دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 بررسی نوآوری های قانون جدید حمایت خانواده

نحوه انتخاب و شرايط داوران

پس از صدور قرار ارجاع امر به داوري، هر يك از » طبق ماده 28 قانون جديد حمايت خانواده زوجين مكلفند ظرف يك هفته از تاريخ ابلاغ، يك نفر از اقارب متأهل خود را كه حداقل سي سال سن داشته و آشنا به مسايل شرعي، خانوادگي و اجتماعي باشد به عنوان داور به دادگاه معرفي كنند.

تبصره 1 محارم زوجه كه همسرشان فوت كرده يا از هم جدا شده باشند، در صورت وجود ساير شرايط مذكور در اين ماده به عنوان داور پذيرفته مي شوند.

تبصره 2 در صورت نبود فرد واجد شرايط در بين اقارب، يا عدم دسترسي به ايشان و يا استنكاف ايشان از پذيرش داوري، هر يك از زوجين مي توانند داور خود را از بين افراد واجد صلاحيت ديگر تعيين و معرفي كنند. درصورت امتناع زوجين يا عدم توانايي آنان، دادگاه، خود يا به در خواست هر يك از طرفين به تعيين داور مبادرت نمي كند

طبق ماده فوق، انتخاب داوران در مرحله نخست، بر عهده زن و شوهر است و سپس در صورت ناتواني يا امتناع آنان از معرفي داور، دادگاه رأسا بايد داور را انتخاب نمايد. البته در لوايح تنظيمي از سوي قوه قضاييه و مجريه، در فرض اخير، دادگاه بايد داوران را از ميان اعضاي مراكز مشاور خانواده انتخاب مي كرد، كه اين مورد از قانون جديد حمايت خانواده حذف شده است[1].

از طرفي ديگر، در لوايح تنظيمي از سوي قوه قضاييه و مجريه، افرادي كه متأهل بوده، ولي همسرشان فوت نموده بودند، نيز مي توانستند، هم از سوي زوج و هم از سوي زوجه، به عنوان داور، معرفي گردند[2]. حال آن كه در قانون جديد حمايت خانواده اين امتياز اولا فقط براي محارم زوجه شناخته

شده است. ثانيا بر اساس قانون جديد حمايت خانواده، اگر محارم زوجه، كه سابقا متأهل بوده، ولي هم اكنون به دليل طلاق، از همسرشان جدا شده باشند، در صورت وجود ساير شرايط، مي توانند به عنوان داور معرفي گردند. ولي در قانون حمايت خانواده مصوب قوه قضاييه و مجريه، چنين افرادي نمي توانستند به عنوان داور معرفي گردند. همچنين مهلت انتخاب داوران براي زوجين ظرف يك هفته از تاريخ ابلاغ ارجاع امر به داوري است.

در مقايسه مواد فوق با قوانين فعلي،

[1] . ماده 29 لايحه حمايت خانواده قوه قضاييه و ماده 31 لايحه حمايت خانواده مصوب قوه مجريه

[2] . تبصره يك ماده 28 لايحه حمايت خانواده قوه قضاييه و تبصره يك ماده 30 لايحه حمايت خانواده مصوب قوه مجريه

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود از لینک زیر

 دانلود پایان نامه:بررسی نوآوری های قانون جدید حمایت خانواده

دسته‌ها: دسته اصلی