تشریح مسائل و موضوعات پزشکی مساله اهدای جنین از اهمیت فراوانی برخوردار است. از نظرات و فتاوای فقهاء اینگونه بر می آید که برخی از آنان، به خوبی با جنبه پزشکی این موضوع آشنایی ندارند و باید توسط متخصصین امر نسبت به کم و کیف موضوع به خوبی توجیه شوند. آشنا کردن فقها و علما با مسائل پزشکی و برگزاری همایش ها و گردهمایی های تخصصی پزشکی و همچنین حقوقی و انعکاس نتایج آنها به مجلس شورای اسلامی به منظور تدوین قانونی جامع و مانع مفید خواهد بود.
2- لقاح آزمایشگاهی یا تلقیح مصنوعی عموما به دو روش لقاح داخل رحمی و خارج از رحم صورت می گیرد. گرچه روش های لقاح داخل رحمی ساده تر و کم هزینه تر از روش های خارج از رحم می باشد، اما در کشور ایران به دلیل مخالفت اکثریت فقهاء با روش های لقاح داخل رحمی، صرفا برخی از روش های لقاح خارج از رحمی پذیرفته شده است. اهداء و انتقال جنین مطابق نظر اکثر فقهاء عملی مجاز بوده و بر همین اساس قانون گذار ایران اقدام به وضع قانون نموده است. قانون گذار ایران به شرح ماده یک قانون نحوه اهدای جنین به زوجین نابارور، صرفا اجازه انتقال جنین های حاصل از لقاح خارج رحمی زوجین قانونی و شرعی به زوجین نابارور را به مراکز تخصصی درمان ناباروری مجاز داده است. با این حال با توجه به تعدّد روش های لقاح خارج از رحم و زمینه مساعد برای بهره برداری از آنها، ضروری است قانون گذار ایران نیز (همانند ماده 13 قانون باروری انسانی 1990 انگلیس و یا ماده 3 قانون ناباروری 1995 استرالیا) ضمن توضیح و تبیین این روش ها، روش های مجاز را صراحتا بیان نماید.
3- قانون نحوه اهدای جنین به زوجین نابارور، به منظور حل مشکل زوجین نابارور تدوین و تصویب شد و از این بابت باید قدر دان زحمات طراحان این قانون و اندیشمندان و محققان پیرامون آن بود. اما این قانون در مقایسه با قوانین موضوعه کشورهایی همچون استرالیا و انگلیس و فرانسه با نقایص متعددی روبروست؛ خصوصا در مورد اهدای گامت (اسپرم و تخمک) مقرراتی در قانون و آیین نامه اجرایی آن دیده نمی شود. از مواردی که باید در قانون نحوه ی اهدای جنین به زوجین نابارور به آن اشاره شود می توان به:
3-1- تبیین بیشتر حقوق اطفال ناشی از اجرای این قانون از قبیل وضعیت نسب، توارث، محرمیت و … اشاره نمود. اگر قانون گذار وضعیت نسب طفل حاصل از جنین اهدایی را مشخص نماید آثار ناشی از نسب همانند توارث، محرمیت و ولایت و … نیز خود به خود روشن خواهد شد.
3-2- تبیین روابط حقوقی اهداءکنندگان با دریافت کنندگان و همچنین رابطه حقوقی و اجتماعی فرزند حاصل با هر یک از اهداء کنندگان و دریافت کنندگان.
3-3- نحوه احراز سلامت، تابعیت، زوجیت اهداءکنندگان، نحوه احراز عدم اعتیاد و صلاحیت روانی و اخلاقی متقاضیان جنین.
3-4- ثبت هویت واقعی صاحبان جنین، نحوه طبقه بندی و نگهداری اطلاعات اهداءکنندگان و اهداءگیرندگان، ثبت هویت واقعی طفل حاصل،حق طفل برای دانستن هویت واقعی خود.
3-5- نحوه ی تامین هزینه ی آنان در صورت فوت یکی از زوجین گیرنده ی یا وقوع طلاق.
3-6- نحوه تاسیس و تشکیل مراکز تخصصی درمان ناباروری و احراز صلاحیت آنها.
3-7- نحوه دریافت سلول های جنسی اهداءکنندگان و کم و کیف نگهداری و ترکیب و تلقیح آنها.
3-8- تعریف ضوابط شرعی مورد نظر و نحوه رعایت ضوابط شرعی توسط مراکز دریافت کننده گامت از زوجین شرعی و قانونی برای تشکیل جنین، نحوه تشکیل جنین و انتقال آن به رحم متقاضی.
3-9- چگونگی تولید، نگهداری، واردات، و صادرات گامت و جنین.
3-10- ماهیت گامت و جنین اهدایی از نظر مالیت داشتن و قابلیت معامله آنها، دریافت یا عدم دریافت وجه توسط اهداءکنندگان از مراکز تخصصی درمان ناباروری، دریافت وجه توسط مراکز ناباروری هنگام انتقال جنین.
3-11- شرایط و کیفیت تاسیس بانک های اسپرم و جنین.
3-12- امکان یا عدم امکان استفاده از سلول های جنسی افراد مرده و امکان لقاح سلول های جنسی مردگان با زندگان با هدف تولید نسل، نحوه اعتراض موسسات یا اشخاص ذی نفع به مجوزهایی که بدون رعایت شرایط قانون صادر شده است.
نکته: محل وضع اینگونه مقررات مهم در خود قانون است نه در آیین نامه؛ زیرا آیین نامه نمی تواند حقوق و تکالیفی را که در قانون پیش بینی نشده است، وضع نماید و قوه مجریه که مرجع وضع آیین نامه می باشد نمی تواند برخلاف اصل تفکیک قوا و به جانشینی از قوه مقننه اقدام به قانون گذاری در قالب آیین نامه نماید زیرا صلاحیت قانون گذاری صرفا از اختیارات مجلس است و اینگونه آیین نامه ها به آسانی قابل ابطال در دیوان عدالت اداری می باشد.
4- یک قانون زمانی به عنوان یک قاعده حقوقی شناخته می شود که دارای ضمانت اجرای قانونی لازم باشد. یکی از مهم ترین ایرادات قانون نحوه اهدای جنین به زوجین نابارور، فقدان ضمانت اجرای های کیفری و حقوقی لازم است. برای مثال اگر برخلاف ماده یک قانون، از روش های لقاح داخل رحمی برای باروری استفاده شود، چه ضمانت اجرایی وجود دارد و یا اگر اهداء کنندگان جنین فاقد رابطه زوجیت شرعی و قانونی باشند و یا مراکز درمان ناباروری فاقد صلاحیت باشند و یا اگر برخلاف ماده 3 آیین نامه اجرایی قانون، انتقال جنین بدون موافقت و رضایت کتبی زوجین اهداکننده یا بدون احراز هویت آنان صورت گیرد،
تکلیف چیست؟
بنابراین لازم است قانون گذار ایران نیز همانند مواد 41 به بعد قانون انگلیس به منظور اجرای صحیح و دقیق قانون، ضمانت اجراهای لازم را در نظر بگیرد..
5- در حقوق فرانسه مطابق ماده 8- 16 قانون مدنی اصلاحی 1994 و در حقوق انگلیس مطابق مواد 31 تا 35 قانون بارروی انسانی1990 این کشور اهدای جنین به صورت کاملا محرمانه انجام گرفته و اطلاعات موجود در پرونده های پزشکی و قضایی اهداءکنندگان و اهداءگیرندگان جنین نیز کاملا محرمانه باقی می ماند و در حقیقت سیستم اهدای بی نام پذیرفته شده و برای افشاء کنندگان اسرار و اطلاعات اهداء و انتقال جنین، ضمانت اجرای شدید کیفری و مدنی مقرر شده است.
«قانون ایران در این زمینه ساکت است و فقط به محرمانه بودن اهداء و دریافت و نگهداری جنین در شرایط کاملا محرمانه در مواد 3 و 6 آیین نامه اجرایی قانون اشاره شده است. در حالی که ضروری است این مساله مهم در خود قانون به آن پرداخته شود و برای تخلف از آن ضمانت اجراهای کیفری و حقوقی لازم در نظر گرفته شود».

Categories: دسته اصلی

Related Posts

دسته اصلی

دریافت وام بین المللی و انتقال سرمایه به خارج از ایران

بانک وسترن یونیون در سال ۱۸۵۱ تأسیس شد. این شرکت ارائه‌دهندهٔ خدمات مالی و ارتباطی است و مقر اصلی آن در مریدین، کلرادوایالات متحده قرار دارد.وسترن یونیون خدمات متنوعی از جمله انتقال وجه فرد به Read more…

دسته اصلی

 آموزش رایگان طراحی گرافیکی در سایت ایزی دیزاین

آشنایی با سایت ایزی دیزاین ایزی دیزاین با نام لاتین Ezdesign برگفته از دو کلمه Ez (easy) + Design می باشد و مرجعی است که علاوه بر آموزش رایگان نرم افزار های گرافیکی از مانند Read more…

دسته اصلی

مزایای ورزش یوگا

یوگا ورزشی است که باعث افزایش کیفیت زندگی می‌شود و فواید زیادی به همراه دارد. این ورزش هم بر روی سلامت بدن و هم سلامت ذهن کار می‌کند. دادن یک عنوان خاص به یوگا مشکل Read more…