دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان پایان نامه :بررسی مبانی و آثار تربیتی حج از منظر قرآن و روایات

می توان به مراحل بالایی از این ویژگی رسید.تشویق به بهره گیری ازعقل واندیشه و سفارش بسیاری از ائمه ی ما در این بوده است که در سفر تربیتی حج و به خصوص در صحرای عرفات و مشعر به تفکر بپردازند و از این طریق به جایگاه خود در دنیا و نیز به شگفتیهای آفرینش پی برده و از این طر یق به خداشناسی دست یابند.

ج) حقیقت جویی

به درک منطق با واقعیات هستی ،حقیقت می گویند. انسان گرایش دارد که حقیقت امور واشیاء راآن طور که هستند بفهمد. درک حقایق وتوسعه آگاهی بشر به مقدار زیادی بستگی به وجود این بعد درانسان دارد. دراهمیت این بعدهمین بس که رسول گرامی اسلام(ص) فرمودند: « اللّهُمَّ أَرِنی الأَشیاءَ کَماهِیَ؛ خدایا حقیقت امور راآن چنان که هستند به ما بشناسان.»(همان،ص62)

یکی ازگرایش های اصیل انسان ، حقیقت جویی است. مقصود ازحقیقت جویی ، اشتیاق انسان به شناخت روابط بین پدیده ها است. کشف واقعیت ها چه درابعاد نظری ومعرفتی ، چه درابعاد عملی ناشی ازتمایل او به آگاهی ازاین امور است. چنان چه ، اگرهیچ تمایل واشتیاقی به فراگیری علوم ودانش وفرهنگ نبود، بشر این چنین رشد نمی کرد. خداوند ازتمایل واشتیاق شدید آدمی به درک حقایق برای هدایت اوبهره گرفته است.

تشویق به بهره گیری ازعقل واندیشه وقرار دادن نشانه های روشن درخلقت جهان وارسال رسل وبه جا دراین آیه کریمه ضمن یک دستوراخلاقی ،به فلسفه اجتماعی آفرینش خاص انسان اشاره می کند. با این بیان که انسان به گونه ای آفریده شده که به صورت گروه های مختلف ملی وقبیله ای درآمده است. با انتساب به ملیت هاوقبیله ها بازشناسی یکدیگر که شرط لاینفک زندگی اجتماعی است صورت می گیرد.(ملکی،1389،ص63)

ارتباط اجتماع گرایی با برنامه ی تربیتی حج

از جمله برنامه های عبادی که اسلام برای رشد این جنبه از ویژگی های ذاتی انسان نهاده است،حج است.حاجی هیچ یک از اعمال و مناسک حج را به تنهایی و در خلوت انجام نمی دهد.از طواف گرفته تا منی ،همه باید در جمع ودر میان اجتماع انسانها انجام گیرد.تا حاجی به علت قرار گرفتن در این شرایط راه ورسم درست زندگی در اجتماع را بیاموزد.

ه) مسؤولیت پذیری

ازدیدگاه مکتب اسلام انسان به دلیل اختیاری که دارد، مسؤول است وبایدجواب گوی اعمال ورفتارخود باشد. یکی ازابعاد مسؤلیت انسان دربرابر خداونداست. حضرت سجاد(ع) می فرمایند: “حق بزرگ خدا برتو این

روی لینک زیر کلیک نکنید برای دیدن جزییات این پایان نامه به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید

(فقط حاوی صفحات فرد و حداکثر فقط 50 صفحه با فرمت ورد):

بررسی مبانی و آثار تربیتی حج از منظر قرآن و روایات

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

پایان نامه بررسی مبانی و آثار تربیتی حج از منظر قرآن و روایات

دسته‌ها: دسته اصلی