دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 بررسی میزان رمزگردانی گویشوران مازندرانی، ترکی و کردی

– دلایل رمزگردانی

عوامل متعددی دلایل، مقدار و نوع رمزگردانی را تعیین می­کنند که در اینجا به موارد زیر اشاره می­کنیم.

1- یکی از اصلی­ترین عوامل در میزان و نوع رمزگردانی، متاثر از دروندادی است که کودک دریافت می­کند. هرچه کودک بیشتر در معرض زبان آمیخته باشد، در برونداد زبانی خود بیشتر آنها را به کار می­برد. بلومفیلد (1379: 524) در این خصوص گفته است ” کودک بیشتر عادت زبانی خود را از اشخاص خاصی می­آموزد و اکتساب عادت­های زبانی از گویشوران مسن­تر امری بدیهی و مورد تایید است.

2- یکی دیگر از دلایل رمزگردانی، کمبود دانش زبانی یا واژگانی[1] مقصد است. گویشور این کمبود دانش زبانی مقصد را با استفاده از عناصری که از لحاظ زبانی برای آن موقعیت مناسب هستند بر طرف می­کنند، تا بدین وسیله به یکی از مهم­ترین کارکردهای زبانی که همانا برقراری ارتباط است نائل گردد. به تعبیری در اینجا رمزگردانی نقش جبرانی[2] را ایفا می­کند.

3- از دیگر دلائل رمزگردانی این است که بعضی از واژه­ها، مولفه­های معانی یگانه خود را دارند. این مولفه­ها تا حدی برگرفته از خود زبان است و تا حدی برگرفته از فرهنگ می­باشد. به تعبیری گاهی واژه­ها نظیر یا مترادف فرهنگی[3] با هم ندارند. پانایوتو به نقل از ویرزبیکا[4] (1999) عنوان می­کند که واژه “گناه” در زبان انگلیسی، زبان­های فرانسه، آلمانی، روسی و لهستانی هیچ معادلی ندارد و در تمامی آن زبان­ها “گناه” تنها در مفهوم خطا[5] است. حتی واژه انگلیسی ‘Love’ و ‘Anger’ ممکن است معادل زبانی کاملی در زبان­های دیگر نداشته باشند. مثلاً هردیا و براون عنوان می­کنند که واژه Love و معادل اسپانیایی آن Amore از این جهت با هم فرق دارند که در انگلیسی واژه Love را می­توان هم برای جانداران و غیر جانداران بکار برد ولی واژه Amore را نمی­توان برای غیر جاندار بکار برد. واژه Love انگلیسی و عشق در فارسی از نظر معنایی کاملاً با هم همپوشی ندارند،

[1] Lack of appropriate vocabulary

[2] Compensatory

[3] Cultural equivalent

[4] Wierzbicka

[5] Fault

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود از لینک زیر

 دانلود پایان نامه:بررسی میزان رمزگردانی گویشوران مازندرانی، ترکی و کردی

دسته‌ها: دسته اصلی