دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان پایان نامه :  تبیین نقش تعادل طبایع اربعه در تعالی اخلاق با نظر به روایات معصومین علیه السلام و حکمای اسلامی

برای مثال، یک بحث برجسته در مبانی روایی و قرآنی، مفهوم غذای حلال و طیّب، در برابر غذای حرام و شبهه ناک و خبیث است که تمام مفاهیم تغذیه­ای را تحت تأثیر خود قرار می­دهد و انواع تغییرات و تفاوت­های مزاجی را در افراد باعث می­شود.

در واقع، از دیدگاه مبانی روایی و قرآنی، مزاج، بر آیند اثر مجموعه عناصر و ارکان مادی و معنوی در یک موجود است. برای مثال طبع غذایی که توسط یک انسان صالح و با مواد اولیه طیب و حلال تولید می­شود و خلطی که از آن در بدن به وجود می­آید، در شرایطی کاملاً مساوی، با طبع و خلط حاصله از غذایی که توسط یک شخص ناصالح و از مواد اولیه غیر طیب و غیرحلال تولید می­شود، حتماً و حتماً متفاوت است.

1-1- نحوه تشكیل طبایع اربعه

به اعتقاد قدما جويدن تا اندازه‏اى در هضم غذا دخالت دارد. سپس غذا به معده مى‏رود و در اثر حرارت معده و اعضاى اطراف آن هضم ادامه پيدا مى‏كند (هضم اوليه). در آنجا غذا به ماده‏اى آبكى به نام كيلوس (قيلوس) تبديل مى‏شود. پس از هضم، قسمت لطيف و رقيق كيلوس از ديواره‏ معده و روده‏ها جذب شده و در نهايت از طريق عروقى به نام ماساريقا (مزانتر) به كبد مى‏رسد. وقتى كيلوس در عروق ريز كبد پخش شد، در اثر حرارت تغييراتى مى‏كند و در اصطلاح مى‏پزد (هضم دوم). در هر پخته شدنى بخش كف ‏مانند و درد مانند وجود دارد و اگر زيادتر از حد پخته شود، حالت سوخته و اگر كمتر پخته شود، حالت خام دارد. بخش كف مانند، صفرا، و بخش درد مانند، سودا است.

تركيب باهم مختلفند. اخلاطى كه با اين نوع خون مى‏آميزند چهار تا هستند: بلغم، سودا، صفرا، ماده مائى (آبكى) و خون بتناسب آميزه آنها گاهى تيره و گاهى روشن مى‏شود و گاهى بسيار سياه و گاهى سفيد مى‏گردد. به همين نحو بوى و مزه آن دگرگونى مى‏يابد، يعنى تلخ و شور مى‏گردد و به ترشى مى‏گرايد.

1-1-1- بلغم

بلغم دو گونه است: بلغم طبيعى و بلغم ناطبيعى‏.

بلغم طبيعى، بلغمى است كه استعداد آن را دارد به خون تبديل شود، زيرا كه اين ماده خود به خود خونى است كه هنوز خام و ناپخته است. مزه اين بلغم شيرين است؛ سردى مزاج آن زياد نيست و در حد سردى خون و صفرا است.

روی لینک زیر کلیک نکنید برای دیدن جزییات این پایان نامه به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید

(فقط حاوی صفحات فرد و حداکثر فقط 50 صفحه با فرمت ورد):

تبیین نقش تعادل طبایع اربعه در تعالی اخلاق با نظر به روایات معصومین علیه السلام و حکمای اسلامی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

دسته‌ها: دسته اصلی