دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 بررسی حقوقی جرم جعل مادی  در قانون مجازات 1392

تعويض يكي از صفحات سند هويتي :

از موارد جعل در اسناد هويتي ، تعويض يا اتصال يك يا چند صفحه به مدرك شناسايي است كه معمولاً در اسناد هويتي مانند شناسنامه و گذرنامه كه به صورت دفترچه اي هستند تحقق مي‌يابد. انگيزه مرتكبين اين جعل ، بيشتر براي پوشش دادن و اختفاء مندرجات و نوشتجات يكي از صفحات مدرك شناسايي است كه به هر دليلي نمي‌خواهند مندرجات صفحه مورد نظر بر روي سند قرار داشته باشد لذا اقدام به تعويض يا اتصال صفحه به مدرك شناسايي مي‌نمايند مانند اينكه فردي با قصد فريب در ازدواج در صفحه مربوط به ثبت اسامي‌زن و فرزند دخل و تصرف نمايد يا آن صفحه را تعويض و جابجا سازد .

ب ) تغيير و جابجايي عكس : اساسي ترين ركن اسناد هويتي ، عكس و ويژگي هاي مرتبط با آن است و روند كنوني شناسايي افراد و رويه جاري در رابطه با احراز هويت اشخاص تكيه بر تطابق عكس الصاق شده بر روي سند با چهره ارائه كننده آن است .

از طرفي شيوه الصاق عكس بر روي اسناد هويتي به نحوي است كه فاقد استحكام لازم بوده و منفذ و خلاء براي اين اسناد محسوب مي‌شود . به طوري كه به سهولت جعل شده و به راحتي عكس الصاقي از سند جدا گرديده و عكس ديگري بر روي آن نصب مي‌شود . اين آسيب پذيري از نظر و ديد تبهكاران بدور نمانده و راحت ترين شگرد آنها در جعل اسناد هويتي محسوب مي‌شود . روشي كه در الصاق عكس مدارك شناسايي فعلي معمول است ، عبارت از اين مي‌باشد كه دارنده سند ، عكس خود را به مرجع صدور تحويل و آنها با منگنه يا انواع چسبهاي مايع ، عكس را در محل مربوطه قرار داده و سپس آن را ممهور مي‌سازند به نحوي كه قسمتي از مهر بر روي سند و قسمتي ديگر بر روي عكس قرار مي‌گيرد . هدف از اين كار جلوگيري از جابجايي عكس مي‌باشد . اخيراً برخي از ارگان ها و سازمان هاي مسئول ، پس از الصاق عكس از روكش پلاستيكي استفاده مي‌نمايند ولي تجربه نشان داده است كه هيچ كدام از اين اقدامات نمي‌تواند مانعي جدي در جعل اسناد هويتي از طريق جابجايي عكس محسوب گردد . زيرا جاعلين با كمي‌دقت عكس را برداشته ، عكس دلخواه خود را بر روي سند قرار مي‌دهند و قسمتي از مهر را كه بر روي عكس بوده است با ترفندهاي مختلف بر روي عكس جديدالالصاق منقوش مي‌سازند و يا اينكه در مواقعي كه عكس با روكش پلاستيكي پوشانده شده باشد ، با استفاده از وسايل گرمازا مانند سشوار به راحتي روكش را جدا ساخته عكس را تعويض نموده و مجدداً روكش را مي‌چسبانند .

    اما علي رغم اين ضعف عمده كه در محل عكس اسناد هويتي وجود دارد ، جابجايي عكس ، آثاري از خود بجاي مي‌گذارد كه در صورت دقت حداقل مي‌توان بر اصالت سند جعلي مشكوك شد . آثاري مانند كنترل دنباله متن اثر مهر ، قطر ايجاد شده در محل الصاق عكس ، تعداد سوراخ هاي بوجود آمده از منگنه و غيره .

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود از لینک زیر

 دانلود پایان نامه:بررسی حقوقی جرم جعل مادی  در قانون مجازات 1392

دسته‌ها: دسته اصلی