دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان پایان نامه :  بررسی خشونت جوانان و عوامل موثر برآن در بین جوانان شهرستان گیلانغرب

به علامه هر چه معاشرت با بزهكاران بيشتر از معاشرت با همنوايان باشد احتمال كجروي وي بيشتر خواهد بود ( ميزان تماس ) در مورد سن فرد در زمان تماس بيشترين تأثير در سنين بلوغ مشاهده مي شود .

ساترلند عنوان مي كند كه رفتار مجرمانه بواسطه تبادل فرد به فرد منتقل مي شود . افراد بزهكار به شيوه هاي متنوعي در اجراي اعمال خلاف قانون دست پيدا كرده ، نگرش و طرز فكر جديد پيدا   مي كنند و رفتار خود را عقلايي نموده و فعاليت بيشتري انجام مي دهند ( گسن ، 1385 : 93 ) .

ساترلند تلاش مي كند از طريق ارائه 9 قضيه علل وقوع انحراف را تبيين كند :

خاصي سازمان مي يابند . مفهوم سازمانهاي اجتماعي گوناگون ، وجود هنجارهاي كجرو را تبيين مي كند و نظريه فراواني معاشرت ، نحوه انتقال اين هنجارها را توضيح مي دهد . در اينجا هم مسئله تنوع ارقام جنايت در جامعه مد نظر قرار مي گيرد و هم مسئله گرايش به انحراف در ميان افراد بررسي مي شود . ( ممتاز ، 1385 : 93 ) .

با توجه به مطالب فوق انتقادات زير را به نظريه وارد دانست :

1- اين نظريه انسان را موجودي منفعل در نظر مي گيرد كه دخل و تصرفي در محيط ندارد و هر آنچه كه محيط به او مي دهد وي پذيرد . به عبارت ديگر در اين نظريه به نظر مي رسد كه انسان انتخاب و اراده اي نداشته باشد و كاملاً اسير محيط است .

2- انگيزه ارتكاب جرم در اين نظريه مبهم است و نابرابريهاي اجتماعي ، ساختار سياسي – اقتصادي كه از جمله علل مهم كجروي است ، در اين نظريه مورد توجه قرار نگرفته است .

3- اين نظريه و پيش فرضهاي آن با وجود مهم بودن جامع نيستند . چرا كه برخي بررسي ها نشان داده است كه نظارت و حمايت خانواده و وابستگي مثبت كودك و نوجوان به والدين ، تأثير منفي بزهكارانه همالان و اطرافيان را كه خارج از خانه به نوجوانان منتقل مي شود خنثي مي كند . از جمله در اين زمينه به بررسي « جنس » در سال 1972 مي توان اشاره كرد كه دو اصل « انكار آسيب رساني » و « محكوم كردن محكوم كنندگان » را مطرح مي كند كه مراد از آنها توجيه بي ضرر و بي خطر بودن بزهكاري و پذيرفته نشدن قضاوتهاي ديگران درباره بزهكاري در ميان بزهكاران است .

4- اين نظريه تنها به تبيين چگونگي يادگيري انحراف مي پردازد و به چگونگي پيدايش آن در يك فرهنگ و يا به چگونگي تعريف آن به عنوان رفتار انحرافي توجه نمي كند .

5- برخي اشكال رفتار انحراف عملاً در تماس با شهروندان همنوا آموخته مي شود مثلاً اختلاس در خلال آموزش بانكداري ياد گرفته مي شود . اين نظريه به اين نكته توجه نكرده است كه برخي از افراد بدون داشتن تماس با منحرفين ، منحرف مي شوند .


روی لینک زیر کلیک نکنید برای دیدن جزییات این پایان نامه به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید

(فقط حاوی صفحات فرد و حداکثر فقط 50 صفحه با فرمت ورد):

بررسي خشونت جوانان و عوامل موثر برآن در بین جوانان شهرستان گیلانغرب

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

پایان نامه ارشد روانشناسی: بررسی خشونت جوانان و عوامل موثر برآن در بین جوانان شهرستان گیلانغرب

دسته‌ها: دسته اصلی