دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان پایان نامه :  تبیین نقش تعادل طبایع اربعه در تعالی اخلاق با نظر به روایات معصومین علیه السلام و حکمای اسلامی

اجسام مرطوب، زود مي­گيرند و زود هم از دست مي­دهند ولي اجسام خشك، دير مي­پذيرند و دير از دست مي­دهند. اگر خشك و تر به هم بياميزند؛ خشك از تر، نرمي و آسان شكل گرفتن را مي­گيرد و تر از خشك، قوام و حفظ هيأت را.

هوا: سبك نسبي است و اطراف آب را گرفته است. با عناصر ديگر مي­آميزد و باعث تخلخل و سبكي و گشادگي آنها مي­شود. در موجودات، نرمي، سبكي و سهولت بلند شدن را سبب مي­شود. از آب فرمانبردارتر است. طبع آن گرم و تر است.

آتش: سبك مطلق است و بالاتر از ساير عناصر قـرار مي گيرد. باعث مي شود هوا به دو عنصر سرد نفوذ كند؛ سردي آنها را بشكند و آنها را از عنصر به مزاج تبديل كند. در موجودات، پختن، نرم كردن و آميختن را باعث مي­شود. طبع آن گرم و خشك است.

نكته: در موجودات زنده، آب و خاك كه سنگين ترند؛ بيشتر در پيدايش اندامها و حفظ ثبات آنها دخيلند امّا آتش و هوا اوّلاً در پيدايش ارواح و روانها دخيلند و در ثاني، حركت و جنبش( هم در ارواح و هم در اندام­ها) را سبب مي­شوند.

عنصر (رکن یا اسطقس) خاک و آب و هوا و آتش و قوا (کیفیت­های) اولیه، سرد و خشک، سرد و تر، گرم و تر، گرم و خشک می­باشد.

قوای اولیه 4 عنصر تشکیل دهنده جهان مادی (و از جمله بدن انسان می­باشد).

از اين عناصر دو عنصر سبك و دو عنصر ديگر سنگين هستند. عناصر سبك عبارتند از آتش و هوا و عناصر سنگين عبارتند از آب و خاك. وجود خاك (مزاج خاكى) در موجودات جهت بهم‏پيوستگى و پايدارى و نگهدارى هيئت‏ها (اشكال) است. وجود آب در موجودات براى ايجاد نرمى در اشكالى است كه به شكل‏گيرى، طرح‏ريزى و راست و هموار شدن نيازمند هستند. وجود هوا در موجودات براى نفوذ، نرم كردن، سبك گردانيدن و سهولت بلند كردن آنهاست. وجود آن (آتش) در ميان موجودات براى پختن و نرم كردن و آميختن و در خود نفوذ دادن گوهر هوائى است كه بتواند سردى دو عنصر سنگين و سرد را روشن خود در آثارش ذکر می­کند که قدما معتقد به طبايع چهارگانه بودند، همچنان كه به عناصر چهارگانه و اخلاط چهارگانه اعتقاد داشتند:

چهار طبع مخالف سركــــش             چند روزى شوند با هم خوش‏

گر يكى زين چهار شد غالب             جان شيرين برآيد از قالــــب‏

روی لینک زیر کلیک نکنید برای دیدن جزییات این پایان نامه به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید

(فقط حاوی صفحات فرد و حداکثر فقط 50 صفحه با فرمت ورد):

تبیین نقش تعادل طبایع اربعه در تعالی اخلاق با نظر به روایات معصومین علیه السلام و حکمای اسلامی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

دسته‌ها: دسته اصلی