دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان پایان نامه :بررسی حقوق مالکانه اشخاص متعاقب اجرای طرح کمیسیون ماده پنج

ماده‌ي 11 ياد شده نبوده و دليلي بر رايگان بودن تملك دستگاه اجرايي وجود ندارد تا موضوع صرف هجويي در بيت‌المال دليل وضع اين تبصره تلقي شود(احتشامي، 1381، ص25).

بند پنجم- بررسی دیدگاهها در مورد توافق مالکان و شهرداری

از عمده وظايف شهرداري‌ها در راستاي عمران و آباداني شهر، مطابق بند یک ماده‌ي 55 قانون شهرداري‌ها، ايجاد خيابان‌ها، كوچه‌ها، ميدانها و باغهاي عمومي است؛ شهرداريها با تصويب طرح‌هاي عمراني در اين راستا اقدام مي‌نمايند. گاهي اجراي اين طرح‌ها با مانع مالكيت خصوصي افراد مواجه مي‌شود؛ در اين صورت هر گونه اقدام عمراني در اين املاك مستلزم آن است كه شهرداري ابتدا اين املاك را خريداري و تملك نمايد؛ در صورت بروز چنين حالتي، نياز شهر و شهروندان به ‌ايجاد و اجراي پروژه‌هاي عمومي، با حق مالكيت مالكان در تزاحم قرار مي‌گيرد.

در قوانین راهکارهای مختلفی پیش‌بینی شده است؛ شهرداري‌ها براي اجراي طرح‌هاي عام المنفعه‌ي خود مكلفند از اين قوانين تبعیت نمایند از جمله مطابق ماده‌ي 3 لایحه‌ي قانوني «نحوه خريد و تملك اراضي و املاك براي اجراي برنامه‌هاي عمومي، عمراني و نظامي دولت» مصوب ١٢/١١/١٣٥٨، شهرداري مكلف است توافق مالكان عرصه و اعياني مشمول طرح را تحصيل کند. در اين صورت با پرداخت مبلغ توافق شده به مالك، ملك تحويل شهرداري مي‌شود و در فرض عدم توافق، مطابق تبصره‌ي یک ماده واحده‌ي  قانون «نحوه تقويم ابنيه، املاك و اراضي مورد نياز شهرداريها» مصوب ٢٨/٨/١٣٧٠ قيمت عرصه و اعيان ملک، توسط هيأت سه نفره‌اي از كارشناسان رسمي دادگستري تعيين مي‌گردد؛ آنگاه شهرداري به يكي از روش‌هاي ص54). اين نويسنده ماهيت حقوقي واگذاري‌هاي غيرتوافقي را نيز عقد دانسته و معتقد است شخص ديگري به قائم مقامي صاحب حق اقدام به واگذاري حقوق به شهرداري مي‌نمايد (بهشتيان، همان، ص65).

برخی نويسندگان نيز با تفكيك شرايط عمومي مربوط به تملك از قواعد تملك از طريق توافق و بدون تصريح به ماهيت توافق شهرداري با مالكان، رعايت شرايط عمومي تملك از جمله تأييد بالاترين مقام دستگاه اجرايي، تأمين قبلي اعتبار، لزوم و ضرورت اجراي به موقع طرح براي امور عمومي و ارائه‌ي گواهي مبني بر نبود اراضي ملي يا دولتي را براي توافق با مالكان ضروري دانسته‌اند (صالحي، 1383، ص٥2 و ميرزايي، 1388، ص221). برخي ديگر نيز بدون تعيين ماهيت توافقات شهرداري، صرفاً مراحل اجراي طرح و تملك

روی لینک زیر کلیک نکنید برای دیدن جزییات این پایان نامه به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید

(فقط حاوی صفحات فرد و حداکثر فقط 50 صفحه با فرمت ورد):

 بررسی حقوق مالکانه اشخاص متعاقب اجرای طرح کمیسیون ماده پنج

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

پایان نامه کارشناسی ارشد حقوق : بررسی حقوق مالکانه اشخاص متعاقب اجرای طرح کمیسیون ماده پنج

دسته‌ها: دسته اصلی