دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان پایان نامه :  بررسی خشونت جوانان و عوامل موثر برآن در بین جوانان شهرستان گیلانغرب

بسياري از افراد عليرغم معاشرت با منحرفين ، خود منحرف نمي شوند . در اين زمينه مي توان به پليس ها اشاره كرد . علاوه بر اين اكثر كودكان يكه در محله هايي كه بزهكاري زياد است بزرگ   مي شوند ، بزهكار نمي باشند .

7- اين نظريه مفهوم هدف و معني انساني را مورد غفلت قرار مي دهد . شخصيت مردم صرفاً از طريق جايي كه آنها زندگي مي كنند يا كساني كه با آنها در تعامل هستند شكل نمي گيرد . انسانها همچنين داراي غايات ، برنامه ها و نيات نيز مي باشند .

كجرفتاري مي كنند . الگينو معتقد است كه فشار بيشتر از ناتواني افراد در دستيابي به كالا و خدمات مطلوب است . رابرت مرتون اين فشار را ناشي از عدم توانايي شخصي در دستيابي به اهداف مقبول اجتماعي مي داند ، البرت كوهن ناكامي را در رسيدن به جايگاه بالا در جامعه را عامل فشار مي داند . كلووارد و اوهلين عدم برخورداري اشخاص از فرصتهاي مشروع براي نيل به اهداف را وارد كننده فشار و راندن آنان به كجرفتاري مي دانند . ( همان منبع ، 1386 : 38 ) .

نظريه آنومي اميل دوركيم[1]

از نظر دوركيم ، كجروي عملي است كه بعضي از احساسات جمعي را جريحه دار مي كند . بنابراين از نظر وي كجرفتاري پديده اي نسبي و اجتماعي است . وي با توجه به دو بعد متفاوت كجروي را امري اجتماعي معرفي كرده است :

الف ) نقض احساسات جمعي : دوركيم معتقد است كه كجروي بر اساس هنجارهاي مبتني بر احساسات جمعي در هر جامعه شناخته مي شود . او با اين تعبير ، اين پديده را داراي ماهيتي فرهنگي مي داند و آن را نقض مسلمات موجود در احساسات قومي و وجدان جمعي جامعه تلقي مي كند .

ب ) غلبه خواسته هاي فردي در زمان ضعف اقتدار جمع : دوركيم معتقد است كه كجروي در مواردي همانند بر هم خوردن نظم اجتماعي شكل مي گيرد . مواردي كه بر هم خوردن نظم باعث غلبه خواسته هاي فردي بر خواسته هاي جمعي مي شود خواسته هاي فردي از كنترل جامعه مي شود.( احمدي ، 1371 : 43 ). نظم اجتماعي خاصي در يك دوره تاريخي عملي را جرم يا جنايت محسوب مي كند و احساسات جمعي نسبت به آن بر انگيخته مي شود بنابراين كجرفتاري نوعي از رفتار است كه در غالب يك ساخت اجتماعي واقع مي شود و در درون همان ساخت هم هنجار شكني به حساب مي آيد . بنابراين از نظر دوركيم بايد بدون هيچگونه قضاوت اخلاقي و با بي طرفي و از طريق روش علمي به مطالعات كجروي كه امري نسبي است پرداخت . حتي دوركيم تا آنجا پيش مي رود كه معتقد است كجروي امري عادي ، طبيعي و ضروري است .

[1] – Emil Durkheim


روی لینک زیر کلیک نکنید برای دیدن جزییات این پایان نامه به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید

(فقط حاوی صفحات فرد و حداکثر فقط 50 صفحه با فرمت ورد):

بررسي خشونت جوانان و عوامل موثر برآن در بین جوانان شهرستان گیلانغرب

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

پایان نامه ارشد روانشناسی: بررسی خشونت جوانان و عوامل موثر برآن در بین جوانان شهرستان گیلانغرب

دسته‌ها: دسته اصلی