دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان پایان نامه :  بررسی فقهی و حقوقی نماء و منافع در بیع از نظر فقه اسلامی و حقوق مدنی ایران

شده و همانند ساير اموال است كه اگر شرايط زكات مي شود پس در نماء وقف خاص زكات واجب است بركسى كه سهم و حصه وى به اندازه حد نصاب باشد و ساير شرايط زكات را هم داشته باشد.( شاهرودي،1370،ص 201)

1-12-18- نماء از عين در بيع

بنابراين نماآت حاصل از بيع در فاصله ي عقد و تلف مال خريدار است. اگر اين نماآت پيش از تسليم تلف شود. آيا فروشنده در هر صورت ضامن است يا مسؤوليت او ويژه ي موردي است که در نگهداري از آنها تقصيري کرده باشد؟

مبناي انفساخ عقد در مورد تلف مبيع رابطه ي همبستگي است که اراده ي طرفين بين دوعوض ايجاد کرده. عدالت معاوضي نيز ايجاب مي کند که انحلال يکي از دو تعهد باعث از بين رفتن تعهد متقابل آن شود. بنابراين حکم ماده ي 387 ق.م ويزه يبيع وثمن يعني دو عوض مبادله شده است ودر مورد منافع ايجاد شده از آن ها اجرا نمي شود. نماآت به طور مستقل موضوع مبادله قرار نگرفته تا انتقال ضمان معاوضي  درباره ي آن ها قابل طرح باشد. نماء منفصل از مبيع به تابعيت از اصل آن در ملک خريدار به وجود مي آيد، ولي در دست بايع امانت است. پس، هرگاه  بدون تعدي و تفريط تلف شود، از مال خريدار و به حساب او خواهد بود.بنابراين مي توان نتيجه گرفت که طبق گفته هاي قبل منافع متصل هميشه همراه عين هستند ولي منافع منفصل نظر تمايل به همراه عين بودن دارند.   (فصيحي زاده، مقاله ي تبعيت نماء از عين در مالکيت)

 

1-13- نماء  و ثمره

هرگاه عين در برابر نماء بکار مي رود ،مقصود جسم مادي خارجي ومنافع آن است . ولي اين پيروي نبايد سبب اين پندار شود که نماء وجود خارجي مستقل دارد وهميشه از توابع عين است . عين مال، جداي از منافع آن ،نيز قابل تصور است.


روی لینک زیر کلیک نکنید برای دیدن جزییات این پایان نامه به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید

(فقط حاوی صفحات فرد و حداکثر فقط 50 صفحه با فرمت ورد):

بررسي فقهي و حقوقي نماء و منافع در بيع از نظر فقه اسلامي و حقوق مدني ايران

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

دسته‌ها: دسته اصلی