دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان پایان نامه :تحلیل موضوعی شعر وحشی بافقی

وحشی همزمان با حکومت شاه تهماسب (984ـ930 ه.ق)، شاه اسماعیل ثانی (985ـ984 ه.ق) و شاه محمد خدابنده (996ـ985 ه.ق) زندگی کرده و آنها و رجال دیگر را ستایش کرده است؛ او قصیده‌ای در ستایش شاه تهماسب و ماده تاریخی در وفاتش دارد. ممدوح واقعی او حاکم یزد، میرمیران، بوده است. وی برای کسب معاش به ستایش رجال عصر پرداخته است.

او نه تنها به ستایش برخی از رجال پرداخته، بلکه برخی دیگر بخصوص شعر را هجو کرده است، چنانکه گفته‌اند وی و محتشم کاشانی یکدیگر را هجوهای رکیک کرده‌اند.

پیش از این نیز به مضمون غنایی اشعار او اشاره کردیم: وی مسدّس ترکیب‌ها و مربع ترکیب‌هایی با موضوع شعر غنایی دارد که با احساسات تند و عواطف شدید همراه است. وی همچنین ساقی‌نامه‌ای نیز سروده است.

در برخی از منابع آمده است که وی از افراط در میخارگی مرد یا نوشته‌اند که به دست معشوقش کشته شد و البته برخی گفته‌اند که مرض حمی محرقه مرد (صفا، 1364، ج 5: 766ـ763).

با جمع‌بندی آنچه گفته شد، می‌توان گفت وحشی چندان پایبند آداب مذهبی و اخلاق نبوده است. وی ارزش هنری شعر را برای کسب معاش نادیده گرفته و رجال عصر را ستایش نکرده است.

با توجه به آنچه درباره‌ی عیا‌شی‌ها و خوشگذرانی‌های شعرای صفوی گفتیم، می‌توان احتمال مرگ او به واسطه‌ی میخوارگی را احتمالی قوی دانست.


روی لینک زیر کلیک نکنید برای دیدن جزییات این پایان نامه به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید

(فقط حاوی صفحات فرد و حداکثر فقط 50 صفحه با فرمت ورد):

بررسی و مقایسه مضامین دینی و اخلاقی در اشعار وحشی بافقی و فرخی یزدی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

پایان نامه کارشناسی ارشد زبان و ادبیات فارسی: تحلیل موضوعی شعر وحشی بافقی

دسته‌ها: دسته اصلی