دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 بررسی فقهی و حقوقی رحم اجاره ای

مبحث هشتم-  وصيت

در وصيت نيز دو امر جريان دارد ،‌ اولي حكم ماده 851 قانون مدني است كه به موجب آن وصيت براي حمل صحيح دانسته شده است . در صورتي كه كودك زنده متولد شود ، نسبت به موصي به مالك است .

و اما ماده 852 قانون مدني مي‌گويد : « اگر حمل در نتيجه جرمي سقط شود ، موصي به به ورثه او مي‌رسد ، مگر اينكه جرم مانع ارث باشد . » مثالي راي ماده 852 مانند آنكه وارث جنين ، اقدام به ارتكاب جرم منتهي به سقط شده باشد . در اين مسأله فعل عمدي موجب سقط جنين ، جرم است و سقط هنگامي عملي مي‌گردد كه حمل در داخل رحم باشد و بر اثر عمل مادي از جانب مرتكب ، از آن جدا و خارج گردد.

استاد شهيدي پس از بيان مقدمه‌اي با طرح اين سؤال كه آيا مي‌توان ماده 852 قانون مدني را در مورد كودك آزمايشگاهي در دوران خارج از رحم ، اجرا كرد ؟ و معتقد گرديد كه اگر نطفه بارور شده موجود در لوله آزمايشگاهي ، موصي‌له واقع شود و به وسيله شخصي ، عمداً تلف و تضييع شود ، موصي به به وارث او انتقال مي‌يابد؟ ايشان در پاسخ به اين سؤال باز سؤال ديگري را مطرح مي‌كنند . كه آيا اتلاف نطفه بارور شده در خارج رحم جرم است يا خير ؟

یکی از آثار نسب قانونی، الزام به انفاق اقارب و خویشاوند در خط مستقیم(عمودی) می‌باشد. چنان‏که ماده 1196 ق.م تصریح می‌نماید، که اقارب نسبی در خط عمودی فقط ملزم به انفاق به یک‌دیگر می‌باشند. چنانکه می‌دانیم خویشاوندان خط عمودی به دو دسته اطلاق می‌گردد:

–        کسانی که شخص از آنان متولد شده است(اقارب عمودی صعودی شخص)

–        کسانی که آنان از شخص متولد شده‌اند(اقارب عمودی نزولی شخص)

در معنی اصطلاح نفقه آورده‌اند، [1]که نفقه در اصطلاح حقوقی عبارت است از چیزی که برای گذران زندگی لازم و مورد نیاز است. قانون مدنی این نیازمندیها را در ماده1204 ذکر کرده است، ولی مقدار نفقۀ اقارب را معین ننموده و آنرا موکول به درجۀ استطاعت منفق و به قدر رفع احتیاج انفاق شونده نموده است. بر اساس مادۀ 1199 قانون مدنی، نفقۀ اولاد برعهدۀ پدر است. پس از فوت پدر یا عدم قدرت او بر انفاق، بر عهدۀ اجداد پدری است و در صورت نبودن پدر یا جدی پدری یا عدم قدرت آن، نفقۀ فرزند بر عهدۀ مادر است. در صورت زنده نبودن مادر، یا عدم قدرت بر انفاق وی، نفقه برعهدۀ اجداد و جدّات مادری و جدّات پدری است. در این ماده قانون‌گذار در درجۀ نخست پدر و با ترتیباتی مادر را مسئول پرداخت نفقۀ اولاد قلمداد کرده است. نظر به این‏که در مورد نسب پدری در حالت استفاده از رحم جایگزین، پدر حکمی، پدر قانونی طفل محسوب می‏شود لذا در مورد نفقۀ طفل از جهت پدر و اجداد پدری مشکلی بروز نخواهد کرد. از آن‏جا که الزام خویشان هر طبقه در انفاق بچه منوط به این است که از گروه قبلی کسی زنده یا قادر به انفاق نباشد. لذا در صورت فقدان طبقۀ اول و دوم ویا عدم قدرت آنان از پرداخت نفقه، مادر که جزء طبقه سوم است ملزم به انفاق بچه خواهد بود.

[1] قبله اي ، خ ,1377,مقاله بررسي مسائل فقهي و حقوقي انتقال جنين , تهران.ص۱۴

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود از لینک زیر

 دانلود پایان نامه:بررسی فقهی و حقوقی رحم اجاره ای 

دسته‌ها: دسته اصلی