دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان پایان نامه :  بررسی فقهی و حقوقی نماء و منافع در بیع از نظر فقه اسلامی و حقوق مدنی ایران

-1-1-1- قاعده ي علي اليد

 

قاعده ي يد يکي از مشهورترين قواعد فقهي است که به سبب کاربرد فراوان وموثر از جايگاه ويژه اي برخورددار است.

يد در صورتي که در مال غير و بدون اذن از طرف خداوند متعال و يا از طرف صاحب مال باشد موجب ضمان است .مدرك و مستند روايت قاعده حديث مشهوري از رسول اکرم (ص) است که مي فرمايد : «عَلَي اليدِ ما اَخَذَت حَتي تَوَدِّيه » : يعني بر دست است آنچه را گرفته تا وقتي که آن را ادا کنند »(موسوی بجنوردی ،1371 ، ج 4، ص 48).

است . در آنجا فقها مي گويند، اگر موجر کليد خانه را تحويل مستاجر داد ، در حقيقت منافع مدت اجاره را به او واگذار کرده است ؛ لذا معلوم مي شود که اخذ بالاصاله لازم نيست ؛ در جاهايي که اخذ بالاصاله امکان داشته باشد ، بالاصاله والا بالتبع کفايت مي کند . به عبارت ديگر، منافع نزد عقلا ، از ا موال محسوب مي شود. اگر منافع، ماليت نداشته باشد ، پس بايد باب اجارات در فقه مسدود شود ؛ زيرا در تمام اجارات اعم از اعيان و اشخا ص، مورد معامله منافع بوده و ما ل الاجاره در برابر آنها پرداخت مي شود . به همين جهت است که در تعريف اجاره کلمه منفعت اخذ شده است.

اجاره هو تمليک المنفع بعوض معلوم في مدة معلومة(لنکرانی،56-57).

به نظر مي رسد که در مورد منافع مستوفات، بدون ترديد استيلا و يد مصداق پيدا ميکند و غاصب با استفاده از آنها بر اين منافع، مستولي مي شود ؛ ولي در منافع غيرمستوفات، استيلا و يد صدق نمي کند؛ ولي غاصب، براساس قاعده ي اتلاف يا تسبيب، مسئول تلف اين منافع است.


روی لینک زیر کلیک نکنید برای دیدن جزییات این پایان نامه به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید

(فقط حاوی صفحات فرد و حداکثر فقط 50 صفحه با فرمت ورد):

بررسي فقهي و حقوقي نماء و منافع در بيع از نظر فقه اسلامي و حقوق مدني ايران

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

دسته‌ها: دسته اصلی