دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 بررسی تطبیقی موضوع عبادت اطفال از منظر فقهای شیعه و اهل سنت

3 حج کودک

از شرايطي که در انجام هر تکليف ، وجود آن ضروري است ، « بلوغ » است . تا فردي به بلوغ نرسد ، تکليفي ندارد . روشن است که در کودکان نيز اين شرط ، مانع از وجوب اعمال نسبت به آن ها است .

در عبادات صبي و کودک ، بحث دراين است که آيا عبادات او مشروع است ؟ يعني مي‎تواند آن ها را به قصد امتثال به جا آورد يا مشروع نبوده و نمي‎تواند آن ها را به قصد امتثال امر الهي انجام دهد ؟ [1]

مشهور فقها بر اين عقيده اند که اعمال صبي ، داراي مصلحت بوده ، استحباب نيز دارد وتنها تمرين و آماده سازي نيست . عمده دليل آن ها ، اطلاقات و عمومات آيات قرآن کريم است که شامل افراد بالغ و نابالغ ـ هر دوـ مي شود :[2]

آية کريمة : « أَقيمُوا الصَّلاةَ » [3]به طور مطلق ، بيان مي‎کند که همه بايد نماز بخوانند ؛ چه بالغ و چه غير بالغ و نيز عموم آية : { فَمَنْ شَهِدَ مِنْكُمُ الشَّهْرَ فَلْيَصُمْه . . . } [4]شامل افراد نابالغ هم مي‎شود .

اما از آنجاکه دليل برعدم وجوب تکليف ، براي صبي وجود دارد ؛ « . . . أَنَّ الْقَلَمَ يُرْفَعُ عَنْ ثَلا َثَةٍ ؛ عَنِ الصَّبِيِّ حَتَّي يَحْتَلِمَ . . . » [5]پس حکم وجوب از صبي برداشته مي‎شود [6]اما نسبت به برداشته شدن حکم استحباب و اباحه دليلي وجود ندارد ، لذا مي توان گفت که اعمال عبادي صبي استحباب دارد .

در اين ميان ، بايد به اين نکته توجه داشت که ميان « واجب » بودن يک عمل و « صحت » آن ، تلازمي وجود ندارد . نماز که بر فرد بالغ واجب و مشروع است ، صحيح نيز هست اما بر صبي ، گرچه واجب نيست ولي مي‎تواند صحيح باشد ؛ زيرا « بلوغ شرط وجوب است نه شرط صحت » . [7]پس « عدم وجوب » ملازمتي با « عدم صحت » و عدم شرعيت ندارد . از اين رو است که بسياري از علما قائل به ملازمه ميان آن دو نيستند .

[1] فاضل لنكراني، محمد، القواعد الفقهيه،1379 ش ، ص341

[2] حکيم، سيد محسن، مستمسک عروه الوثقي، ج10،1389 ش ،  ص180

[3] بقره : 43

[4] بقره : 185

[5] شيخ حر عاملي ، وسايل الشيعه ،ج1، ابواب مقدمات عبادات، باب 4  باب اشتراط التکليف 1416 ق ،، ص136

[6] حكيم، سيد محسن، مستمسک عروة الوثقي، ج10،1405 ق ، ص180

[7] الصابوني، محمدعلي، الفقه الشرعي، ج 1،1409 ق ، ص101

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود از لینک زیر

 دانلود پایان نامه:بررسی تطبیقی موضوع عبادت اطفال از منظر فقهای شیعه و اهل سنت

دسته‌ها: دسته اصلی