دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان پایان نامه :تحلیل موضوعی شعر وحشی بافقی

شهرآشوب، معما و ماده‌تاریخ است. برخی از این مضامین مثل شهرآشوب و شهرانگیز چون به شرح اماکن و شهرها می‌پردازند، از لحاظ تاریخ اجتماعی حائز اهمیت هستند.

البته مضمون مذهبی در ادبیات این دوره به دلایل سیاسی، بیشتر به کار رفته است. هرچند این موضوع به این معنا نیست که دیگر مضامین جایی در ادبیات این دوره نداشته‌اند.

خمریات نیز که در آنها به موضوعاتی مانند ساقی، ساغر، مینا، جام، خم، سبو، میکده، پیر می‌فروش، دختر رز، تاک، محتسب، صبوحی و توبه از می و میگساری سخن می‌رانند، در دوره‌ی صفویه تغییر چندانی نکرد و بر اساس تغییر سبک، فقط رنگ تازه‌ای گرفت و مانند سایر موضوعات وسیله‌ای برای مضمون‌سازی و باریک‌اندیشی و نکته‌سنجی شعرا شد. به طور کلی این موضوعات با نظر دقیق و فکر باریک و فلسفی بیان می‌شدند. (ر.ک مؤتمن، 1371: 226ـ224 و میراحمدی، 1371: 221ـ218).

غزل عصر صفوی

اگرچه در ادوار قبل شاعرانی مانند سعدی و حافظ غزل‌های گذشتگان را جواب گفته‌اند اما به این موضوع در ضمن ابیات ان غزل اشاره نکرده‌اند، در حالی‌که در عصر صفوی معمول شد که شعرا غزل‌های پیشنیان و معاصرین را جواب بگویند و در مقطع غزل قصد و نیت خود را به طریقی یاد کنند.

غزل در عصر صفویه صورت اصلی خود را از دست داد و به میدانی برای برای قدرت‌نمایی شاعر در اختراع مضامین تازه شد و این امر اگرچه از لحاظ تازگی مضمون‌ پردازش است اما از نظر فصاحت و روانی الفاظ موجبات بی‌ارزشی آن را فراهم آورده است.

غزل‌ها بیشتر به استقبال و نظیره‌گویی از غزل‌های دیگران سروده شده و در واقع نوعی مسابقه‌ی ادبی به وجود آمده بود (همان: 76).

از دیگر مواردی که به ابتذال غزل در این دوره منجر شد، استعمال الفاظ خشن و ثقیل و غیر مأنوس بود که البته در غزل، نسبت به قالب‌های دیگر نمود بیشتری داشت، کلمات عامیانه و مبتذل در غزل‌های دوره‌ی صفویه از فصاحت و لطافت آن می‌کاست (همان: 81).

سبک وحشی

پیش از ورود غزل به عصر صفوی، غزل یا عاشقانه بود، یا عارفانه و یا در موعظه و تنبیه بود، اما در عصر صفوی شعرای هندی‌گو کلیه‌ی موضوعات را وارد غزل کردند؛ لذا می‌توان آن را غزل اجتماعی نامید (مؤتمن، 1371: 370).


روی لینک زیر کلیک نکنید برای دیدن جزییات این پایان نامه به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید

(فقط حاوی صفحات فرد و حداکثر فقط 50 صفحه با فرمت ورد):

بررسی و مقایسه مضامین دینی و اخلاقی در اشعار وحشی بافقی و فرخی یزدی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

پایان نامه کارشناسی ارشد زبان و ادبیات فارسی: تحلیل موضوعی شعر وحشی بافقی

دسته‌ها: دسته اصلی