دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 بررسی میزان رمزگردانی گویشوران مازندرانی، ترکی و کردی

رمزگردانی و رمز­آمیزی

عده­ای از پژوهشگران بر این باورند که همان تعریفی که برای رمزگردانی بکار برده می­شود برای رمزآمیزی نیز مورد استفاده قرار می­گیرد (محمودزاده، 2000، 68).

هافمن (1991) رمزگردانی را کاربرد متناوب دو زبان یا دو گونه زبانی متفاوت در طول یک پاره گفتار یا مکالمه واحد تعریف می­کند. از طرفی اپل و میوسکین (1989) نیز همین تعریف را برای رمزآمیزی به کار می­برند.

آنچه از اپل نظر و میوسکین به عنوان رمزآمیزی به حساب می­آید، بازگویی دقیق توصیفی است که هافمن برای رمزگردانی به کار می­برد. این چنین به نظر می­رسد که پژوهشگرانی که در زمینه دوزبانگی کار می­کنند، نتوانسته­اند خط قاطعی میان رمزگردانی و رمزآمیزی بکشند و هر چند که همگی آنها مفهوم واحدی در ذهن دارند، عنوان­های مختلفی به پدیده تغییر رمز می­دهند.

رومین[1] (1991) بر اساس آنچه که پاپلاک در سال 1980 پیشنهاد داده است، سه نوع تبدیل رمز را از هم متمایز کرده است. این سه نوع ذکر شده عبارتند از رمزگردانی ضمیمه­ای، رمزگردانی میان جمله­ای و رمزگردانی درون جمله­ای. رومین رمزگردانی درون جمله­ای را همان رمزآمیزی دانسته و زمانی که از اصطلاح رمزگردانی میان جمله­ای استفاده می­کند منظورش رمزگردانی است (همان؛ 69).

از نظر فسولد (1987)، دو معیار برای تمایز قائل شدن بین رمزگردانی  و رمزآمیزی وجود دارد. یکی از معیارهای تشخیص رمزگردانی از رمزآمیزی این است که دستور بند (ساخت دستوری هر بند)، تعیین کننده زبان است. بر این اساس هرگاه در طول گفتار از واژه یا عبارتی از زبان استفاده شود، رمزآمیزی صورت گرفته است. اما اگر یک بند دارای ساخت دستوری یک زبان و بند دیگر متعلق به ساخت دستوری زبان دیگری باشد، رمزگردانی انجام گرفته است (فسولد، 1987؛ 182).

[1] Romaine

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود از لینک زیر

 دانلود پایان نامه:بررسی میزان رمزگردانی گویشوران مازندرانی، ترکی و کردی

دسته‌ها: دسته اصلی