دیدنی های صباح «پارک ملی سیپادان» (Sipadan National Park) اسمشه که واسه غواصان مکانی ایده آل به حساب می رود.

اگه به فرهنگ مردم بومی صباح علاقه دارین، به «روستای فرهنگی ماری ماری» (Mari Mari Cultural Village) سر بزنین. در این دهکده شما فرصت تماشای خالکوبی های محلی، آتیش بازی های خاص و بعضی باور های مرموز این منطقه رو دارید.

صباح

واسه علاقه مندان به حیوانات «مرکز تحقیقات و حفاظت گرمسیری» (Tropical Research and Conservation Centre)، «پناهگاه اورانگوتان» (Orang Utan Sanctuary) و «مرکز توانبخشی اورانگوتان سپیلوک» (Sepilok Orangutan Rehabilitation Centre) پیشنهاد می شه.

صباح

از دیگر دیدنی های ایالت صباح می توان به «پارک یادبود سانداکان» (Sandakan Memorial Park)،  «منطقه حفاظت شده شانگری لا راسا ریا» (Shangri-la Rasa Ria Nature Reserve)، «پارک کینابالو» (Kinabalu Park)، «معبد بودایی پو جیه شیه» (Puu Jih Shih Buddhist Temple) و «مسجد شهر کوتا کینابالو» (Kota Kinabalu City Mosque) اشاره کرد.  

 • صباح
 • صباح
 • صباح
 • صباح
 • صباح
 • صباح
 • صباح
 • صباح
 • صباح
 • صباح
 • صباح
 • صباح

Categories: No category

0 Comments

No Comment.

Related Posts

No category

پایان نامه درباره بیژن نجدی، آشنایی زدایی، آداب و رسوم، داستان کوتاه

دانشکده ادبیات و علوم انسانی پایاننامه‌ ارشد زبان و ادبیات فارسی مقایسه و بررسی محورهای زبان و اندیشه در آثار منیرو روانی پور و بیژن نجدی استاد راهنما: دکتر سید کاظم موسوی استاد مشاور: دکتر Read more…

No category

منابع تحقیق درمورد اختلال بدشکلی بدن، دانشجویان، دانشجویان دختر، وسواس فکری

کلی بدن ۶۵عنوان صفحه ۲-۱-۱۳- ارتباط جراحی ترمیمی با اختلال بدشکلی بدن ۶۸ ۲-۲- سبب شناسی ۷۲ ۲-۲-۱- راه اندازها ۷۲ ۲-۲-۲- عوامل خطرزای زیستی- ژنتیکی ۷۳ ۲-۲-۳- عوامل خطرزای روانشناختی ۷۹ ۲-۲-۴- عوامل خطرزای Read more…

No category

ایران اولین برند غذای حلال بین‌المللی رو روونه بازار می‌کنه

به گفته مقامات رسمی، ایران طی چند ماه آینده اولین برند بین المللی غذای حلال خود رو روونه بازار می کنه که هدف اون پوشش بازار منطقه ای با جمعیتی حدود ۴۰۰ میلیون نفره. واسه Read more…