دانلود پایان نامه

سئو یا بهینه سازی سایت چیست؟

سئو یا بهینه سازی سایت چیست؟

SEO مخفف عبارت Search Engine Optimization می باشد که معنی آن بهینه سازی موتور جستجو است.

سئو یا بهينه‌سازي  سایت برای موتورهای جستجو به معني دستکاری و يا فریب موتور‌هاي جستجو با روش‌هاي غير اخلاقي نيست. سئو براي کمک کردن به بهبود رويت و ارتباط وب سايت‌ها در نتايج جستجوي طبيعي با هدف رسيدن به رتبه‌بندي بالا، ايجاد شده‌اند.

می توان سئو را به عنوان مجموعه‌اي از ترفند ها براي عوض کردن استراتژی سايت‌ها دانست. اين فرآيند به بيان اصلیترین عوامل مرتبط صفحه و افزايش اهميت آن در صفحه نتايج جستجو، می‌پردازد.

سئو یا بهینه سازی موتور های جست و جو جریان ساده ای نيست که به راحتی پياده‌سازي شود به دلیل این که نيازمند علم پيش زمينه‌اي ، دانش زیاد و صبر فراوان است. موتور‌هاي جستجو با نوسان و تغيير مداوم الگوريتم‌هاي رتبه‌بندي خود غير قابل پيش‌بيني می باشند؛ بنابراين وظيفه سئو کاران بروز نگه داشتن اطلاعات خود در زمینه سئو یا بهینه سازی وب سایت است.

سئو یا بهینه سازی سایت یکی از کار هایی می باشد که توسط سئوکار انجام می گردد.

الگوريتم گوگل بيش از دویست معيار دارد که جهت رتبه‌بندي يک سايت می باشد. به همین خاطر مهندسين سئو باید اصلیترین معيار‌ها را جهت پياده‌سازي موفق سئو بدانند.

درباره سئو

آغاز سئو

در اوايل سال 1990 اولين موتور‌هاي جستجو کار خود را آغاز کردند؛ برخی از مشهورترين آن‌ها Yahoo،Alta Vista و Infoseek بودند.در آن دوره مردم موتورهاي جستجو را به ديد يک فهرست نگاه مي‌کردند که مانند صفحه زرد، سئو اوليه بر پایه حروف الفبا انجام مي‌شد. در اين فهرست صفحاتی مانند AAA در اول اين فهرست وجود داشتند.

با توسعه مداوم اينترنت، موتورهاي جستجوي به روز‌تری ظاهر ‌شدند که از الگوريتم‌های رتبه‌بندي مبهم و پيچيده‌تري استفاده مي‌کردند. اين الگوريتم‌ها با ملاک تراکم کلمه کليدي ( تعداد دفعاتي که يک کلید واژه در يک صفحه استفاده شده تقسيم بر تعداد تمام کلمات صفحه) و تگ های شبيه key words براي فهمیدن محتوای وب سايت‌ها استفاده مي‌کردند. به دنبال اين پیشرفت، سئوبراي بيشتر ديده شدن وب سايت‌ها فعاليت خود را آغاز کرد. با توسعه رتبه‌بندي صفحات به وسیله موتور‌هاي جستجو، سئو کاران در پی راه‌هايي جهت تاثيرپذيري در رتبه بندي اين موتورها هستند.

همان طور که گفتیم بدست آوردن رتبه‌ خوب براي کلمات کليدي خاص اوايل کار خيلي ساده تر نسبت به امروز بوده است. با بکار گرفتن راه و روش‌هاي غير اخلاقي در آن زمان قرار گرفتن در بالاي فهرست نتايج جستجو تضمين شده بود. اما امروزه الگوريتم‌هاي موتورهاي جستجو مبهم و پیچیده تر شده‌اند و بسیار مشکل است که سئو کاران بتوانند موتورهاي جستجو را دستکاري کنند، البته اين بازي بين سئو کاران و موتورهاي جستجو امروزه نيز وجود دارد و ادامه خواهد داشت.

بهینه سازی برونی سایت یا سئو خارجی (Off-Page SEO) چیست ؟

بهینه سازی برونی سایت یا سئو خارجی (Off-Page SEO)

بهینه سازی برونی سایت یا سئو خارجی (Off-Page SEO) چیست ؟

بهینه سازی برونی سایت یا سئو خارجی (Off-Page SEO) چیست ؟

بهینه سازی برونی سایت یا سئو خارجی (Off-Page SEO) چیست ؟

سئو خارجی ( Off Page SEO ) جزو مهمترین فاکتور در سئو است. اعتبار و ارزش یک سایت مخصوصا در نظر موتورهای جستجو با سئو خارجی تامین می شود. سئو خارجی گسترده ترین شاخه در SEO است. فاکتورهای سئوی خارجی به بیش از چند صد مورد می رسد که با دستیابی به آنها سایت رشد قابل توجهی نسبت سایت های دیگر خواهد داشت.

متاسفانه امروزه افرادی که اقدام به تولید محتوا برای سایت خود می کنند، هیچگونه اطلاعاتی در خصوص سئو ندارند و در محتوای آن ها هیچ گونه تکنیک سئو به کار نرفته است.

همانطور که می دانید، سئو به معنای بهینه سازی موتورهای جستجو می باشد. به کاربر بردن اصول سئو در داخل صفحات خیلی مهم است و اگر به صورت کاملا اصولی به کار رود، باعث افزایش رتبه صفحه در گوگل می گردد و در نتیجه میزان و نرخ ورودی را بیشتر می کند.

سئو خارجی به مجموعه عوامل و فاکتورهایی که مربوط به خارج از محیط سایت است گفته می شود. Off Page SEO از دید موتورهای جستجو اهمیت بسیار بالایی دارد. در واقع میزان محبوبیت و نفوذ یک سایت در سطح وب با Off Page SEO مشخص می شود. اگر همه این عوامل با روند طبیعی انجام شود نتیجه بسیار خوبی خواهد داشت. البته به این نکته نیز باید توجه داشت که خاص بودن و نفوذ در سطح وب در شرایط فعلی برای یک سایت معمولی بسیار سخت است. در این حالت باید خودمان دست بکار شویم و سئوی خارجی را انجام دهیم که مهمترین اصل Off Page SEO در طبیعی بودن یا حداقل طبیعی نمایش دادن آن است. باید Off Page SEO به نحوی انجام شود که موتورهای جستجو آنرا غیر طبیعی تشخیص ندهند.

سئو خارجی سایت

سئو خارجی سایت امری تخصصی و حساس است که حتما باید توسط متخصص سئو انجام شود. عدم رعایت اصول Off Page ممکن است باعث پنالتی شدن سایت شود که جبران این مشکل حتی از سئو کردن یک سایت نوپا نیز سخت تر است. گوگل در صدر موتورهای جستجو به طبیعی بودن لینک بیلدینگ اصرار زیادی دارد. این سیر طبیعی باید به نحوی صورت پذیرد که مطابق با الگوریتم های غربال محتوا باشد. توجه به زمان ، روند ، ساختار و تناسب در سئو خارجی سایت اهمیت ویژه ای دارد و نمیتوان از آن چشم پوشی کرد. در صورتی که سئو داخلی سایت به درستی انجام شود بر روی عوامل دیگر مانند Page Authority , Domain Authority , Trust Rank , Page Rank , Site Value و … نیز تاثیر گذار هستند. رشد در موارد ذکر شده شده به رشد و بهبود نتایج موتورهای جستجو تاثیر زیادی دارد.

فاکتورهای سئو خارجی

فاکتورهای سئو خارجی به بیش از 200 مورد می رسد که هر روز نیز به تعداد و تنوع آن افزوده می شود. مهمترین فاکتورها در Off Page SEO به لینک بیلدینگ ، کسب اعتبار و قدرت برای سایت ، برندینگ و شبکه های اجتماعی مربوط می شود. سایر فاکتورها نیز مکمل بوده و همه آنها با هم مجموعه فاکتورهای Off Page SEO را تشکیل می دهند. در واقع با شناخت این موارد خواهیم دانست که سئو چیست و چکار باید کرد. یکی از فاکتور هایی که باید در طراحی سایت در نظر داشت مسئله سئو خارجی میباشد.

اهمیت سئو خارجی

با توجه به اینکه موتورهای جستجو مخصوصا گوگل به Off Page اهمیت بالایی می دهند توجه به این موضوع لازم است. در واقع گوگل به الگوریتم ها و سیستم های غربال محتوای خود بسنده نمی کند و از سایت های دیگر برای ارزش دادن به یک سایت و دخالت آن در SERP استفاده می کند.