دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان پایان نامه : بررسی و تطابق فقهی و حقوقی شاهنامه فردوسی با دین اسلام

 

« دلیل یکتایی او هماهنگیمیان آفریده هاست . چنانکه امام صادق ( ع ) (( اتصال التدبیر ))را نشانه یکتایی آفریدگار می شمارد » .  ( تفسیر نور ص 638 )

اگر کمی تأمل کنیم در میابیم که اگر خدایی به جز پروردگار یگانه ی بی همتا بود هیچ گاه چنین هماهنگی و نظمی در بین آفریده ها نبود چرا که هر کدام نظم خاص خود را داشته اند و در نتیجه باعث بر هم خوردن نظم کل هستی می شد پس خالق کل هستی یکی است که هیچ گاه نظمش بر هم نمی خورد .

امام رضا ( ع ) فرموده اند (( پدرم از پدرش و او از اجدادش و آنان از پیامبر خدا نقل کرده اند که خداوند فرموده است : (( کلمه لا اله الا الله حضی فمن دخل حضی أمن من غذابی : توحید قلعه من است و هر کس داخل این قلعه شود از قهر من در امان است )) . ( تفسیر نور ص 638 )

این روایت از ثامن الائمه امام رضا درجه ی اهمیت توحید را مشخص می کند ، و می توان دریافت که تنها راه گریز از غذاب سخت پروردگار اعتقاد به یگانگی اوست و دوری از هر گونه شرک و پرستش غیر از آن دادار و خالق یکتا و ایزد بی همتا .

لازمه ی اعتقاد به توحید :

اگر در ذهن خود شیئی یا اشیائی را تصور کنیم می توانیم برای آن صفاتی نیز در نظر بگیریم .

ولی نمی توان بدون در نظر گرفتن چیزی صفات نیکویی را بر آن حمل کنیم . پس بنابراین می توان اینچنین گفت که لازمه ی پذیرش صفات هر ماده ای در ابتدا پذیرش خود آن ماده می باشد .

    با ذکر مثال مادی فوق می توان چنین عنوان کرد که اگر انسان به وجود خداوند به عنوان یک خالق معتقد نباشند چگونه می تواند صفاتی چون عدل و وحدانیت و دیگر اصفات الهی را بپذیرد پس در ابتدا لازم است

روی لینک زیر کلیک نکنید برای دیدن جزییات این پایان نامه به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید

(فقط حاوی صفحات فرد و حداکثر فقط 50 صفحه با فرمت ورد):

تبین ، بررسی و تطابق فقهی و حقوقی شاهنامه فردوسی با دین مبین اسلام در بخش اساطیری از پادشاهی کیومرث تا پادشاهی منوچهر

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

دسته‌ها: دسته اصلی