دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 بررسي تطبيقي در حقوق ايران ، نظام حقوقي کامن لا و کنوانسيون بيع بين المللي کالا 1980 وين

 : تأخير غيرمتعارف

همان طوري که از مواد کنوانسيون بر مي آيد از يک طرف کنوانسيون معيار مشخص و تعريفي از امور متعارف صورت نگرفته است و از طرف ديگر نيز تعيين يک معيار و ضابطه کلي و عمومي براي تأخير غيرمتعارف امري بسيار مشکل و دشوار مي باشد ، به همين دليل مفسرين۱ کنوانسيون بر اين عقيده اند که در هر مورد خاص بايد به اوضاع و احوال قرارداد و همچنين به نوع و ماهيت تعهدات و حقوق طرفين توجه کرد . به عبارت ديگر از دوره اي که مي توان به طور متعارف توقع داشت که متعهد به تکليف خود عمل کند و با انقضاي اين مهلت اقدامي نکرده باشد ، دوره مورد نظر به طور نوعي بر حسب عرف مشخص مي گردد و اوضاع و احوال و مسائلي که در بالا ذکر شد در تعيين آن مدنظر قرار مي گيرد .

يکي از مسايلي که بر اوضاع و احوال حاکم بر قرارداد بسيار مؤثر است ، ميزان هزينه هايي است که تا آن زمان براي نگهداري کالا شده و همچنين اين نگراني که آيا مي توان هزينه هاي نگهداري و ساير هزينه هايي که نگهدارنده متحمل شده را از طرف ديگر گرفت .

به همين دليل برخي نويسندگان پيشنهاد کرده اند اگر نگهدارنده از عدم دريافت هزينه هاي انجام شده نگران باشد و يا اگر نتوان هزينه ها را دريافت کند و يا به سختي از طرف مقابل جبران شود ، فروش خودياري بايد پس از يک دوره زماني نسبتاً کوتاهي صورت گيرد ۱ . مسئله ديگري که بايد مورد توجه قرار گيرد امتناع صريح است ، در فرضي که يکي از طرفين به صورت صريح از اجراي تعهداتش امتناع مي کند ،  اين امر به معني تأخير غير متعارف فرض مي شود به عبارت ديگر در صورت امتناع صريح لزومي به گذشت مدت زماني براي صدق تأخير غير متعارف نمي باشد ۲ .

اما صورت عکس اين فرض نيز وجود دارد ، يعني در خصوص موردي که طرفي که حق بازفروش کالا را دارد به طرف مقابل خود زمان معيني را به صورت مهلت براي اجراي تعهداتش را تعيين مي کند ، در اين فرض هر چند تأخير طرف مقابل غيرمتعارف شده باشد اما تا انقضاء مهلت داده شده امکان بازفروش کالا وجود ندارد ۳ .

اقدام به بازفروش کالا نبايد در حين دادرسي صورت گيرد چرا که دادرسي چه به صورت دادگاه و چه به صورت داوري ، قاطع تأخير غيرمتعارف مي باشد ۴ .

1 . Peter Schlechtriem , Ibid , p . 681 . Ingeborg Schwenzer & Chritiana  Fountoulakis , International Sales Law , 2007 , 1ed , New York , Routledge – Cavendish , p . 607 . Allison E.Butler , A Practical Guide to the CISG : Negotiations through Litigation , 2007 , Aspen , chapter 8 , p . 15 .

1 . Peter Schlechtriem , Ibid . Ingeborg Schwenzer & Chritiana Fountoulakis , Ibid .

۲ . فخرالدين اصغري آقمشهدي و رضا زارعي ، پيشين ، ص 182 .

3 . Peter Schlechtriem & Petra Butler , UN Law on International Sales , 2009 , Heidelberg , Springer , p . 237 .

4 . Allison E. Butler , Ibid .

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود از لینک زیر

 دانلود پایان نامه:بررسي تطبيقي در حقوق ايران ، نظام حقوقي کامن لا و کنوانسيون بيع بين المللي کالا 1980 وين

Categories: دسته اصلی

Related Posts

دسته اصلی

دریافت وام بین المللی و انتقال سرمایه به خارج از ایران

بانک وسترن یونیون در سال ۱۸۵۱ تأسیس شد. این شرکت ارائه‌دهندهٔ خدمات مالی و ارتباطی است و مقر اصلی آن در مریدین، کلرادوایالات متحده قرار دارد.وسترن یونیون خدمات متنوعی از جمله انتقال وجه فرد به Read more…

دسته اصلی

 آموزش رایگان طراحی گرافیکی در سایت ایزی دیزاین

آشنایی با سایت ایزی دیزاین ایزی دیزاین با نام لاتین Ezdesign برگفته از دو کلمه Ez (easy) + Design می باشد و مرجعی است که علاوه بر آموزش رایگان نرم افزار های گرافیکی از مانند Read more…

دسته اصلی

مزایای ورزش یوگا

یوگا ورزشی است که باعث افزایش کیفیت زندگی می‌شود و فواید زیادی به همراه دارد. این ورزش هم بر روی سلامت بدن و هم سلامت ذهن کار می‌کند. دادن یک عنوان خاص به یوگا مشکل Read more…