دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 بررسی میزان رمزگردانی گویشوران مازندرانی، ترکی و کردی

نقش رمزگردانی در محاوره

  • رمزگردانی می­تواند بعنوان یک شیوه اصلاح خودکار شبیه شیوه­هایی عمل کند که در کلام تک زبانه­ها نظیر قطع گفتار، کشش واکه­ای، مکث و تکرار بکار می­رود. مثلاً شخصی که دقیقاً نمی­داند پسر عموی او کجا کار می­کند ابتدا جواب اشتباه می­دهد و سپس بعد از مردد شدن از زبان معیار به گویش رمزگردانی انجام می­دهد تا نام محل کار او را تصحیح کند.
  • رمزگردانی همچنین نشان دهنده تغییرات اصلی در موقعیت نقل داستان در گفتگو است و رمزگردانی در گفته­هایی بکار میرود که به عنوان مقدمه داستان هستند و در داستان بعنوان مقدمه، محل­های موقتی را نشان می­دهد. افراد درباره حادثه­ای صحبت می­کنند که الان اتفاق افتاده است. به عبارت دیگر نقش رمزگردانی بیان یک داستان در گفتگو است که از زبان معیار به گویش و بالعکس انجام می­گیرد و رمزگردانی نیز در گفته­هایی بکار می­رود که شامل تغییر، تکرار و بسط داستان باشد (جفرسن[1]، 1978).

2-6-7- برجسته­سازی[2]

ضیاءحسینی (1378) طی تحقیقی در مورد رمزگردانی به این نتیجه رسید که انگیزش قوی دوزبانه­ها در رمزگردانی برجسته­سازی بوده است. به عبارت دیگر آزمودنی­های این تحقیق به جای آنکه به منظور برجسته­سازی, عناصر مربوط را به مکان آغازین جمله انتقال دهند که نشانه بارز برجسته­سازی در دو زبان فارسی و انگلیسی است، اینان برای این منظور از رمزگردانی استفاده کرده­اند. به اعتقاد هاورانک[3] (1932) برجسته­سازی بکارگیری عناصر زبان است به گونه­ای که شیوه بیان جلب توجه کند و غیر متعارف باشد.

موکارفسکی[4] (1932) برجسته­سازی را انحراف از مولفه­های هنجار زبان می­داند و برجسته­سازی در ارتباط مستقیم با قواعد حاکم بر زبان هنجار است. کلونساز[5] (1976) برجسته­سازی را با الگوهای روانشناسی ادراک برابر می­داند. لیچ (1976) پس از طرح فرایند برجسته­سازی، به دو گونه از این فرایند توجه نشان می­دهد.

[1] Jeferson

[2] Foregrounding

[3] Havranek

[4] Mukarovsky

[5] Cluysenaar

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود از لینک زیر

 دانلود پایان نامه:بررسی میزان رمزگردانی گویشوران مازندرانی، ترکی و کردی

دسته‌ها: دسته اصلی