دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 تحلیل ماده 688 قانون مجازات اسلامی مصوب 1392

گفتار دوم : آلودگي خاك

مدت‌هاست كه مواد نفتي و مشتقات آن در اثر حمل‌ونقل يا ذخيره‌سازي‌ موجب آلودگي خاك مي‌شود. آلودگي هاي نفتي يك پيامد اجتناب ناپذير از افزايش سريع جمعيت و فرايند صنعتي شدن است كه به‌دنبال آن آلودگي خاك توسط مواد هيدروكربنه نفتي به شكل وسيع در اطراف تاسيسات اكتشاف و پالايش و به شكل موضعي در مسيرهاي انتقال اين مواد قابل مشاهده است. علاوه بر انتشار مستقيم اين آلاينده‌ها، غبارات حاصل از سوخت گازهاي همراه نفت، طي ساليان متمادي توانسته مواد سمي و مضري به خاك‌هاي منطقه اضافه كند هرچقدر مواد نفتي به عمق بيشتري از خاك نفوذ كند، رفع آلودگي آن مشكل‌تر و هزينه آن چندين برابر خواهد بود.[1]

در مورد ركن قانوني جرم زيست محيطي آلودگي خاك نخست بايد از ماده 9 قانون حفاظت و بهسازي محيط زيست و تبصره آن سخن گفت. در اين ماده ابتدا هر گونه آلودگي محيط زيست ممنوع (جرم) دانسته شده است. سپس آلودگي محيط زيست تعريف شده و در اين تعريف از آلودگي خاك نيز نا برده شده است. به اين ترتيب مي‌توان ماده 9 را نخستين مصداق عنصر قانوني اين جرم تلقي كنيم.

در قانون اراضي مستحدث ساحلي مصوب 1354 نيز از آلودگي خاك سخن گفته شده است. در ماده 11 اين قانون آمده است: «هر كس به قصد تصرف به اراضي مستحدث و ساحلي متعلق به دولت و حريم دريا و درياچه‌ها و تالاب‌‌هاي كشور تجاوز كند و يا اراضي مزبور را با برداشت شن و ماسه و خاك و سنگ تخريب نمايد به حسب جنحه‌اي تا سه سال و خلع يد محكوم خواهد شد.»

در حال حاضر ماده 688 قانون مجازات اسلامي يكي از مهمترين مواد ركن قانوني اين جرم زيست محيطي به شمار مي‌رود. در تبصره 2 اين ماده همانند ماده 6 قانون حفاظت و بهسازي محيط زيست، ضمن تعريف آلودگي محيط زيست، از آلودگي خاك نيز به عنوان يكي از مصاديق اين آلودگي و جرم عام زيست محيطي نام برده شده است. به علاوه، مادة 690 قانون ياد شده و قانون مديريت پسماندها، قانون حفاظت و بهره‌برداري از جنگلها و مراتع مصوب 1346 با اصلاحات بعدي و قوانين برنامه‌هاي توسعه كشور را نيز مي‌توان در اين باره مورد توجه و بررسي قرار داد.

[1] پارسا، علیرضا(1384). محیط زیست و حقوق بشر، اطلاعات سیاسی اقتصادی ش 136 – 135 ص 130

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود از لینک زیر

 دانلود پایان نامه:تحلیل ماده 688 قانون مجازات اسلامی مصوب 1392

دسته‌ها: دسته اصلی