دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 بررسی حقوقی جرم جعل مادی  در قانون مجازات 1392

تاريخچه شناسنامه

تا سال 1295 هجري شمسي در كشور ما سابقه اي از شناسنامه ديده نمي‌شود و در اين وقت است كه براي اولين بار به تقليد از حقوق جديد به موجب يك فقره تصويب نامه اي كه از هيئت وزيران مي‌گذرد بلديه تهران در مركز و حكام ولايت در استان ها مامور توزيع شناسنامه تحت شرايط خاصي مي‌شوند . حوادث آن دوران و عللي كه منجر به مصوبه مذكور شد بر ما روشن نيست دسترسي به آمار مشمولان در زمان سربازگيري و هموار كردن وصول ماليات از اشخاص يا احتياج زائران عتبات و مسافران اروپايي به تذكره از مواردي است كه مي‌توانسته در آن تصميم گيري موثر بوده باشد . نخستين شناسنامه به شماره 1 در بخش 2 تهران در دي ماه سال 1297 هجري شمسي به نام دكتر ولي اله خان نصر رئيس وقت مدرسه حقوق سياسي تهران صادر شد[1] . از عنوان اين شناسنامه پيداست كه اين كار به عهده دفتر سجل احوال دارالخلاقه تهران بوده است.

شناسنامه اوليه ، يك برگي و حاوي اطلاعاتي در مورد تاريخ تولد ، محل تولد و حداكثر خلاصه‌اي از ازدواج و طلاق بوده و محلي براي ثبت نام فرزندان و يا مرگ صاحب شناسنامه نداشته است .

اولين شناسنامه بصورت دفترچه در سال 1307 هجري شمسي به موجب اصلاحيه قانون ثبت احوال همان سال صادر گرديد . اين شناسنامه ها نسبت به اسناد صادر شده قبلي كاملتر بوده ، علاوه بر ثبت تولد ، ازدواج و طلاق قسمتي را به ثبت نام فرزندان و ثبت فوق صاحب شناسنامه اختصاص داده است .

2- تعريف شناسنامه

در لغت نامه دهخدا شناسنامه به شرح ذيل تعريف شده است . ورقه يا كتابچه رسمي‌كه در آن نام صاحب ورقه ، نام پدر ، نام مادر و ديگر خصوصيات وي ثبت مي‌شود و اين ورقه را اداره ثبت آمار و ثبت احوال به هر شخص مي‌دهد و از روي آن دارنده دفترچه را مي‌شناسد[2] .

تعريف دوم مي‌گويد : شناسنامه سندي است رسمي‌كه احوال شخصيه هر فرد آن گونه كه در دفاتر ثبت احوال ثبت مي‌باشد بر آن نوشته شده و به صاحب آن داده مي‌شود به همين جهت ماده 922 قانون مدني مي‌گويد سجل احوال هر كس به موجب دفاتري كه براي اين امر مقرر است معين مي‌شود با اين ترتيب شناسنامه انعكاسي از دفاتر سجل احوال است .

[1]  مجله كانون وكلا ، شماره 107 ، اسفند 346 ، روزنامه اعتماد ، 1/11/82

[2]  دهخدا ، علي اكبر ، لغت نامه دهخدا ، انتشارات دانشگاه تهران ، جلد 10 ، ص 1452

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود از لینک زیر

 دانلود پایان نامه:بررسی حقوقی جرم جعل مادی  در قانون مجازات 1392

دسته‌ها: دسته اصلی