دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان پایان نامه :  تبیین نقش تعادل طبایع اربعه در تعالی اخلاق با نظر به روایات معصومین علیه السلام و حکمای اسلامی

است كه بعد از عمل هضم (تحليل- گداختن) بر دهانه معده فرود مى‏آيد و در اين فرود آمدن دو نفع دارد، يكى آنكه دهانه معده را سفت و سخت و نيرومند مى‏كند، دوم آنكه دهانه را بوسيله ترشى خود تحريك مى‏كند و باين وسيله انسان را از گرسنگى باخبر مى‏سازد و اشتها را بر مى‏انگيزد.

سودائى كه به سوى طحال در جريان است، خون از آن بى‏نياز است و هر آنچه كه از طحال‏ مى‏تراود طحال به آن نيازى ندارد. همچنانكه صفراى تراويده از كيسه صفرا نيروى دفع‏كننده را از طرف پائين هشيارى مى‏دهد (حس اجابت)، سودائى كه از طحال تراوش مى‏شود، نيروى جذب‏كننده را از قسمت بالا آگاه مى‏سازد (ميل پذيرش غذا).

سودا هم موارد غیر طبیعی دارد که از ذکر ان پرهیز می­کنیم.[1] نتیجه بحث در جدول زیر بدین گونه می­باشد.

خلط عنصر صفت
خون هوا گرم وتر
صفرا آتش گرم وخشک
بلغم آب سرد وتر
سودا خاک سرد وخشک

1-1-1- لمس كردن

مقياس مزاج براى سرزمين‏هاى معتدل معلوم است. در معاينه يك فرد او را بوسيله لمس معاينه مى‏كنند. اگر حالت شخص در اين لمس كردن با مقياس معتدل برابر باشد مزاج او را معتدل مى‏شمارند. اما اگر معاينه‏كننده خود معتدل المزاج باشد و در ضمن معاينه، گرمى يا سردى و يا سختى و يا زبرى بيشتر از وضع طبيعى را حس كند و در پيدايش اين حالات تأثيرات خارجى مانند هوا، شست‏وشو، شنا و غيره در كار نباشند و زبرى يا نرمى را از حد لازم خارج كرده باشند، چنين مزاجى نامعتدل معرفى مى‏گردد. از نرمى و زبرى و خشكى ناخن‏ها مى‏توان به چگونگى مزاج پى برد آنهم بشرطى كه عوامل خارجى در كار نباشند. ليكن نتيجه‏گيرى از نرمى و سختى موقعى صحيح است كه گرمى و سردى در حال اعتدال باشند وگرنه بسيار ممكن است كه گرمى‏ زياده از حد اعتدال- كه كارش گداختن است- سختى و زبرى را به چنان حالت نرمى درآورد كه پندارى نرم و تر مزاج است. همچنين شايد سردمزاجى بيش از اعتدال- كه كارش انجماد است- سخت را چنان نشان دهد كه خشك است. مثال براى اين دو حالت وضع برف و پيه است؛ برف از آنجا كه انجماد كننده است و پيه از آن جهت كه غليظ است.

[1] . ر. ک . ابن سینا ، قانون (ترجمه : عبدالرحمن شرفكندى) ؛ ج‏1 ، صص 33 – 41 .

روی لینک زیر کلیک نکنید برای دیدن جزییات این پایان نامه به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید

(فقط حاوی صفحات فرد و حداکثر فقط 50 صفحه با فرمت ورد):

تبیین نقش تعادل طبایع اربعه در تعالی اخلاق با نظر به روایات معصومین علیه السلام و حکمای اسلامی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

دسته‌ها: دسته اصلی