دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 بررسی نوآوريها و چالشهاي موجود در خصوص درجه بندي مجازاتها در قانون مجازات اسلامي مصوب 92

-ارعاب خاص

ارعاب خاص برای اشخاصی می‎باشد که یک‎بار مرتکب جرم شده است و قانون‎گذار با تشدید مجازات‎ها به‎خاطرجرم متعدد و تکرار جرم ارعاب خاص را نسبت به مجرمان ایجاد می‎کند. بدین معنا که اگر مجرمی جرمی را مرتکب شد و بار دیگر نیز قبل از محکومیت از طرف دادگاه و بعد از محکومیت مرتکب شود‎، مجازات وی تشدید می‎یابد. ولی این ارعاب با واقعیت سازگاری ندارد چون برای مجرمانی که مجازات برایش بی‎اهمیت، بی‎ارزش و محیط زندان برایشان عادی بوده و ارعاب برای‎شان تأثیرگذار نیست. یعنی به‎جایی که مجرم در زندان اصلاح شود، در آن‎جا تبدیل به یک مجرم حرفه‎ای شده و با رهاشدن از زندان قادر خواهد بود که یک گروه را رهبری کند. بعضی از اندیشمندان حقوق معتقدند که زندان به عنوان یک «کارخانه‎ی جنایت‎سازی» می‎باشد و نه یک کانون اصلاح و تربیت. ولی بازهم با این‎همه، قانون‎گذار و قاضی تلاش دارند که با ایجاد ارعاب خاص از ارتکاب جرم توسط مجرمان جلوگیری کنند[1]

در رابطه با ارعاب خاص دو نکته‎ی مهم و اساسی است:

1- مجازات باید طوری باشد که منافع مجرم را در راستای منافعش به خطر اندازد تا مجازات از این طریق بتواند از ارتکاب مجدد جرم جلوگیری کند. در این‎صورت مجازات باید هم متناسب با جرم و هم قطعیت داشته باشد.

2- ارعاب مجازات به‎طور خاص باید توان تکرار جرم توسط مجرم را بگیرد. در صورتی‎که اگر کارمند دولت است باید از وظیفه سبک‎دوش یا به‎طور موقت منفصل یا اگر خارجی است اخراج و اگر هم تاجر است جواز فعالیت وی گرفته شود[2]

به عنوان خلاصه می‎توان گفت که ارعاب چه در سطح عام و چه در سطح خاص می‎تواند به عنوان یکی از اهداف مجازات تلقی شود و از ارتکاب جرم جلوگیری کند. در این‎صورت می‎توان تأثیرگذاری ارعاب را به‎طور زیر خلاصه کرد.

1- ارعاب زمانی تأثیرگذار است که قانون به عنوان اراده‎ی اجتماعی و ارزش‎های اجتماعی برای تمام مردم قابل احترام بوده و نسبت به آن پای‎بند باشند و رعایت آن‎ را یک وظیفه‎ی ایمانی و وجدانی خود تلقی کنند.

2- ارعاب زمانی تأثیرگذار است که مجازات ضمانت اجرای قوی داشته باشد. بدین معنا، زمانی که جرمی از طرف مجرمان ارتکاب می‎یابد حکومت به عنوان محافظ جامعه، حاملان آن را مجازات کند تا جامعه نسبت به قانون باورمند و دولت را یک بانی خوب برای دفاع از جامعه بدانند.

3- ارعاب زمانی تأثیرگذار است که محاکمات به‎طور علنی باشد تا مردم بدانند ارتکاب جرم امثال جنایت، جنحه و قباحت چه‎قدر مجازات را در پی‎دارد و دیگر به راحتی دست به ارتکاب جرم نزنند.

[1] صانعی,پرویز, 1382,منبع پیشین ,ص 655

[2] نوروزی فیروزی, 1390,منبع پیشین , ص 85

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود از لینک زیر

 دانلود پایان نامه:بررسی نوآوريها و چالشهاي موجود در خصوص درجه بندي مجازاتها در قانون مجازات اسلامي مصوب 92 

دسته‌ها: دسته اصلی